Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Leidiniai ir rekomendacijos Kategorijų meniu mygtukas

Migrantų ir pabėgėlių psichikos sveikata: gairės specialistams

2021 metais Lietuvoje įvykusi migracijos banga buvo didelis išbandymas visiems. Pirmiausia ― tai buvo išbandymas daugiau kaip 4000‒iams pabėgėlių. Bėgę iš gimtinių ne dėl gero gyvenimo, patyrę daug sunkumų, traumavusių jų psichiką, jie pateko į jiems labai nedraugišką aplinką dabar jau Lietuvoje.

2021 m. į Lietuvą atvykusių migrantų ir prieglobsčio prašytojų gyvenimo sąlygos buvo išskirtinai prastos. Dalies žmonių apgyvendinimas organizuotas palapinėse, vėliau ― konteineriniuose nameliuose. Tokiomis sąlygomis žmonės gyveno 10 mėnesių ir daugiau. 2022 m. LR Seimo kontrolierių įstaiga, patikrinusi sąlygas Kybartų užsieniečių registracijos centre, jas įvardijo kaip neatitinkančias žmogiško orumo ir prilygino sulaikymui. Kai kuriuose migrantų priėmimo centruose langus dengė grotos, dalis migrantų gyveno kameros tipo patalpose, kai kuriais
atvejais viename kambaryje turėjo tilpti iki 18 asmenų, į praustuves tiektas tik šaltas vanduo, duše neužtikrintas privatumas, daugiau nei 100 žmonių dalijosi viena virtuvėle.

Vis daugiau specialistų ir savanorių įsitraukia į darbą su migrantais ir pabėgėliais Lietuvoje.  Nežinomybė dėl pabėgėlio statuso, trauminės patirtys prieš migraciją ir migracijos metu, integracijos iššūkiai lemia išskirtinius ir psichikos sveikatos sunkumus. Žinių, kaip galime padėti atsigauti, nebūdami psichikos sveikatos specialistais, vis dar trūksta.

Todėl Psichikos sveikatos perspektyvos parengė gaires, skirtas su migrantais dirbantiems asmenimis. Tai pirmą kartą lietuviškai parengta tokia informacija. Šiose gairėse nuosekliai aptariama, kokie iššūkiai tenka pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų psichikos sveikatai, ir kokie turėtų būti pagalbos principai, grįsti supratingumu ir empatija.

Leidinyje:

  • Aiškiai pristatomas migracijos Lietuvoje kontekstas ir migrantų patirtys;
  • Vadovaujamasi kultūrinei įvairovei jautriu požiūriu;
  • Aiškinama, kaip atpažinti psichikos sveikatos sunkumus ir teikti pirmą psichologinę pagalbą;
  • Aptariamos krizinės situacijos, kuomet reikia reaguoti į savižudybės grėsmę ar asmenį, kuris dėl sunkios psichikos sveikatos būsenos elgiasi agresyviai.

Visą leidinį nemokamai skaityti galite paspaudę ČIA.

Leidinys „Migrantų ir pabėgelių psichikos sveikata: gairės specialistams, norintiems padėti“ išleistas įgyvendinant projektą „Kirtus sieną — migrantų ir prieglobsčio prašytojų teisių stebėsena ir advokacija“. Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. Pagrindinis partneris — Žmogaus teisių stebėjimo institutas.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements