Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Bus minima Tarptautinė romų genocido diena

Minėjimas Panerių memoriale, Romų visuomenės centro nuotr.

Minėjimas Panerių memoriale, Romų visuomenės centro nuotr.

Baltijos regiono romių asociacija | 2023 07 25

Rugpjūčio  2-oji – Tarptautinė romų genocido diena. Jos metu kviečiama atminti romų genocido aukas. Panerių memoriale vyks minėjimas, kur kunigas Ričardas Doveika laimins atidengtą meninį simbolį – romų tautybę simbolizuojantį vežimo ratą, ištrauką iš knygos „Esu Karolis“ skaitys aktorius Marius Jampolskis.

Tarptautinė romų genocido diena minima įvairiose šalyse. Šią dieną kviečiama ne tik pagerbti aukas, bet ir prisiminti skaudžias istorijos akimirkas.  Lietuvoje ši diena minima maždaug nuo 2004 m., o į atmintinų dienų sąrašą šią dieną Seimas įtraukė 2019 m.

„Tai buvo didžiulis žingsnis į priekį, kuris skleidžia žinią, kad mes atsimename tą skaudžią istorijos dalį. Mums buvo labai svarbu, kad romų genocidas būtų pripažintas. Ši diena taip pat vadinama Romų genocido Samudaripen atminimo diena. Žodis „samudaripen“, išvertus iš romų kalbos reiškia  „masines žudynes“. Mūsų bendruomenei Lietuvoje ir visame pasaulyje tai skaudi, tačiau labai svarbi diena – žmonės neteko savo giminaičių, artimųjų, šeimos narių. Turime prisiminti savo istoriją, ją gerbti, perduoti savo vaikams“, – sako Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas Ištvanas Kvik.

Minėjimas Panerių memoriale, Romų visuomenės centro nuotr.

Minėjimas Panerių memoriale, Romų visuomenės centro nuotr.

Jis kartu su kitais bendruomenės nariais kviečia į šios dienos minėjimą Vilniuje esančiame Panerių memoriale. Rugpjūčio 2 d. 12 val. prie duobės, kur buvo sušaudyti romai, įvyks aukų pagerbimas. Į minėjimo vietą bus atvežtas ir pastatytas „Vilniaus kalvių“ menininko Raimondo Vaitkūno specialiai šiai progai sukurtas simbolis – stilizuotas vežimo ratas, simbolizuojantis romų tautą. Kunigas Ričardas Doveika pašventins simbolį ir pakvies bendrai maldai už žuvusiuosius. Renginyje gros I. Giunter styginių trio, romų himną atliks romų dainininkė Konsuela Mačiulevičiūtė, ištrauką iš knygos „Esu Karolis“ skaitys aktorius Marius Jampolskis. Renginį organizuoja Lietuvos romų bendruomenė, Baltijos regiono romių asociacija, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

„Po aukų pagerbimo, 14 val., visus kviečiame į Adomo Mickevičiaus bibliotekos Didžiąją salę, kur bus atidaryta paroda „Žymūs romai“. Parodoje bus pristatomi žymūs pasaulio romai bei atskirai išskirti Pabaltijo – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – romų menininkai. Renginyje žymius romus pristatys svečiai iš Rygos bei Talino“, – sako Baltijos regiono romių asociacijos vadovė Vaiva Poškaitė-Kovaliuk.

Ji sako, kad romų genocido istorija dar mažai kam žinoma: „Antrojo pasaulinio karo metu nacistinės Vokietijoje okupuotose teritorijose vykdytas romų bendruomenių genocidas.  Įvairiose pasaulio šalyse vis dar yra žmonių, kurie patys arba jų artimieji susidūrė su šiuo istorijos laikotarpiu. Tikimės, kad ateityje romų genocidas taps vis labiau mokslininkus dominančiu tyrimo objektu ir apie šiuos, kad ir skaudžius istorijos puslapius, galėsime sužinoti daugiau.“

Skaičiuojama, kad nacių okupuotoje Europoje nužudyta per 500 tūkst. romų. 1942 m. nacistinės Vokietijos okupuotoje Lietuvoje prasidėjo masiniai romų areštai. Sulaikyti romų kilmės asmenys buvo žudomi vietoje, gabenami į koncentracijos stovyklas arba priverstiniams darbams į Vokietiją bei Prancūziją. Manoma, kad tuo laikotarpiu Lietuvoje nužudyta per 500 romų, arba maždaug kas trečias šios bendruomenės atstovas.

„Atminimo akmenys“ romų Holokausto aukoms atminti Panevėžyje.

Yra žinoma, kad naciai ir vietos talkininkai žudydavo klajojančias romų šeimas tiesiog sutiktas kelyje, tačiau šie nužudymai paprastai dokumentuojami nebuvo, tad tikslų aukų skaičių nustatyti sunku.

Lietuvoje ši diena minima nuo 2004 m., tačiau visuotinį pripažinimą ji gavo tik prieš kelis metus. 2015 m. balandžio 15 d. Tarptautinės romų dienos proga Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją „Dėl priešiškumo romams Europoje ir romų genocido Antrojo pasaulinio karo metais minėjimo“, kuria pripažino istorinį romų genocido Antrojo pasaulinio karo metais faktą ir paragino visas valstybes minėti ir paskelbti rugpjūčio 2 d.

2019 m. Seimas papildė Atmintinų dienų įstatymą, įtraukdamas rugpjūčio 2 d.  kaip Romų genocido SAMUDARIPEN atminimo dieną.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki