Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Skaitinys

Atidaromas pirmasis nemokamų ir anonimiškų ŽIV tyrimų kabinetas

"Demetra" nuotr.

manoteises.lt, "Demetra" | 2015 12 01
Komentarų skaičius

1

Šiandien atidaromas pirmasis nemokamų ir anonimiškų ŽIV tyrimų kabinetas Lietuvoje. Greituosius testus atliksiančios organizacijos atstovai sako, kad testai patikimi, o juos atlikti užtrunka vos minutę.

„Nuo ŽIV neapdraustas nė vienas žmogus. ŽIV neklausia, kokios yra mūsų vertybės ar moraliniai įsitikinimai, virusui nesvarbu, ar dažnai gyvenime rizikuojame. Intraveniniai narkotikai, nesaugūs lytiniai santykiai yra pagrindiniai būdai, kuriais plinta ŽIV. Net jei tai buvo vieną kartą“, – sako kabinetą įkūrusios ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos„Demetra“ vadovė Svetlana Kulšis.

Iki šiol greitųjų testų paslauga teikta tik įvairių akcijų ir renginių metu, kuriuose žmonės dažnai prisipažindavo nedrįstantys apie ŽIV tyrimus klausti savo šeimos gydytojų. Specialistai pabrėžia, kad neretas atvejis ir kai pacientai, manantys, kad gali būti užsikrėtę ŽIV, nusprendžia nesitirti ir gyventi nežinioje: „Tiesa yra ta, kad ŽIV infekcija yra kontroliuojama. Žinant apie užsikrėtimą, laiku galima gauti gydymą ir gyventi įprastą, visavertį gyvenimą, nepatiriant didesnių apribojimų ir neužkrečiant kitų“, – sako S. Kulšis.

Kviesdama tikrintis greitaisiais testais „Demetra“ teigia, kad žmonių gyvenimo būdas ar atsitiktiniai nesaugaus elgesio epizodai neturėtų tapti vertinimo objektu tuomet, kai norima tiesiog gauti paslaugą. Kad būtų galima kalbėti apie intymius asmeninio gyvenimo aspektus, žmonėms reikalinga saugi, privatumą ir konfidencialumą užtikrinanti erdvė. Testo patikimumas –

Paaiškėjus teigiamam testo rezultatui, kabineto darbuotojai padės susiekti su gydytoju, jame bus teikiama profesionali, nemokama psichologinė-psichoterapinė pagalba.

Šiuo metu ŽIV tyrimai Lietuvoje privaloma tvarka ir nemokamai atliekami tik nėščiosioms, kraujo donorams ir asmenims, esantiems laisvės atėmimo vietose. Pacientams, nepatenkantiems į šiais grupes, vieno tyrimo kaina svyruoja nuo 5 iki 15 eurų. Anksčiau koalicijos „Galiu gyventi“ administracijos vadovė Jurgita Poškienė manoteisėms.lt teigė, kad tokia valstybės politika neleidžia išsiaiškinti tikslaus ŽIV paplitimo masto Lietuvoje, kuris, anot jos, gali būti didesnis nei manoma.

„CHECKPOINT: ŽIV prevencijos centras“ įsikūrė Vilniuje, Kauno g. 3a -102 (prie kultūros baro „Kablio“).

Telefonai: +37068710655 arba +37064639827.

Kabineto paskyra socialiniame tinkle „Facebook“: https://www.facebook.com/Checkpoint-%C5%BDIV-prevencijos-centras-907245726027270/?fref=ts

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

  1. Akvilė

    Sveiki. Turėjau draugą ŽIV nešiotoją, turėjome lytinių santykių, su apsauga. Jis tikraida manęs nenorėjo užkrėsti, o aš apie jo ligą viską žinojau. Jis mirė, žuvo. Dėl atsargumo norėčiau išsitirti. Kaip galėčiau tai padaryti? Gal būtų galima gauti testą? Ir kokia kaina būtų?