Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Dėl patirtos diskriminacijos į lygių galimybių kontrolierę kreiptųsi 3 iš 10 vyresnių žmonių

Vyresnio amžiaus vyras sėdi prie rašomojo stalo ir naudojasi nešiojamuoju kompiuteriu
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2025 05 13

Nors absoliuti dauguma vyresnių žmonių yra girdėję apie Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, dėl patirtos diskriminacijos į ją kreiptųsi tik trečdalis. Savo ruožtu jauniausieji apklausos dalyviai ir dalyvės linkę gerokai aktyviau ginti savo teises – į lygių galimybių kontrolierę kreiptųsi daugiau nei pusė jų. Tokius duomenis atskleidė visuomenės nuomonės apklausa, kurią Tarnybos užsakymu 2025 m. vasarį atliko UAB „Spinter tyrimai“.

Infografikas: dauguma vyresnių žmonių žino apie Tarnybos veiklą

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos iliustr.

„Nors pačiam žmogui gali atrodyti, kad jo situacija – tik pavienė ir gal net neverta ieškoti tiesos, mūsų patirtis rodo, kad kartais tiek ir tereikia – atkreipti dėmesį į problemą ir ji išsprendžiama. Pavyzdžiui, pernai tyrėme gyventojo skundą dėl galimai žmones dėl jų amžiaus diskriminuojančios kredito suteikimo tvarkos. Vykstant tyrimui bankas peržiūrėjo taikomas taisykles ir atsisakė ribojimo vien pagal amžių. Taip pat betiriant išsisprendė ir situacija, kai viena aukštoji mokykla savo studentams nesudarė galimybės mokytis individualiu grafiku dėl kūdikio priežiūros“, – pasakoja lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.

Apklausos duomenimis, didžioji dalis 56 m. ir vyresnių žmonių (87 proc.) yra girdėję apie Tarnybą, bet dėl diskriminacijos kreiptųsi tik 32 proc. iš jų.

Infografikas: tik trečdalis vyresnių žmonių kreiptųsi dėl diskriminacijos

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos iliustr.

„Norime paraginti susidūrus su diskriminacija kreiptis į mus, konsultuotis ir teikti skundą tuo būdu, kaip žmogui patogiausia. Tai galima padaryti tiek paprastu paštu, tiek elektroniniu paštu ar užpildant elektroninę skundo formą. Jeigu pildant skundą kyla klausimų – kviečiame susisiekti. Taip pat svarbu priminti, kad skundą tarnybai gali pateikti ne tik pats diskriminaciją patyręs žmogus, bet ir jo įgaliotas atstovas, kartu su skundu pateikęs įgaliojimą, kurio nereikia notariškai tvirtinti“, – apie galimybes pateikti skundą pasakoja B. Sabatauskaitė.

Birutė Sabatauskaitė, Gabrielės Grebliunės nuotr.

Birutė Sabatauskaitė, Gabrielės Grebliunės nuotr.

Jauniausieji apklausos dalyviai ir dalyvės atsakė labiau pasiryžę ginti pažeistas savo teises: dėl patirtos diskriminacijos į Tarnybą kreiptųsi daugiau kaip pusė (53 proc.) 18–25 m. apklausos dalyvių, o girdėję apie Tarnybą atsakė 7 iš 10 šios amžiaus grupės atstovų (-ių).

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa atlikta 2025 metų vasario 17–27 dienomis. Ją Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atliko UAB „Spinter tyrimai“. Apklausti 1015 vyresni nei 18 m. amžiaus asmenys.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki