Šiais įtemptais laikais yra kaip niekada svarbu kalbėti apie opias visuomenės problemas. Šalia kitų visuomenės atstovų, tai ryškiai daro įvairių sričių aktyvistai ir menininkai, o dramaturgės ir poetės Gabrielės Labanauskaitės knyga „Dramos“ atitinka šias tendencijas: į rinkinį įtrauktos dramos apima įvairius socialinius klausimus, kalba ne visiems patogiomis ir pažįstamomis temomis. Gaila, kad pjesėse nagrinėjamos ir atskleidžiamos agresyvios politinės propagandos pasekmės nelieka tik popieriuje, o dabar kaip niekada aiškiai manifestuojasi realybėje.
G. Labanauskaitės pjesių veikėjai – realūs, gyvi, dažnai socialinėse paraštėse atsidūrę arba sistemos išstumti į paraštes žmonės – nacionalizmo paveikti broliai, į tradicinius heteronormatyvaus lytiškumo rėmus netelpantys, už lygių teisių idėjas kovojantys asmenys. Tradicinės šeimos maršų ir Lietuvos laisvės šventėje Signatarų klubo atstovės agitacijos už kitų nelaisvę kontekste, visos šios nagrinėjamos temos – labai svarbios. Paklusnumas įvairiems stereotipams ir bandymai apriboti laisvę ar net naikinti kitos seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ar tautybės žmones neišlaisvina nei vieno, priešingai – tik pridaro neatitaisomos žalos. Laisvė, dramaturgės nuomone, pasiekiama tik sąmoningai suvokiant savo mąstymo rėmus, plečiant pasaulėžiūros ir žmogiškumo ribas.
Profesionalioje teatro scenoje su savo kūryba G. Labanauskaitė debiutavo 2004 metais, dalyvaudama įvairiausiuose dramų konkursuose, dirbtuvėse ir laboratorijose Lietuvoje ir užsienyje. Pirmąją savo dramą „Skaudžiausia 2“, kurioje analizuojamos homofobijos problemos visuomenėje, G. Labanauskaitė-Diena parašė 2005-aisiais, nuo to laiko nepalikdama nepatogių temų lauko užnugaryje. Ne vieną kartą sėkmingai įsiliejusi į nacionalinės dramaturgijos festivalio „Versmė“ procesą, būtent jame 2011 m. sukūrė tragikomediją „Raudoni batraiščiai“ (vėliau pervadintą į „Kraujo brolius“), kurią Lietuvos nacionaliniame dramos teatre režisavo Yana Ross. Savo 18 metų trunkančia aktyvią rašymo teatro ir operos scenai patirtimi dramaturgė dalinasi dėstydama Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studentams bei išleistoje mokslo monografijoje „Dramatika“ (2017), skirtoje šiuolaikinės dramaturgijos tyrinėjimams.
Ką tik pasirodžiusiame G. Labanauskaitės pjesių rinkinyje publikuojamos labiausiai žinomos autorės dramos, įvertintos vietinių ir užsienio kritikų: komedija „Žalgirės“ buvo nominuota „Auksiniam scenos kryžiui“, tragikomedija „NT Drama“ pelnė tarptautinę pjesių autorių premiją „Heidelberger Stückemarkt“ teatro festivalyje, tragikomedija „Kraujo broliai“ pateko į šimto geriausių Europos pjesių, parašytų 2012 m., sąrašą. Pagal G. Labanauskaitės pjeses statyti spektakliai Lietuvoje, Anglijoje, Švedijoje, Suomijoje, Latvijoje ir Ispanijoje, o kūryba pristatyta ir palankiai įvertinta ne tik Europoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Rinkinio sudarytoja Aušra Martišiūtė-Linartienė pastebi, kad „Labanauskaitės dramaturginiai tekstai įdomūs dėl pastangų atverti daugiasluoksnę meninę tikrovę – iš vieno jos sluoksnio į kitą neriama atskleidžiant skirtingas žmogaus tapatybes, panaudojant skirtingų kalbų skambesį, sapno, vaizduotės, realybės vaizdinius, ankstesnių laikų ir dabarties tekstus, kūrinio kūrinyje situacijas, personažų ir autoriaus arba autorės, veikėjų ir naratoriaus arba naratorės susitikimus, banalumo ir mistiškos paslapties persiliejimus“.
———————————
Knygos pristatymas ir diskusija vyks Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, kovo 20 d. 16 val. Renginys nemokamas.
Pristatymo renginyje dalyvauja:
Rinkinio sudarytoja Aušra Martišiūtė-Linartienė.
Autorė Gabrielė Labanauskaitė.
Skaitovai: Povilas Adomaitis, Vaidas Bartušas, Darius Jurevičius, Monika Klimaitė, Syga Mykolaitytė, Martynas Vaidotas, Monika Zibolytė.
Skaitymus kuruoja: Greta Štiormer.
Renginio diskusiją moderuoja Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė.
Rinkinio „Dramos“ sudarytoja – Aušra Martišiūtė-Linartienė, dailininkė – Gailė Pranckūnaitė. Knygą išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, parėmė Lietuvos kultūros taryba.