Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Kontrolierė siūlo Klaipėdos paplūdimius skirstyti taip, kad nebūtų diskriminuojami vyrai

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2022 11 08

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė nustatė, kad Klaipėdos miesto savivaldybė skirstydama paplūdimius vasarą diskriminavo vyrus. Vyrai, norėję poilsiauti tik jiems skirtame paplūdimyje, turėjo mokėti už kelionę, o moterys į savąjį galėjo patekti ir nemokamai.

Tyrimą kontrolierė pradėjo rugsėjį gavusi gyventojo skundą. Pareiškėjas atkreipė dėmesį, kad Klaipėdoje moterų ir vyrų paplūdimiai buvo išdėstyti netinkamai.

Moterų paplūdimiai buvo įrengti ir Smiltynėje, ir Melnragės–Girulių teritorijoje. Kadangi pastaroji – žemyninėje miesto dalyje, į ją galima patekti pėstute, dviračiu, viešuoju ar privačiu transportu. Vyrų paplūdimiai išdėstyti tik Smiltynėje (Kuršių nerijos dalyje), taigi, į juos nuvykti galima tik mokamu keltu.

Baltijos jūra

Baltijos jūra, Aurora Fox nuotr, Unsplash

Akivaizdu, jog vyrai norėdami poilsiauti tik jiems skirtame paplūdimyje patyrė daugiau kliūčių nei moterys. Jie privalėjo mokėti už keltą, o į paplūdimius Melnragės–Girulių pakrantės ruože galima patekti ir nemokamai.

Savivaldybės atstovai (-ės) teigė, kad Melnragės–Girulių pakrantės srityje neįrengė tik vyrams skirto paplūdimio, nes neįžvelgė tokio poreikio.

Paplūdimių ribos vasaros sezonui nustatinėjamos kasmet. Kiekis ir dydžiai nustatomi atsižvelgiant į ankstesnių metų patirtį ir tai, kaip intensyviai paplūdimai yra lankomi. Savivaldybės duomenimis, moterys tik joms skirtuose paplūdimiuose lankosi daug dažniau nei vyrai savuosiuose. Melnragės–Girulių teritorijoje privalu įrengti daug skirtingų zonų – moterims, nudistams (-ėms) bei žmonėms su negalia skirtus ruožus, aktyvaus, pasyvaus poilsio dalis ir pan. Vadovaujantis racionalumo principu, nutarta vyrų paplūdimius įrengti tik Smiltynėje.

Lygių galimybių kontrolierė pabrėžia, kad planuojant paplūdimių išsidėstymą, nėra būtina įrengti vienodo kiekio bei dydžio moterims ir vyrams skirų paplūdimių. „Vis tik privalu atsižvelgti į skirtingų grupių poreikius. Vyrai, nors statistiškai pagal lytį išskirtuose paplūdimiuose lankosi rečiau, už patekimą prie jūros neturėtų mokėti daugiau nei moterys. Viena priežasčių, kodėl Smiltynės vyrų paplūdimiuose lankytojų mažai, gali būti ir tai, kad į juos patekti yra sudėtingiau“, – sako B. Sabatauskaitė.

Birutė Sabatauskaitė, Olgos Posaškovos nuotr.

Birutė Sabatauskaitė, Olgos Posaškovos nuotr.

Ji kreipėsi į Klaipėdos miesto savivaldybės administraciją siūlydama kitąmet paplūdimius planuoti proporcingiau, t.y., užtikrinant, jog vyrai į sau skirtus paplūdimius galėtų patekti taip pat lengvai kaip ir moterys.

Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas numato, kad savivaldybių dokumentuose abi lytis turi būti traktuojamos vienodai. Įstatymas taip pat įpareigoja paslaugas teikti nediskriminuojant asmenų dėl jų lyties. Tiesa, yra išimtis. Paslaugų teikimą tik ar visų pirma vienos lyties asmenims pateisina teisėtas tikslas, o to tikslo siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki