Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Skaitinys

Kaip pagelbėti smurtą patiriančiam artimam žmogui? Pataria psichologė

viena moteris laiko uždėjusi rankas ant kitos moters rankų ir taip reiškia solidarumą

Palaikymas, asociatyvi shutterstock iliustracija.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2024 02 21

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022 m. dėl smurto artimoje aplinkoje buvo užregistruoti beveik 6000 nusikaltimų, o didelė dalis jų taip ir nepasiekė teisėsaugos institucijų. Statistika atskleidžia, kad 8 iš 10 smurto aplinkoje aukų yra moterys. Jos paramos ir pagalbos dažniausiai kreipiasi į artimas drauges, koleges, seses. Tiesa, padėti į tokią sudėtingą situaciją patekusiai artimajai ne visada paprasta. Tai gali tapti ir dideliu psichologiniu iššūkiu pagalbą teikiančiam žmogui. Psichologė Jonė Piekuraitė-Dudėnė dalijasi patarimais, kurie leis geriau padėti ir susitvarkyti su psichologiniu krūviu.

Jonė Piekuraitė-Dudėnė, asmeninio archyvo nuotr.

Jonė Piekuraitė-Dudėnė, asmeninio archyvo nuotr.

Jone, kodėl smurtą artimoje aplinkoje patiriančiam žmogui svarbu turėti kam išsikalbėti? Kaip tai gali padėti pačiam žmogui, prieš kurį yra smurtaujama?

Išgyvenant įvairias problemas apie tai kalbėtis su žmonėmis, kuriais pasitikime – labai svarbu. Atidžiau žvelgiant į smurto artimoje aplinkoje temą, matyti, kad čia dažnai patiriama izoliacija, vienišumo jausmas. Neretai smurtą patiriančiam žmogui gėda kalbėti apie tai su aplinkiniais, baiminamasi, kad jis liks nesuprastas. Tuo pačiu, smurtautojas siekia užkirsti kelią šios problemos išėjimui už šeimos ar santykių ribų, gali drausti ar neleisti kalbėti apie tai su aplinkiniais, kontroliuoti susitikimus. Tai tik dar labiau didina izoliacijos ir vienišumo riziką. Taigi, pirmoji priežastis, kodėl svarbu išsikalbėti – atskirties ir vienišumo jausmo mažėjimas. Kartu su kitu žmogumi dalinantis rūpesčiais, emociniu skausmu, baimėmis, patiriama kančia gali pasidaryti lengvesnė. Tai gali padėti santykį su smurtaujančiu asmeniu pamatyti iš šono, naujomis akimis, geriau išgirsti save, o tuo pačiu išgirsti, kaip visą situaciją mato kitas žmogus.

Kai patys esame įsitraukę į smurtinį santykį, gali būti sunku matyti sprendimo būdus. Pokalbis su kitu gali padėti atrasti jėgų, išgirstas palaikymas ir rūpestis gali padėti sukaupti jėgas svarbiems žingsniams.

Statistika rodo, kad 8 iš 10 smurto artimoje aplinkoje aukų yra moterys. Jos dažnai pagalbos, paramos kreipiasi į drauges, seses, koleges. Kaip reikėtų reaguoti išgirdus tokį pasakojimą apie smurtą? Kaip kalbėti su smurtą patiriančia drauge?

Pirmiausia – toks atsivėrimas yra pasitikėjimo, pagalbos siekimo ženklas. Svarbu nelikti abejingam. Gali būti, kad esate pirmasis žmogus, su kuriuo smurtą patiriantis asmuo išdrįso pasikalbėti. Būkite kantrūs. Skirkite tokiam pokalbiui laiko, neskubinkite draugės ir nesistebėkite emocinėmis reakcijomis, jų gali būti įvairių. Visos emocinės reakcijos gali būti laikomos normaliomis į nenormalias, smurtines gyvenimo aplinkybes. Nekaltinkite moters, neieškokite priežasčių, ką ji ne taip padarė ar ko nepadarė, dėl ko partneris ar partnerė smurtauja. Pastebim, kad dažnai artimiesiems atrodo, kad pati moteris turėtų koreguoti savo elgesį ir taip išlaikyti santykį, išvengti smurto. Vis tik, dėl smurto yra atsakingas smurtaujantis asmuo ir čia kitų interpretacijų būti negali.

Vyras, mušantis moterį, asociatyvi shutterstock nuotr.

Vyras musantis moteri, asociatyvi shutterstock nuotr.

Gali būti, kad moteris nesiims staigių pokyčių, nors iš šono gali atrodyti, kad geriausias ir greičiausias sprendimas yra tiesiog staigiai nutraukti santykius. Visgi, dažnai santykio nutraukimas užtrunka. Tai yra sudėtingas procesas ir čia moterims reikia ilgalaikio palaikymo. Žinoma, svarbu rodyti susirūpinimą sveikata, o esant itin aukštai rizikai moters sveikatai ar gyvybei – kreiptis į policiją ar medikus, net jeigu pati moteris abejoja. Tokiu atveju sakome, kad svarbiausia yra gyvybė, o tada jau jūsų santykis.

Kitu atveju – labai naudinga su drauge apgalvoti, kaip kitą kartą apsisaugoti nuo smurto proveržio. Sukurti saugumo planą, čia gali padėti puslapis visureikalas.lt, kuriame galima rasti informaciją apie svarbiausius saugumo plano elementus.  Palydėkite pas specialistus, būkite šalia, kai ji skambins pagalbos numeriais. Moterims, patiriančioms smurtą, išties svarbu girdėti, kad jų neapleisite bet kokiu atveju. Joms reikia patvirtinimo, kad net jei paliktų smurtaujantį partnerį, jos neliktų vienos. Santykio nutraukimo procesas gali užtrukti. Moteris gali nutraukti ir grįžti į santykį ne vieną kartą. Tai gali būti sunku suprasti aplinkiniams, tačiau svarbu tai priimti kaip natūralią proceso dalį. Išeiti iš tokių santykių gali būti labai sunku.

Neretai pasitaiko, kad smurtą patiriančios moterys artimo peties išsikalbėjimui ieško ne kartą ir ne du, o visi patarimai – tarsi žirniai į sieną. Kaip padėti artimam žmogui, kuriam teikiami patarimai neveikia?

Dažniausiai patarimai būna susiję su santykių nutraukimu. Neabejoju, kad tai yra apsvarsčiusi kiekviena smurtą patirianti moteris, tačiau tai nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Kodėl? Moterys neretai jaučiasi išsigandusios, bejėgės, netiki, kad gali pavykti, kartais būna gąsdinamos vaikų atėmimu, jos bijo likti visai vienos, jaučiasi kaltos… Siekiant parodyti didesnį susirūpinimą, galima išreikšti baimę dėl artimo žmogaus gyvybės, paklausti – kas turi nutikti, kad nutrauktum šiuos santykius? Visgi joks patarimas negarantuoja, kad moteris jus išgirs. Žmogus, kuris teikia pagalbą, gali pats išgyventi bejėgystę. Juk išties sunku matyti kenčiantį artimą žmogų. Patirtis rodo, kad norint, jog sprendimas būtų ilgalaikis, jis turi būti priimtas pačios moters.

Ištiesta moters ranka priešinasi smurtui

Ištiesta moters ranka priešinasi smurtui, asociatyvi shutterstock nuotr.

Kaip tokiose sudėtingose situacijose su emocijomis tvarkytis tam žmogui, iš kurio pagalbos ar patarimo prašoma?

Svarbu neprisiimti atsakomybės, nelikti vienam, ieškoti su kuo dar galima būtų pasitarti. Galbūt tai kitas artimasis ar specialistas. Taip pat jausti, kiek aš pats galiu būti šalia. Jeigu būsiu daug, nuolatos įsitraukęs ir vienintelis smurtą patiriančios moters pagalbos šaltinis, tai gali būti tapti dideliu emociniu krūviu. Pagalbos teikimas turi būti nesustojanti grandinė. Jeigu teikiate pagalbą vienam žmogui, jūs pats turite pagalbos sulaukti iš kito.

Kaip reikėtų elgtis, kai supranti, kad nebenori ar net nebegali padėti? Kai matai, kad tavo patarimai brangaus žmogaus nepasiekia ir yra jaučiama didelė psichologinė našta?

Tokiu atveju rekomenduočiau įsiklausyti į save ir paieškoti, kas kitas galėtų padėti draugei. Žinoma, nepamiršti, kad tai yra moters atsakomybė, ar ji tą pagalbą priims. Daugiausiai ką galite padaryti, tai pasirūpinti savimi, galbūt padaryti laikiną pertrauką, atsitraukti ir nukreipti ieškoti pagalbos pas kitą žmogų, specialistą ar artimąjį.

Ar toks santykis gali turėti grėsmės draugystei? Kaip išsaugoti ryšį tokiomis aplinkybėmis?

Taip, gali, jeigu turime didelių lūkesčių ir prisiimame daug atsakomybės. Žinoma, sunku šių reiškinių išvengti, kai artimasis kenčia, tačiau negalime būti viso pasaulio gelbėtojais, visada pirmiausia turime pasirūpinti savimi. Santykis ir draugystė gali išlikti ilgiau, jeigu nesijausite vienintelis draugės sergėtojas, o ieškosite su kuo dar galima pasidalinti šiuo procesu, kas dar gali įsitraukti į pagalbos sistemą. Labai svarbu nelikti vienam su atsakomybe padėti.

Atmintinė patyrus ar pastebėjus smurtą artimoje aplinkoje:

·       Skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112

·       Kreiptis į specializuotos kompleksinės pagalbos centrą tel. +370 700 55516 (emocinė parama, teisinės konsultacijos)

·       Visa informacija apie smurtą ir pagalbą vienoje vietoje visureikalas.lt.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki