Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Abortų draudimas – ir vėl Seimo darbotvarkėje

manoteises.lt | 2017 04 05

Šiandien Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas atidėjo įstatymo projekto, kuris uždraustų abortus, svarstymą. Pateikta daug nuomonių ir siūlymų, tad komitetas nusprendė į jas įsigilinti ir galutinį sprendimą priims vėliau.

Gyvybės prenatalinėje stadijoje apsaugos įstatymo projektą dar analizuos Seimo Žmogaus teisių komitetas. Pastarajam pateikus savo išvadas, dokumentas bus svarstomas plenarinėje parlamento sesijoje.

Seimo nariai, pateikę projektą, siekia įtvirtinti nuostatą, kad gyvybę valstybė saugo ne nuo gimimo, kaip yra dabar, bet nuo pradėjimo momento. Tai reiškia, jog neplanuoto nėštumo nutraukimas būtų draudžiamas įstatymų. Abortas būtų leidžiamas tik dviem atvejais: kai nėštumas gresia moters gyvybei ar sveikatai arba ji pastojo dėl nusikalstamų veikų (pavyzdžiui, po išprievartavimo).

Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys liberalas Vitalijus Gailius atkreipė dėmesį į faktą, jog apie seksualinę prievartą praneša vos dešimtadalis ją patyrusių moterų. Parlamentaras nerimauja, kad įtvirtinus šį įstatymą, nukentėjusios moterys atsidurs dar blogesnėje padėtyje, nes negalėtų nutraukti nėštumo be teismo sprendimo.

Projekto rengėjas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Zbignevas Jedinskis mano, kad nutraukti nėštumą moteris dažniausiai įtikina vyrai, tad būtent jie ir turėtų nešti atsakomybę. „Vyro kaltė čia labai aiški, todėl šį klausimą pirmiausia turėtų spręsti vyrai“, – įsitikinęs parlamentaras, siekiantis įteisinti abortų draudimą.

Šiame dar 2013 m. parengtame įstatymo projekte taip pat numatoma mokymą apie gyvybę nuo apvaisinimo akimirkos įtraukti į bendrojo lavinimo programas.

Žmogaus teisių srityje dirbančios organizacijos šįryt Seimo nariams išplatino kreipimąsi, kuriame išreiškė susirūpinimą galimomis tokio įstatymo pasekmėmis. Jos atkreipė dėmesį, kad šis draudimas neigiamai paveiktų moterų ir mergaičių fizinę ir psichikos sveikatą, nes skatintų nelegalias nėštumo nutraukimo procedūras. Tokia nuostata taip pat prieštarautų Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijai bei Jungtinių Tautų (JT) konvencijai dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo moterims.

Nėštumo nutraukimo kriminalizavimą viešai smerkia tokios institucijos kaip JT, JT moterų diskriminacijos panaikinimo komitetas, Pasaulio sveikatos organizacija, Europos Taryba. Jos ne kartą ragino moterims suteikti pasirinkimo laisvę, užtikrinti kokybišką lytinį švietimą ir prieinamą kontracepciją. Būtent šios priemonės efektyviai padeda mažinti nepageidaujamų nėštumų skaičių.

Kreipimąsi inicijavo Lietuvos žmogaus teisių centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Lygių galimybių plėtros centras ir VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“.Jį pasirašė dar 31 nevyriausybinė organizacija.

Su kreipimusi galite susipažinti čia:

2017 m. balandžio 5 d. organizacijų kreipimasis dėl Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projekto

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki