Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Kaip turėtume švęsti Motinos dieną?

Renatos Krasovskajos iliustracija

2023 05 05

Artėjant Motinos dienai, parduotuvių lentynos jau pasipildė proginėmis dovanėlėmis, suruoštos gėlių puokštės. Šia proga įprasta aukštinti besąlygišką motinų atsidavimą, nors visuomenėje vis dar sistemingai nekreipiamas reikiamas dėmesys į realias moterų, tapusių motinomis, patirtis, jausmus ir nuomonę.

Būtent Motinos diena yra puiki proga į motinystę pažvelgti kitaip, nukėlus ją nuo kartoninio pjedestalo. Motinystė gali būti prasminga patirtis, tačiau ji nėra vienintelė įprasminanti moters gyvenimą. Motinystė gali būti be galo sunki patirtis. Motinystės įmanoma gailėtis, net ir be galo mylint savo vaikus.

„Šiandieną ypač svarbu kalbėti apie patirtis moterų, auginančių vaikus su negalia, nes kokybiškų paslaugų vis dar kritiškai trūksta. Galų gale, kol vienos moterys patiria spaudimą tapti mamomis, moterys su negalia raginamos jų neturėti. Tai vis skirtingos tos pačios problemos pusės,“ – komentuoja Margarita Jankauskaitė, Lygių galimybių plėtros ekspertė.

Margarita Jankauskaitė, Lygių galimybių plėtros centro nuotr.

Motinos dienos proga Lygių galimybių plėtros centras kviečia susipažinti su daug platesniu požiūriu į motinystę. Jis pristatomas Feministiniame gide, kurį parengė Lygių galimybių plėtros centro ekspertės, kartu su savanorėmis ir bičiulėmis. Teksto apie motinystę taip pat galima klausytis kaip tinklalaidės.

„Kai Lietuvoje tarpukariu pradėta švęsti Motinos diena, to laikotarpio aktyvistės ne eilėraštukais džiaugėsi, o naudojosi proga priminti, kad motinos darbas turėtų būti apmokamas kaip ir kiti darbai. Būtent šią tradiciją – atvirą ir sąžiningą pokalbį apie motinystę – norime atgaivinti šiandien, “ – pastebi Aurelija Auškalnytė, Lygių galimybių plėtros ekspertė.

Aurelija Auškalnytė, Bertos Tilmantaitės nuotr.

„Požiūrį į motinystę galima laikyti moterų teisių lakmuso popierėliu. Kuo daugiau viešoje erdvėje motinos idealizavimo, tuo didesnė tikimybė, kad realūs moterų poreikiai ir teisės bus ignoruojami. Statymas ant pjedestalo tėra manipuliacija. Ji trukdo kurti autentišką santykį su savimi ir pasitikėti priimamais sprendimais dėl motinystės ir motinystėje,“ – rašoma Feministiniame gide.

Feministinis gidas parengtas įgyvendinant projektą, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo, dalis.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki