Žmogaus teisių organizacijos kreipėsi į kultūros ministrą, ragindamos neskirti Audriaus Valotkos Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos viršininku. Nevyriausybininkai sureagavo į viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, kad inspekcijos viršininko konkursą laimėjo buvęs jos vadovas bei ksenofobiniais pasisakymais pagarsėjęs A. Valotka.
2023 m. liepą, eidamas Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pareigas ir kalbėdamas apie dvikalbes gatvių lenteles, A. Valotka Vilniaus kraštą prilygino Donbasui. Tų pačių metų rugsėjį, dalyvaudamas konferencijoje „REDA“ A. Valotka pavežėjus išvadino „čiurkomis“.
„Valstybinės kalbos politika Lietuvoje turi būti grindžiama pagarbos įvairovei ir įtraukumo principais. Vadovauti inspekcijai turi asmuo, gebantis vienyti visuomenę, o ne priešinti skirtingas grupes. Vieši A. Valotkos pasisakymai, menkinantys tautines ar kalbines bendruomenes, kenkia pasitikėjimui institucijomis ir demokratinėms vertybėms“, – sako antropologė, daugiakultūrio vaikų ir jaunimo centro „Padėk pritapti“ edukatorė Agnieška Avin.
Kreipimesi į kultūros ministrą Šarūną Birutį pabrėžiama, kad A. Valotkos pareiškimai rodo, kad jo nuostatos yra nesuderinamos su valstybės tarnautojo etika ir atsakomybe. Anot organizacijų, užimdamas svarbias pareigas, jis skleidė ksenofobines nuotaikas tautinių mažumų ir migrantų bendruomenių atžvilgiu, formavo stigmatizuojančius naratyvus, kurie kelia realią grėsmę visuomenės sanglaudai bei tautinių mažumų saugumui Lietuvoje.
„Lietuvoje galiojantys įstatymai numato, kad valstybės tarnautojas privalo vienodai tarnauti visiems žmonėms, nepaisydamas tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės ir panašių bruožų. Tenka apgailestauti, kad kultūros ministras pasirinko asmenį, kuris savo viešais pasisakymais diskreditavo Valstybinę lietuvių kalbos inspekciją didelės dalies visuomenės akyse. Tokiu pasirinkimu ministras siunčia žinutę visuomenei, kad ksenofobiniai pasisakymai yra toleruojami aukščiausiu lygu“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė.
Kultūros ministerija viešai patvirtino, kad A. Valotkos kandidatūrą po vertinamojo pokalbio kultūros ministras Šarūnas Birutis pasirinko iš dviejų baigiamajame konkurso etape dalyvavusių pretendentų.
Ankstesnis kultūros ministras Simonas Kairys A. Valotkai buvo skyręs dvi pastabas bei viešai raginęs tuometinį inspekcijos vadovą trauktis iš pareigų.
Į kultūros ministrą kreipėsi šešiolika organizacijų. Žmogaus teisių organizacijų koalicijos narės ir stebėtojos – Lietuvos žmogaus teisių centras, daugiakultūris centras „Padėk pritapti“, Lygių galimybių plėtros centras, Nacionalinė LGBT teisių organizacija LGL, Fondas „Frida“, Romų visuomenės centras, Įvairovės edukacijos namai, Psichikos sveikatos perspektyvos, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė. Taip pat Lietuvos romų istorijos ir atminties archyvas ir biblioteka „Džinas i ripiras“, Lietuvos jaunimo centras, Socialinių investicijų valdymo centras, Naujienų portalas GayLine.LT, Sienos Grupė bei Taikomosios antropologijos organizacija „Anthropos“.