Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Pasirašyk

Vasario 17-oji – Nacionalinė emancipacijos diena

Pasibaigusi
2017 02 05
Komentarų skaičius

4

Grafinis elementas

Šiandien gerai žinoma, kad moterų tarp Vasario 16-osios Lietuvos nepriklausomybės akto signatarų nėra. Partijų, taigi, ir tautinio atgimimo, lyderiai nesilaikė Didžiojo Vilniaus Seimo ir Petrapilio konferencijos nutarimų, įtvirtinusių lygias abiejų lyčių teises būsimajame Seime, ir moterų indėlį, atkuriant Lietuvos nepriklausomybę, pavertė nematomu.

Kur kas rečiau prisimenama, kad net 1918-aisiais tokia padėtis daug kam atrodė nepriimtina. 1918 vasario 17-ąją Kaune buvo surengtas protestas, reikalavęs įtraukti moteris į Lietuvos Tarybos sudėtį. Kiek vėliau Tarybai įteikta šį reikalavimą rėmusi peticija, kurią pasirašė 20 000 Lietuvos gyventojų. Nors Tarybos sudėties pakeisti nepavyko – tuomet pažadai taip ir liko pažadais – tačiau mūsų prosenelių drąsa, ryžtas ir laikmetį pranokęs įžvalgumas privertė atsikuriančią valstybę taisyti klaidas: jau 1918 m. lapkritį Laikinojoje Konstitucijoje moterims suteikta rinkimų teisė. Taip aktyvių moterų dėka Lietuva atsidūrė tarp šalių, anksčiausiai sulyginusi vyrų ir moterų balsavimo teises.

1918 m. vasario 17 dieną parodytas sutelktumas ir solidarumas padėjo atversti naują, pažangų atgimstančios valstybės istorijos puslapį. Pirmtakių atminimas įpareigoja siekti dalyvavimu bei pagarba įvairovei grįstos demokratijos ir skatina ryžtingai kalbėti apie šiandienos problemas – nelygybę, didėjančią atskirtį, smurtą, nepagarbą žmogui ir jo(s) teisėms, socialinį nesaugumą.

Įkvėptos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, Onos Mašiotienės, Felicijos Bortkevičienės ir kitų pavyzdžio, skelbiame Vasario 17-ąją  Nacionaline emancipacijos diena. Kviečiame visas ir visus pasirašyti šį dokumentą ir tapti Nacionalinės emancipacijos dienos signatarais. Kreipimasis su parašais bus siunčiamas LR Seimo Žmogaus teisių komitetui, raginant pakeisti Atmintinų dienų įstatymą ir įtraukti Nacionalinę emancipacijos dieną į atmintinų dienų sąrašą.

Tegu šis veiksmas simboliškai ištaiso praeities klaidą ir vienija mus bei ateities kartas prasmingiems darbams puoselėjant atvirą, demokratišką ir telkiančią visuomenę.

Peticija „Vasario 17-oji – Nacionalinė emancipacijos diena“ baigėsi 2017 m. vasario 17 d., ją parėmė 224 žmonės.  Visą pasirašiusių asmenų sąrašą rasite ČIA.

Grafinis elements
Grafinis elements