Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Skaitinys

Ištvanas Kvik kviečia į parodą apie romų šaknų turinčias pasaulinio garso įžymybes

Ištvanas Kvik
Lietuvos romų bendruomenė | 2022 12 06

Ar žinote, kas sieja Čarlį Čapliną, Elvis Preslį ir daug kitų pasaulinio garso įžymybių? Visi jie turėjo romų tautybės šaknų. Tarp jų yra netgi Motina Teresė ir  Pablas Pikaso.

Jau šį penktadienį, gruodžio 9 d. 16 val. žinomo dainininko, romo Ištvano Kvik restorane „Gypsy Lounge and Grill“ bus atidaryta paroda, kurioje – dešimt visame pasaulyje puikiai žinomų žmonių, turinčių romų šaknų, istorijų.

Šia paroda siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie romų tautybės šaknis, jos paplitimą pasaulyje. O svarbiausia – kad būtų laužomi stereotipai, neva romų tautybė yra kažkuo prastesnė nei kitų. Daug metų su romų integracija dirbantis visoje Lietuvoje žinomo romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas, dainininkas Ištvanas Kvik sako, kad apie toleranciją visuomenėje kalbėti reikia nuolat. I. Kvik, siekdamas, kad visuomenėje griūtų mitai apie romus, netgi įkūrė pirmą Baltijos šalyse romų restoraną, kuriame įdarbino niekaip Lietuvoje darbo nerandančius romus.

Tarp romų – ir Pablo Picaso

„Darbdaviai vis dar bijo įdarbinti romus, nes vadovaujasi įvairiais stereotipais, kurie kyla iš baimės arba nežinojimo. Taip pat yra ir tuomet, kai romai ieško išsinuomoti būstą. Dažnas ne tik nenori gyventi romų kaiminystėje, bet nesutinka ir išnuomoti savo turimo buto. Romų vaikai mokyklose vis dar patiria patyčias ir dažnai lieka atstumti bendraamžių. Todėl kalbėti apie tai, kokie mes esame, man atrodo, reikia be pertraukų.

Iki šiol buvo mažai kalbama ir apie tai, kad romai ilgus metus buvo persekiojami, o Antrojo pasaulinio karo metu buvo žudomi ne tik žydai, bet ir romai. Skaičiuojama, kad vien Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje buvo nužudyta per 3000 romų. Todėl labai džiaugiuosi, kad rugpjūčio 2 d. minima Tarptautinė Romų Holokausto aukų atminimo diena Lietuvoje jau įtraukta į atmintinų dienų sąrašą”, – sako I. Kvik.

Ištvan Kvik, Veslav Dudzinski, Michail Kvik, asmeninio archyvo nuotr.

Jis įsitikinęs, kad geriausias būdas įveikti išankstinius nusistatymus – susipažinti. „Pasaulis dievina Pablas Pikaso, aktorių Alena Deloną ar visų mylimą Elvį Preslį. Argi sužinojus, kad jei turėjo romų tautybės šaknų, nublanksta jų gebėjimas ir talentas? Žinoma, kad ne“, – sako I.Kvik.

Jo vadovaujamame restorane nuo šiol kiekvienas galės iš arčiau susipažinti su žinomais pasaulio žmonėmis, kurie turėjo romų šaknų. Tarp jų – jau minėti Čarlis Čaplinas, atlikėjas Elvis Preslis,  Motina Teresė, ispanų tapytojas Pablas Pikaso. Taip pat ir anglų aktoriai Bobas Hoskinsas, Maiklas Keinas, žinomas prancūzų gitaristas Django Reinhardt, ispanų flamenko gitaristas Carlos Montoya,  Švedijos futbolininkas Zlatanas Ibrohimovičius. „Tai pavyzdžiai, parodantys, kad nėra dėl ko gėdytis romų tautybės šaknų, turime jomis didžiuotis ir apie tai kalbėti garsiai“, – teigia žinomas romas I. Kvik.

Europoje gyvena per 12 mln. romų

Parodos idėjos autorė, Baltijos regiono romių asociacijos vadovė Vaiva Poškaitė-Kovaliuk sako, kad paroda gimė iš noro parodyti, kad romai – talentingi, gabūs žmonės. „Įprasta sakyti, kad romai yra keliautojų tauta, į Europą atkeliavusi prieš 600 metų. Mažai kas žino, kaip ši tauta pasklido po Europą ir kitas šalis. Šiandien vien Europoje gyvena apie 12 mln. romų, tačiau apie šios tautos istoriją ir kultūrą žinome vis dar labai mažai. Iki šiol romai yra viena labiausiai diskriminuojamų tautinių mažumų Europoje, taip pat ir Lietuvoje.

Todėl norime žmonėms parodyti, kad romų šaknų turi labai daug žmonių. Deja, tačiau romai yra Tauta, kuri dėl visuomenėje nusistovėjusių stereotipų ir mitų, dažnai linkusi slėpti savo kilmę. Todėl labai mažai žinome, kiek puikių, talentingų žmonių yra tarp romų. Šiame mūsų įgyvendinamo projekto etape kviečiame visuomenę susipažinti su 10 pasaulyje geriausiai žinomų įžymybių, kurios turėjo romų kraujo. O ateityje planuojame atskiras parodas kiekvienam iš šių asmenybių pristatyti plačiau. Tikimės, kad tai padės visuomenei kitomis akimis pažvelgti ne tik į savo mylimas garsenybes, bet ir romų tautą“, – sako V. Kovaliuk.

Paroda nuo gruodžio 9 d. neribotą laiką nemokamai bus eksponuojama romų virtuvės restorane „Gypsy Lounge and Grill“ Vilniuje, Etmonų g. 2. Projektą remia Vilniaus miesto savivaldybė ir Atvirų piliečių fondas.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki