Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Kodėl ir Vilniaus rotušė nušvis oranžine spalva?

Prasideda kampanija „16 aktyvizmo dienų prieš smurtą lyties pagrindu“. UN Women nuotr./Flickr.com

manoteises.lt | 2016 11 22

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, lapkričio 25 d. Vilniaus rotušė nušvis oranžine spalva. Taip sostinė prisidės prie daugybės visame pasaulyje organizuojamos kampanijos „Orange events“ renginių. Apšviesti žymiausi pastatai, nuo Graikijos Parlamento rūmų iki Europos parlamento pastato Briuselyje, pasauliui primins šią aktualią problemą ir dar kartą bandys atkreipti dėmesį į poreikį stabdyti prievartą prieš pažeidžiamas visuomenės grupes.

Smurtas artimoje aplinkoje egzistuoja kiekvienoje valstybėje. Pagal ES šalyse atliktų apklausų apie smurtą prieš moteris duomenimis, net 31 proc. Lietuvos moterų ir merginų nuo 15 m. amžiaus patyrė fizinį ir/arba seksualinį smurtą. Aukos dėl patirtos prievartos linkusios kaltinti pačios save. Prieš šešerius metus „Eurobarometro“ vykdytoje apklausoje 86 proc. dalyvavusiųjų lietuvių sutiko, kad smurtą artimoje aplinkoje galėjo išprovokuoti pačių moterų elgesys.

„Lietuvoje šis apklausos rodiklis buvo aukščiausias Europos Sąjungoje todėl akivaizdu, kad požiūrį į smurtą prieš moteris privalu keisti“, – sako Europos lyčių lygybės instituto (angliškas akronimas EIGE) direktorė Virginija Langbakk.

Nustatyti tikrąjį problemos mastą sudėtinga. Dėl tolerantiško visuomenės požiūrio į smurtą artimoje aplinkoje, o kai kuriose ES šalyse dėl nepasitikėjimo policija, nukentėjusios moterys vengia pranešti apie smurtinius nusikaltimus. Apskaičiuota, kad smurto prieš moteris artimoje aplinkoje nuostoliai Lietuvoje gali siekti 600 mln. Eurų per metus.

Oranžine spalva Vilniaus rotušė bus apšviesta nuo lapkričio 25 d. 18 val. iki lapkričio 27 d.

Apie smurtą artimoje aplinkoje bus diskutuojama ir labdaros ir paramos fondo FRIDA organizuojamame „Baltojo kaspino“ festivalyje. Jo renginių metu, lapkričio 23–gruodžio 7 dienomis, bus siekiama didinti visuomenės sąmoningumą kalbant apie moterų ir nevyriausybinių organizacijų patirtis, bandant įveikti tiek asmeninius, tiek institucinius sunkumus kovoje prieš smurtą.

Renginiai yra tarptautinės kampanijos „16 aktyvizmo dienų prieš smurtą lyties pagrindu“ dalis.

Parengta pagal EIGE informaciją

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki