Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Gerėjantys darbuotojų su negalia rodikliai: skatinanti žinutė darbdaviams

Negalia darbe, asociatyvi nuotrauka
2023 09 21

Naujausia visuomenės nuomonės apklausa* rodo, kad Lietuvoje į gerąją pusę keičiasi gyventojų nuostatos apie darbuotojus su negalia. Daugiau nei 59 proc. respondentų atsakė, kad jiems nėra jokio skirtumo, ar kolega turi negalią, jei darbas atliekamas taip pat. 20 proc. apklaustųjų teigia, kad nebūtų jokio skirtumo, net jeigu kolegai su negalia tektų skirti daugiau dėmesio.

Užimtumo tarnyba taip pat tvirtina fiksuojanti pakitusius žmonių su negalia darbo rinkos rodiklius ir išryškėjusią teigiamą tendenciją – vyksta greitesnė klientų, turinčių negalią, integracija į atvirą darbo rinką. Vidutinė jų nedarbo trukmė sumažėjo 1,5 karto. Prie teigiamų pokyčių prisidėjo šių metų pradžioje įsigalioję Užimtumo įstatymo pakeitimai, kurie atvėrė daugiau galimybių žmonėms su negalia įsitraukti į atvirą darbo rinką.

Tačiau gerosios statistikos kol kas neskuba vytis dirbančių žmonių su negalia skaičiai – Lietuvoje darbą turi tik apie 29 proc. darbingo amžiaus žmonių su negalia. Rodiklis gana stipriai skiriasi nuo ES vidurkio, kuris siekia 51 proc.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkė, Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos narė Lina Cicėnaitė į statistiką siūlo žiūrėti kaip į palaikančią žinutę darbdaviams, kuri gali padėti lygiuotis į ES skaičius: „Prie žemų žmonių su negalia įdarbinimo rodiklių prisideda daug įvairių faktorių, pavyzdžiui universalaus dizaino stokojantys mūsų miestai, infrastruktūra. Tačiau itin svarbų vaidmenį turi darbdavių nuostatos, todėl šiandien norisi kreiptis būtent į juos. Akivaizdu, kad visuomenės nuostatos kinta ir kolegos su negalia nebėra naujiena, o žmonės yra atviri jiems skirti papildomo dėmesio, pagalbos. Kitas natūralus žingsnis galėtų būti sparčiau atveriamos darbdavių durys didesnei darbuotojų įvairovei.“

Lina Cicėnaitė

Lina Cicėnaitė. Martyno Ambrazo nuotr.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje kasmet sulaukiama skundų ir paklausimų dėl diskriminacijos negalios pagrindu darbo santykių srityje. Žvelgiant į pastarųjų kelių metų statistiką, 13-24 proc. visų skundų dėl diskriminacijos negalios pagrindu pateko į darbo santykių kategoriją. Anot L. Cicėnaitės, problema – labai reali: „Tarnyba ne kartą pripažino darbdavius pažeidusius Lygių galimybių įstatymą, kai žmonių su negalia kandidatūra buvo atmesta bandant įsidarbinti. Turėjome ir atvejį, kai nustatėme darbdavio priekabiavimą prie darbuotojo dėl jo turimos negalios.“

Tiesa, kaip gerąją praktiką L. Cicėnaitė išskiria darbdavių konsultacijas: „Kartais sulaukiame klausimų iš įvairių įstaigų apie tai, kaip įdarbinti žmones su negalia, kokiomis tvarkomis remtis. Spėliojame, kad tokių klausimų jau netrukus galime sulaukti daug daugiau, kadangi nuo 2024 metų įsigalios Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimas, numatantis darbuotojų su negalia kvotas viešojo sektoriaus institucijose.“

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba žmones, susidūrusius su diskriminacija dėl negalios darbo santykių srityje, kviečia konsultuotis: https://lygybe.lt/susisiekti-del-diskriminacijos/

* Reprezentatyvų gyventojų nuomonės tyrimą atliko „Spinter research“, 2023 m. birželio 19–28 dienomis, Dirbančių neįgaliųjų asociacijos užsakymu. Tyrime dalyvavo 1012 respondentų.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki