Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Korupcijos suvokimo indekse Lietuvos pozicija nepakito

Korupcijos suvokimo indeksas Europos Sąjungoje ir Vakarų Europos šalyse

„Transparency International“ Lietuvos skyrius | 2018 02 22

2017 m. „Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai skirti 59 balai iš 100 galimų ir 38 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 16 vietą iš 28 Europos Sąjungos (ES) valstybių, pirmoje vietoje ES – Danija (88 balai).

Lietuvos rezultatai nesikeičia jau trečius metus iš eilės – tiek 2016, tiek 2015 m. Lietuva gavo 59 balus. Šiemet pirmauja Naujoji Zelandija (89 balai) ir Danija (88 balai), paskutinis sąraše yra Somalis (9 balai).

Estija gavo 71 balą ir užėmė 21 vietą (pernai – 70 balų ir 22 vietą), Latvija – 58 balus ir 40 vietą (pernai – 57 balus ir 44 vietą), Lenkija – 60 balų ir 36 vietą (pernai – 62 balus ir 29 vietą).

TI KSI yra vienas garsiausių pasaulyje korupcijos suvokimo tyrimų, parodantis, kaip įvairioms pasaulio valstybėms pavyksta kontroliuoti korupciją. Esama padėtis įvertinama konkrečiu skaičiumi šimto balų skalėje nuo 0 iki 100, kurioje 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 100 – labai skaidrią valstybę. Korupcijos mastą viešajame ir politikos sektoriuose vertina įvairių sričių ekspertai ir verslo lyderiai.

„Šių metų rezultatai rodo, kad ekspertai ir verslo atstovai pastangų sumažinti korupciją nevertina avansu. Manau, tai taip pat aiškus signalas viešojo sektoriaus ir verslo atstovams nelaukti priežiūros institucijų ar teisėsaugos dėmesio, o patiems imtis iniciatyvos. Kitaip didesnių pokyčių galime ir nepamatyti“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

TILS primena, kad dabartinė Vyriausybė yra nusprendusi savo sėkmę mažinant korupciją matuoti ir pagal pokyčius KSI. Vyriausybės programoje nurodyta, kad 2020 m. Lietuvos KSI bus 70 balų. Tuo metu Nacionalinėje kovos su korupcija programoje (NKKP), patvirtintoje 2015 m., numatyta, kad kitąmet (2019 m.) Lietuvos balas KSI neturėtų būti mažesnis nei 65.

Nustatant Lietuvos 2017 m. KSI remtasi devyniais šaltiniais: 1. Bertelsmann Foundation Transformation Index; 2. Bertelsmann Foundation Sustainable Governance Indicators; 3. IMD World Competitiveness Yearbook; 4. Political Risk Services International Country Risk Guide (ICRG); 5. World Economic Forum Executive Opinion Survey (EOS); 6. Economist Intelligence Unit. Country Risk Ratings; 7. Global Insight Country Risk Ratings; 8. Freedom House Nations in Transit; 9. Varieties of Democracy Project.

Daugiau apie Vakarų Europos ir Europos Sąjungos valstybių vertinimus skaitykite čia, pasaulio – čia. Rezultatai lietuvių kalba – čia.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki