Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį

Užteks cenzūros: už laisvą ir įvairovę gerbiančią Lietuvą

Pasirašykite kreipimąsi į Seimo narius dėl Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo.

Aktualu

Kalvarijos savivaldybėje – priekabiavimas dėl amžiaus

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2022 09 07

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė nustatė, kad Kalvarijos savivaldybė pažeidė Lygių galimybių įstatymą – priėmimo į darbą procese prie kandidatės priekabiauta dėl jos amžiaus.

Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi moteris, siekusi kandidatuoti į Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorės pareigas. Pareiškėja teigė, kad vykstant Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdžiui, Kalvarijos savivaldybės meras viešai pateikė nuomonę apie galimą kandidatę: „<…> 31-eri metai, turi keturis vaikelius, per tą laiką baigė mokslus, jokios patirties neturi. Kaip aš ją galiu skirti?“.

Pareiškėja teigė, kad meras savo komentaru pažemino ne tik ją, bet ir visas moteris, mamas, kurios ne tik augina vaikus, bet ir derina šeimą su studijomis bei darbu.

Priekabiavimas dėl amžiaus – įstatymo pažeidimas

Meras tarnybai aiškino, kad minėtą komentarą pasakė tik bendrame kontekste, siekdamas atkreipti dėmesį į pareiškėjos atsidavimą šeimai, lavinimuisi skirtą laiką. Pasak jo, tai nėra faktai, indikuojantys apie reikalingą patirtį ir kompetencijas.

Tačiau lygių galimybių kontrolierė B. Sabatauskaitė tvirtina, kad tokiam komentarui šioje situacijoje nėra realios priežasties, o pasisakymas žemino pareiškėjos orumą, sukūrė įžeidžiančią aplinką.

Birutė Sabatauskaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka.

„Tyrimo metu paaiškėjo, kad meras neteikė pareiškėjos kandidatūros į savivaldybės administracijos direktorės pareigas dėl nepakankamos vadovaujamojo darbo patirties ir kitų objektyvių aplinkybių, todėl diskriminacija priėmimo į darbo procese nebuvo nustatyta. Visgi savo pasisakyme posėdžio metu jis pabrėžė pareiškėjos amžių ir šeiminę padėtį (vaikų turėjimą), tarsi siedamas jos vadovaujamosios darbo patirties ar kitų dalykinių savybių neturėjimą su šiais dviem elementais. Tokie veiksmai laikomi priekabiavimu, o tai yra Lygių galimybių įstatymo pažeidimas“, – teigia B. Sabatauskaitė.

Kviečia kreiptis ir dėl šeiminės padėties

Pripažintas tik savivaldybės priekabiavimas dėl amžiaus, tad gali kilti klausimas – ar mero išsakytas komentaras apie šeiminę padėti nelaikomas pažeidimu?

B. Sabatauskaitė pažymi, kad skundas gautas gegužės mėnesį, kai dar nebuvo įsigalioję Lygių galimybių įstatymo pakeitimai, draudžiantys diskriminaciją ir priekabiavimą dėl socialinės (šeiminės) padėties. Toks diskriminavimo pagrindas įsigaliojo tik šių metų rugpjūčio 1 dieną.

„Kaip žinia, įstatymai negalioja atgaline tvarka, todėl naujai įtvirtinto diskriminacijos pagrindo negalime taikyti šiai situacijai. Tačiau jei skundą būtume gavę dėl komentarų, išsakytų po rugpjūčio 1 dienos, pasisakymas apie vaikų turėjimą galėtų būti vertinamas kaip galimas priekabiavimas dėl šeiminės padėties“, – paaiškina B. Sabatauskaitė. Ji priduria, kad darbdaviai neturėtų reikalauti informacijos iš asmenų apie jų privatų gyvenimą ar šeimos planus.

Lygių galimybių kontrolierė primena, kad naujai įsigalioję Lygių galimybių įstatymo pakeitimai draudžia diskriminaciją dėl šeiminės padėties, pavyzdžiui – vaikų turėjimo, gyvenimo susituokus ar nesusituokus ir pan. Asmenys, dėl to patyrę diskriminaciją, nuo šiol kviečiami kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą: https://lygybe.lt/lt/klauskite.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki