Rugsėjį atliktos apklausos duomenimis, Lietuvos moterys mano, kad socialinės kampanijos, skirtos smurto artimoje aplinkoje klausimams, yra reikalingos. Paprašius jų svarbą įvardyti balais, vidurkis siekė daugiau nei aštuonis iš dešimties galimų (10 balų reiškė „labai reikalinga“).
Šio reprezentatyvaus tyrimo, kurį užsakė Žmogaus teisių stebėjimo institutas (ŽTSI), rezultatai taip pat rodo, kad absoliučiai daugumai moterų (83 proc.) per pastaruosius metus smurtas artimoje aplinkoje buvo tapęs pokalbio tema. 11 proc. jų šią temą aptarinėjo dažnai arba labai dažnai, 32 proc. – kartais.
Apklausa atlikta norint įvertinti socialinės kampanijos „Moterys – moterims“ poveikį šalyje gyvenančioms moterims. Metų pradžioje vykdytos kampanijos metu visuomenei buvo pristatytas internetinis savitarpio pagalbos forumas „MoterysMoterims.lt“. Jis sukurtas moterims, susidūrusioms ar vis dar susiduriančioms su savo partnerio smurtu. Forume šiemet lankėsi 8 proc. visų respondenčių, 33 proc. nebuvo prie jo prisijungusios, tačiau apie jį girdėjo. 6 proc. apklaustųjų nukentėjusias nuo smurto moteris ragino prisijungti prie šio forumo.
23 proc. apklaustųjų, patyrusių smurtą per pastaruosius metus, teigė, kad ši iniciatyva paragino ieškoti pagalbos. Uždavus klausimą, ar galima sakyti, kad socialinė kampanija „Moterys – moterims“ jas paskatino ieškoti pagalbos dėl patiriamo smurto, 9 proc. jų atsakė „tikrai taip“, 14 proc. – „greičiau taip“.
ŽTSI projektų vadovės Ugnės Grigaitės teigimu, šis tyrimas atskleidė, kad socialinė kampanija „Moterys – moterims“ buvo paveiki priemonė, pasiekusi savo tikslą. „Vieną ar kitą kampanijos elementą įvairiais kanalais pastebėjo daugiau nei kas antra Lietuvos gyventoja. Tai mums yra labai svarbus pasiekimas, ypač žinant, kad kas trečia pasaulio moteris per gyvenimą patiria savo partnerio smurtą. Gera matyti, jog pirmasis Lietuvoje internetinis savitarpio pagalbos forumas moterims, patyrusioms smurtą, tapo saugia erdve, kurioje jos gali dalytis patirtimis, žiniomis, patarimais ir suteikti viena kitai taip stipriai reikalingą emocinį palaikymą“, – sako U. Grigaitė.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresnysis patarėjas Donatas Paulauskas taip pat džiaugiasi sėkminga kampanija. „Vyrų smurtas prieš moteris – kaip lyčių lygybės klausimas – yra svarbi Tarnybos darbo dalis, tad smagu matyti teigiamus pokyčius. Toliau sistemingai dirbsime siekdami šviesti visuomenę apie smurto prieš moteris priežastis, pasekmes bei prevencijos svarbą“, – pabrėžia jis.
Tyrimo metu buvo apklausta 1 017 įvairaus amžiaus Lietuvoje gyvenančių moterų. Į imtį iš viso įtraukti 65 atrankiniai taškai, išdėstyti taip, kad būtų atstovaujami visi šalies regionai.
Visą tyrimo ataskaitą galite perskaityti ČIA.
Ši apklausa yra projekto „Stop smurtui prieš moteris: nuo sąmoningumo didinimo iki nulinės tolerancijos aukų kaltinimui“ dalis. Projektą įgyvendina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Lygių galimybių plėtros centras bei socialinės reklamos agentūra „Nomoshiti iniciatyva“.