Pirmadienį Seime vyks tarptautinė konferencija, skirta kovai su smurtu prieš moteris. Ekspertės iš šalių, jau ratifikavusių Stambulo konvenciją, dalinsis gerosiomis patirtimis, kovojant su smurtu prieš moteris. Konferenciją pavadinimu „Kaip toli pažengėme kovoje su smurtu prieš moteris? Įžvalgos iš Ukrainos, Nyderlandų, Latvijos ir Lietuvos“ globoja LR Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Lietuva susiduria su rimtais iššūkiais sprendžiant smurto prieš moteris problemą. Likome bene vieninteliai regione neratifikavę Stambulo konvencijos. Todėl patirtys iš Ukrainos, Nyderlandų ir Latvijos, kurios jau yra ratifikavusios šią konvenciją, mums ypač vertingos – tiek sklaidant mitus, tiek raginant visuomenę, o ypač politikus, kovoti su smurtu prieš moteris, ypač artimoje aplinkoje“, – sako Lygių galimybių plėtros centro direktorė Virginija Aleksejūnė.
Į konferenciją atvyksta dvi pranešėjos – Angela Zwijgers ir Naemi van Dijk – iš Nyderlanduose įsikūrusio centro „Filomena“. Centras teikia pagalbą asmenims, nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje, ypač kai patirtas smurtas yra sisteminis, ilgalaikis, o nukentėję žmonės – patyrę persekiojimą bei terorizavimą.
Konferencijoje taip pat laukiamos trys pranešėjos iš Ukrainos – Yaryna Voloshyn, Ukrainos moterų teisininkių asociacijos „JurFem“ komunikacijos vadovė, Anastasiia Gerasymenko, organizacijos „Women’s March“ vykdomoji direktorė bei Milena Horiachkovska, Ukrainos moterų fondo projekto koordinatorė. Pranešėjos pristatys Ukrainos kelią ratifikuojant Stambulo konvenciją bei pasidalins įžvalgomis, kaip ratifikavimas prisidėjo ir toliau prisideda prie Ukrainoje vykstančių reformų smurto prieš moteris srityje.
Į konferenciją atvyksta ir geografiškai artimesnės kaimynės – Latvijos MARTA centro atstovės Iluta Lāce ir Beata Jonite. MARTA centras yra viena pagrindinių nevyriausybinių organizacijų Latvijoje, kuri dirba kovos su smurtu prieš moteris srityje. Centras taip pat prisidėjo telkiant visuomenės bei politikų paramą Stambulo konvencijos ratifikavimui šalyje.
„Tikimės, kad realios istorijos ir įžvalgos iš šalių, kurios pralenkė Lietuvą kovos su smurtu prieš moteris srityje, įkvėps ir mus imtis ryžtingesnių žingsnių“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė.
Konferenciją organizuoja Lietuvos žmogaus teisių centras bei Lygių galimybių plėtros centras. Konferenciją remia Nyderlandų ambasados Lietuvoje ir Latvijoje bei Europos Sąjunga.