Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Atnaujintoje svetainėje – išsami informacija apie Seimo narius

manoteises.lt, transparency.lt | 2015 09 30

Seimo nariai dalyvauja tik vos daugiau nei pusėje (53 proc.) visų plenariniuose posėdžiuose vykstančių balsavimų. Aktyviausiai šios kadencijos Seime balsuoja Lietuvos lenkų rinkimų akcijos bei Tvarkos ir Teisingumo frakcijų nariai (61 proc.), rečiausiai – Liberalų sąjūdžio frakcija (40 proc.). Tokią susistemintą informaciją apie Seimo frakcijų ir atskirų narių balsavimus galima rasti atnaujintoje svetainėje „ManoSeimas.lt“.

Svetainę kūrusios ir atnaujinusios „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) projektų vadovas Karolis Granickas sako, kad Seimas kaip ir daugelis kitų institucijų Lietuvoje painioja viešumą ir prieinamumą. Nors Seimo puslapyje internete galima rasti daug informacijos apie parlamento narių darbą, tačiau ji, anot eksperto, yra sunkiai suprantama: „Kas susiję su tikruoju viešumu – tai kas suprantama ir „lengvai suvirškinama“ bet kuriam lankytojui – šito svetainė lrs.lt neteikia. Nors galima rasti daug informacijos apie tai, kokius įstatymo projektus konkretus Seimo narys teikia, kur keliavo, kiek išleido kanceliarinėms prekėms ir pan., bet ji nekonsoliduota į vieną profilį, reikia ieškoti visoje svetainėje. Tai, ką gali padaryti manoseimas.lt svetainėje per vieną minutę, lrs.lt užtruktum mažiausiai pusvalandį“.

Atnaujinta svetainė manoseimas.lt lygina parlamento narių dalyvavimą posėdžiuose, pasisakymų ir priimtų teisės aktų projektų skaičių su kitais Seimo nariais. Svetainė taip pat nurodo, su kokiais parlamento nariais konkretus Seimo narys dažniausiai teikė teisės aktų projektus, pasisakymų Seimo posėdžių metu scenogramas, biografijas ir  nurodo komitetus, kuriems jis priklauso.

Anot Karolio Granicko, informacija apie parlamento narių aktyvumą, leis rinkėjams tiksliau ir adekvačiau įvertinti jų darbą, remtis ne tik žiniasklaida ar viešųjų ryšių agentūrų suformuotu politikų įvaizdžiu, bet realiais skaičiais : „Žmogus rinkdamasis, ar balsuoti už Seimo narį dar vienai kadencijai, galės matyti, kaip Seimo narys elgėsi per praėjusią kadenciją, už ką balsavo, kokios temos jam buvo svarbios, galbūt kitas politikas teikė daugiau teisės aktų projektų, gal dažniau pasisakė posėdžių metu ir domėjosi tomis temomis, kurios jam svarbios“.

Manoseimas.lt lankytojai taip pat gali pamatyti, kaip 2008-2012 metais Seimo nariai balsavo dėl svarbiausių Seime svarstomų įstatymų ir palyginti savo ir Seimo narių pozicijas.

Svetainės duomenimis, šios kadencijos Seime dažniausiai priimami valdančiosios Lietuvos Socialdemokratų partijos frakcijos pateikti teisės aktų projektai – priimta 29 proc. jos pateiktų teisės aktų. Po jos rikiuojasi koalicijos partneriai – „Darbo partija“ (19 proc.), partija „Tvarka ir teisingumas“ (16 proc.) bei opozicinė partija „Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai“ (15 proc.).

Tarp 20 Seimo narių, kurie sėkmingiausiai pasiūlo teisės aktų projektus, tik trys yra ne valdančiosios koalicijos nariai: Stasys Šedbaras (46 proc. pasiūlymų priimti), Emanuelis Zingeris (44 proc.) ir Liutauras Kazlavickas (35 proc.).

20 Seimo narių nepasirašė nė po vienu teisės akto pasiūlymu, kuris vėliau būtų priimtas. Liberalų sąjūdžio frakcijos narė, nepartinė Viktorija Čmilytė-Nielsen yra vienintelė parlamentarė, kuri kol kas nepateikė nė vieno teisės akto projekto.

Tarp dešimt mažiausiai balsavusių Seimo narių net yra buvę ar esami ministrai – tai buvusi Ūkio ministrė Birutė Vėsaitė, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Teisingumo ministras Juozas Bernatonis, premjeras Algirdas Butkevičius, Kultūros ministras Šarūnas Birutis, Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki