Minint kovo 8 – ąją, Vilniuje surengtos visuotinės eitynės už moterų teises. Su šūkiais „Ne tulpės, o teisės“, „Tokios Lietuvos dukroms nepaliksime“, „Ratifikuokite Stambulo konvenciją“ politikai raginti ne gėles dovanoti, bet imtis esminių reformų, mažinant smurtą prieš moteris.
Eisena, prasidėjusi prie Kadedros, sustojo prie Vyriausybės, prie kurios perskaityti minėti dalyvių reikalavimai. Nuo Vyriausybės eitynės tęsėsi Gedimino prospektu, kur pasiekę Seimą, eitynių dalyviai pastatė menininkės Eglės Grėbliauskaitė raides #MeToo (liet. aš irgi), primindami, kad seksualinio priekabiavimo problema, kartu su Seimo nario Mykolo Majausko atveju, jau pasiekė ir Seimą.
„Šiandien prie Seimo atvežtos #MeToo raidės pagamintos iš mėsos kombinato atsivežtomis medžiagomis. Noriu pasakyti, kad anksčiau moterys buvo laikomos mėsa, šiandien mes esame pilietės. Tai, ko mes norime, nėra kažkokie nepaprasti dalykai, tai yra pagrindinės žmogaus teisės“, – susirinkusiems sakė menotyrininkė Laima Kreivytė.
Į susirinkusiuosius nuo Martyno Maržvydo bibliotekos laiptų kreipėsi ir Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė. Pastaroji negailėjo kritikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei Vyriausybei, kuriai, anot jos, trūksta politinės valios priimti sprendimus, apsaugosiančius moteris nuo smurto.
„Lietuvos valstybės institucijos, nemano, kad kova su smurtu yra prioritetas. Tą praėjusią savaitę paskelbė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, sakydama, kad smurto mažinimas kainuotų papildomų lėšų, tad ministerija nematanti būtinybės pagaliau ratifikuoti Konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje dar vadinamą Stambulo konvencija. Ministerija taip pat sako, kad negali rasti visuomenės kompromiso dėl lyties sąvokos. Nors kitais klausimais, pavyzdžiui, dėl alkoholio ribojimų, visuomenės sutarimo Vyriausybei nereikėjo“, – sakė B. Sabatauskaitė.
Viena iš eisenos organizatorių, visuomenininkė Jolanta Bielskienė teigė, kad jei Vyriausybė, Prezidentūra ir Seimas toliau ignoruos moterų reikalavimus, kitais metais galima tikėtis didesnių protestų: „Kol politikai kartu su stambių verslų savininkais ir vyskupais svarsto, kaip apeiti moterų reikalavimus, mes organizuojamės. Reikalaujame, kad ratifikuotumėte Stambulo konvenciją, užtikrintumėte moterų ir vaikų apsaugą nuo smurto – ekonominio, fizinio bei psichologinio. Jei to nedarysite, kitais metais organizuosimės dar plačiau ir galingiau. Atsivešime prie Seimo minią smurtą ir priekabiavimą patyrusių moterų, kurios nebenori tylėti“, – sakė J. Bielskienė.
„Mums sakoma, kad vyksta progresas, kad situacija gerėja ir gerėja, bet realybė tokia, kad šitie procesai nepaliečia didžiosios dalies moterų. Su #MeToo judėjimu mes kas kartą nustembame, kad išlindo naujas atvejis. Pamirštame iš to nustebimo, kad jei paklaustume sesės, draugės, dauguma mūsų tai yra patyrę. Smurtas nėra vienetiniai atvejai, tai yra sisteminiai atvejai“, – susirinkusiems kalbėjo Kauno socialinio centro „Ema“ atstovė Asta Volungė.
Baigiantis renginiui, eisenoje dalyvavusiai socialdemokratei, Seimo narei Dovilei Šakalienei bei į mitingą atėjusiems jos partijos kolegai Algirdui Sysui ir liberalui Eugenijui Gentvilui įteiktas beveik šimto nevyriausybinių organizacijų ir mitingo dalyvių pasirašytas raginimas ratifikuoti Stambulo konvenciją. Raginimo kopijas organizatoriai sako siųsiantys ir Prezidentei bei Vyriausybei.
Kovenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje Lietuvą pasirašė dar 2013 m., tačiau jos neratifikavo iki šiol. Praėjusią savaitę Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasiūlė atidėti jos ratifikavimą, nes, anot viceministrės Vilmos Augienės, nepavyksta visuomenėje rasti kompromiso.
Šiandien Seimo Konstitucijos salėje kovo 8-osios proga taip pat surengta konferencija „Po 100 metų: moters dalis ir dalia Lietuvoje“.
RITA
2018 03 08
Netinkamas komentaras?
Pradžių pradžia , tai MAMOS. Jei būsima MAMA žeminama, tyčiojamasi iš jos, stumdoma, daužoma, prievartaujama, tai koks palikuonis išvys SAULĘ…..?
Denisas Kolomyckis
2018 03 08
Netinkamas komentaras?
Kvieciu pasirasyti