Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Tęsiasi “Baltojo Kaspino” festivalis: kokie renginiai dar laukia kauniečių?

Festivalio organizatorės, fondo FRIDA nuotrauka.

manoteises.lt, fondas FRIDA | 2015 12 01

Kaune jau savaitę vyksta „Baltojo Kaspino“ festivalis – kultūrinis, edukacinis ir prevencinis atsakas į smurtą lyties pagrindu. Labdaros ir paramos fondo FRIDA organizuojamas 16 dienų vykstantis festivalis kviečia į spektaklius, performansus, filmų peržiūras ir diskusijas, paskaitas ir mokymus specialistams. Organizatoriai sako, kad skirtingi žanrai skirtingose erdvėse pasirinkti, siekiant „Baltojo Kaspino“ festivalio žinią „jokios tolerancijos smurtui“ perduoti kuo didesnei ir įvairesnei auditorijai.

Festivalio atidarymo dieną Kauno kino centre „Romuva“ įvyko filmo „Nuodėmė tylėti“ (“Sin by Silence”, 2009) peržiūra ir diskusija apie smurto artimoje aplinkoje įstatymą Lietuvoje, reikalingas pataisas ir dabartinę situaciją. „Nuodėmė tylėti“ Lietuvoje jau buvo rodyta žmogaus teisių kino festivalio „Nepatogaus kino“ metu, tačiau, pasak FRIDOS vadovės Daivos Baranauskės, buvo nuspręsta dar kartą rodyti šį filmą, nes tai kol kas vienas stipriausių ir informatyviausių dokumentinių filmų apie smurtą šeimoje. Žiūrovas informuojamas apie „mušamos moters sindromą“ (battered woman syndrome), smurto ratą bei žlugdančią psichologinę priklausomybę nuo smurtautojo.

FRIDOS atstovė Augustė Gumbytė pastebi: „Nors į atidarymo filmą atėjo nemažai žmonių, sakant sveikinimo kalbą, salėje jutau sumišimą, nepasitikėjimą, tarsi daugelis atėjusių žmonių netikėtų smurto šeimoje problemos egzistavimu. Gaila, kad kiekvieną kartą reikia iš naujo įtikinėti kitus, kad smurtas prieš moteris yra reali ir didelį mastą turinti problema, kad smurtas yra kas trečios moters realybė ir kasdienybė. Net Lietuvos valstybė tik 2011 m. pripažino, kad smurtas artimoje aplinkoje yra viešas, o ne privatus reikalas.“

Organizatoriai sako, kad didelė dalis žmonių vis dar nesupranta smurto lyties pagrindu specifikos, painioja sisteminį ir situacinį smurtą, kaltina moterį, kuri nepalieka smurtautojo, arba toliau klaidingai įsivaizduoja, kad „muša – vadinasi, myli“. „Retas žino ir supranta pagrindinę smurto prieš moteris priežastį – lyčių nelygybę. Lyčių nelygybės kaip pagrindinės smurto prieš moteris priežasties nepripažįsta nei valstybė, nei atskiri individai. Netolygus galios pasiskirtymas, o ne alkoholis ar bloga nuotaika yra smurto lyties pagrindu priežastis“, – viena iš festivalio organizatorių A. Gumbytė.

Įsibėgėjusio festivalio „Baltasis Kaspinas“ programoje dar laukia išskirtiniai renginiai: gruodžio 2 d. rengiama jungtinė Lietuvos ir Olandijos moterų-florisčių darbų paroda-aukcionas „Women Power“. Šis renginys skirtas moterų-florisčių darbams, kurie savo kokybe tikrai nenusileidžia vyrų floristų kūriniams, tačiau plačioji visuomenė apie moteris-floristes ir jų darbus žino daug mažiau. Olandijoje jau įvyko „Women Power“ renginys, dabar – Lietuvos eilė.

Gruodžio 3 d. vyks diskusija „Feminizmas: elito ar plačiosios visuomenės reikalas?“. Feminizmas Lietuvoje pasireiškia akademiniais darbais ir teorijomis, nevyriausybinių organizacijų veikla, drąsiu ir bekompromisiu aktyvizmu, žurnalistiniais straipsniais, kasdienėmis veiklomis ir ryžtu siekiant politinės, ekonominės ir socialinės lyčių lygybės. Tačiau, pasak A. Gumbytės, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, susiduriama su teorijos ir praktikos supriešinimu. randasi atotrūkis tarp feminizmo teorijų akademiniame lygmenyje ir feminizmo praktikoje. Diskusijos metu bus klausiama, kas turėtų užsiimti feminizmo idėjų platinimu, vystymu ir pritaikymu visuomenėje? Kur prasideda pokyčiai, vedantys į didesnę lyčių lygybę? Vienas iš svarbiausių diskusijos aspektų – aptarti, kaip feminizmas susijęs su smurto lyties pagrindu įveikimu.

Festivalio metu, gruodžio 9 d., VDU mažojoje salėje, bus pristatytas ir naujausias tyrimas apie smurtą lyties pagrindu: vasarą FRIDA ir sociologijos studentė Dovilė Galdauskaitė atliko kokybinį tyrimą apie jaunų porų romantinius santykius. D. Baranauskė teigia, kad tyrimo rezultatai verčia sunerimti, anot, jos, tyrimas rodo, kad merginos neatpažįsta kontrolės ir smurto ženklų bei romantizuoja pavydą: „Smurtas visada prasideda nuo kontrolės, deja, šiandien tokie „kontroliuojantys“ santykiai yra tapę norma“, – teigia fondo FRIDA direktorė.

Paskutinę festivalio dieną – gruodžio 10 – įvyks specialistams ir plačiajai visuomenei skirta interaktyvi konferencija „Smurtas prieš moteris lyčių (ne)lygybės aspektu: priežastys, pasekmės, įveikimo strategijos“, o po jos prasidės eitynės „Susigrąžinkime saugią naktį“ – renginys, skirtas atkreipti dėmesį į seksualinio priekabiavimo ir smurto problemą. Nemažai moterų jaučiasi ypatingai nesaugiai tamsiuoju paros metu: nejauku vienai eiti prastai apšviestomis gatvėmis, planuojami maršrutai saugiam sugrįžimui į namus, draugių prašoma parašyti žinutę ar paskambinti, sugrįžus namo. Moterys, patyrusios seksualinę prievartą, neretai susilaukia smerkiančio “pati kalta, kad vaikščiojai viena naktį”. FRIDOS sako renginiu bandys primintis, kad visi žmonės nusipelno jaustis saugiai viešose vietose, nepaisant lyties.

Daugiau apie festivalį ir renginius: https://www.facebook.com/baltojokaspinofestivalis/?fref=ts

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki