Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Leidiniai ir rekomendacijos Kategorijų meniu mygtukas

Nepilnamečiai su negalia Lietuvos baudžiamojoje sistemoje – situacijos analizė

Tyrimo viršelis, asociatyvi nuotr.
Psichikos sveikatos perspektyvos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2022 m. vaikų su negalia skaičius Lietuvoje, palyginti su 2021 m., šiek tiek padidėjo ir siekė 16 tūkstančių. Pagrindinė vaikų negalios priežastis – psichikos sveikatos ir elgesio sutrikimai, fiziniai ir chromosomų sutrikimai bei nervų sistemos ligos.

Kasmet Lietuvoje teismo psichologai apklausia apie 1000 nuo nusikaltimų nukentėjusių vaikų. Pirmieji teismo psichologai atsirado 2014 m. Iki tol vaikus apklausdavo teisėjas, o prireikus – policijos tyrėjai. Lietuvos statistikos departamento interneto svetainės duomenimis, 2022 m. nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 1552 mergaitės ir 833 berniukai. Statistikoje neišskiriama, kiek iš jų turėjo psichikos sveikatos sutrikimų ar negalią.

Psichikos sveikatos perspektyvos atliko tyrimą, kurios tikslas – pateikti įrodymais pagrįstą informaciją, kuri Lietuvos baudžiamajame procese padėtų užtikrinti geresnes pagal amžių, lytį ir negalią tinkamas procesines sąlygas ir nuo nusikaltimų nukentėjusių vaikų, ypač turinčių psichikos sveikatos sutrikimų, psichosocialinę ir (arba) intelekto negalią, taip pat augmentinės ir alternatyviosios komunikacijos (AAK) įrenginių naudotojų, dalyvavimą.

Atlikta išsami Lietuvos situacijos analizė, paremta dokumentiniu tyrimu, tiesioginiais interviu su baudžiamosios sistemos, vaikų teisių specialistais, į baudžiamąją sistemą įsitraukusiais vaikais su negalia bei jų tėvais ar globėjais. Kviečiame susipažinti:

Tyrimo ataskaita lietuvių kalba: Nepilnamečiai su negalia Lietuvos baudžiamojoje sistemoje – situacijos analizė

Anglų kalba: Lithuania National Briefing Paper

Ataskaitoje išskirtos šešios pagrindinės sritys:

1. Individualių poreikių ir kliūčių nustatymas bei sąlygų pritaikymas.
2. Informaciniai ir bendravimo sunkumai.
3. Specialistų mokymas ir įgūdžiai.
4. Požiūris ir stigma.
5. Kompleksinis ir tarpsektorinis bendradarbiavimas.
6. Sisteminiai ir struktūriniai sunkumai.

Dokumente taip pat pateikiamos rekomendacijas atskirų sričių specialistams, ką galima būtų įgyvendinti, siekiant, kad visi baudžiamojoje sistemoje dalyvaujantys vaikai susidurtų tik su geriausiu sistemos darbu, o ne pakartotine trauma.

Tyrimas ir ataskaita parengti įgyvendinant projektą „Jungtys – vaikams su negalia prieinamas teismas“, finansuojamą Europos Sąjungos.

Grafinis elements
Grafinis elements