Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Dirbtinių klubo sąnarių kompensavimo tvarka diskriminuoja vyresnius pacientus

2023 06 07
Komentarų skaičius

1

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė nustatė, kad standartinių mechaninio tvirtinimo dirbtinių sąnarių kompensavimo tvarka diskriminuoja vyresnius nei 65 metų amžiaus pacientus.

Vyresniems – mažesnis pasirinkimas

Tyrimą kontrolierė pradėjo gavusi 67-erių metų amžiaus gyventojo skundą. Jis serga klubo sąnarių artroze ir jam reikalingas abiejų sąnarių keitimas. Pasak pareiškėjo, gydytojas rekomendavo mechaniniu būdu tvirtinamus endoprotezus. Kadangi pareiškėjas yra vyresnis nei 65 metų amžiaus, už šiuos protezus turėtų susimokėti pats (jam būtų skirta nedidelė kompensacija, tačiau jos nepakanka).

Sąnarių endoprotezavimo ir išlaidų sąnarių endoprotezams įsigyti kompensavimo tvarkos apraše įtvirtinta, kad nemokami mechaninio tvirtinimo sąnarių endoprotezai gali būti implantuojami tik asmenims, į eilę įtrauktiems iki jiems sukanka 65 metai. Vyresniems pacientams ir pacientėms visiškai kompensuojami tik cementinio tvirtinimo sąnario endoprotezai.

Sąnario endoprotezai (dirbtiniai implantai, pakeičiantys natūralius sąnarius) pagal tvirtinimo būdą skirstomi į cementinio, mechaninio ir mišraus tvirtinimo. Koks implantas tinkamiausias pacientams ir pacientėms, nustato gydytoja(s). Jaunesniems nei 65 metų amžiaus asmenims visiškai kompensuojami ir cementinio, ir mechaninio tvirtinimo klubo sąnario implantai, vyresniems – tik cementinio.

Amžius – ne vienintelis indikatorius

Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai (-ės) teigė, kad amžiaus riba parinkta atsižvelgiant į mokslinę literatūrą. Pasak jų, amžius yra vienas svarbiausių kriterijų nustatant, koks implantas tinkamiausias. Cementinio tvirtinimo implantai tinka ir blogesnės būklės kaulams, tokie endoprotezai vyresnio amžiaus asmenų sveikatai kelia mažesnę riziką. VLK atstovų (-ių) teigimu, tokia tvarka grindžiama pacientų interesų apsauga – nemokamo protezo tipas nepriklauso nuo atskirų gydytojų nuomonės.

Dar 2020 metais, tiriant panašų diskriminacijos atvejį, lygių galimybių kontrolierė kreipėsi į 4 ligoninių ekspertus (-es). Jų nuomone, paciento ar pacientės amžius gali būti vienas iš kriterijų, pagal kurį parenkamas endoprotezas, tačiau tai nėra vienintelis faktorius. Itin svarbi yra sveikatos būklė ir kaulo kokybė. Kaulų būklė, kurią tiksliai įvertinti galima tik operacijos metu, su amžiumi prastėja, tačiau tai nereiškia, kad visų vyresnio amžiaus asmenų kaulai yra vienodi. Ekspertų (-čių) teigimu, nėra tvirtų mokslinių duomenų, nuo kokio amžiaus turėtų būti implantuojamas cementinio tvirtinimo endoprotezas.

Birutė Sabatauskaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka.

B. Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad esama tvarka, kai vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys negali būti įtraukti į mechaninio tvirtinimo endoprotezo kompensavimo eilę, diskriminuoja pacientus, nes neatsižvelgiama į individualią pacientų situaciją. „Automatinis nustatymas, kokio tipo implantas tinkamiausias žmogui, kelia susirūpinimą. Ar tikrai visų 64-erių ir 66-erių metų amžiaus asmenų kaulai taip stipriai skiriasi? Vyresnio amžiaus pacientams skiriami klubo sąnario endoprotezai turėtų priklausyti nuo gydytojo išvados, o ne to, ar asmuo gali įpirkti jam tinkamiausią protezą“, – sako lygių galimybių kontrolierė.

Kontrolierė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją siūlydama nutraukti lygias galimybes pažeidžiamus veiksmus.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

  1. Algirdas

    Labai logiškas ir pagrįstas siūlymas. Žmonių fizinės sveikatos, organizmo sistemų būklę sąlygoja ne tik lyties aspektas, genotipas, fenotipas bet ir nemažai kitų dedamųjų. Liūdnoka , bet susidaro įspūdis, kad atsakingos institucijos spęsdamos ne tik aukščiau aprašytą šią, bet ir problemas nemažoje dalyje kitų sričių… eina lengviausiu (…galima teigti, kad labai abejotinu ir nelabai… mokslo pasiekimais nepagrįstu… ) keliu, pasitelkiant “Prokrusto lovos” principą… Išties liūdna. Suprantama, kad individualizuotas požiūris, susidariusių problemų sprendimas, reikalauja daug daugiau pastangų nei “suvidurkintas” , atseit, tinkantis visiems… Tad, visų teisės lyg ir lygios, lyg ir ne… Elementariausias pavyzdys (nelabai susietas su žmogaus sveikata, bet su teisine nelygybe, lyg ir taip…). Žmogus, “išėjęs” į išankstinę pensiją (pvz. iki termino likę mažiau nei 3 metai), nėra prilyginamas “tikram” pensininkui: jis negali turėti papildomų pajamų; jo pensijos dydis mažesnis; daug kur, už paslaugas, turi mokėti pilną kainą (pvz. asmens dokumentų keitimas…) ir t.t. Išskyrus tą faktą, kad gali anksčiau gauti pensiją (tikėtina, kad žmogus tai daro dėl sveikatos problemų…), kuri ne visada būna “solidi”, visi kiti faktoriai, finansiškai jam nepalankūs… Taigi, jis pensininkas ar ne?