Smurtas artimoje aplinkoje – opi problema, kurios sprendimui svarbus smurto formų atpažįstamumas. Tai gali būti sudėtinga žmonėms, turintiems intelekto negalią ar susiduriantiems su skaitymo ar teksto suvokimo sunkumais. Todėl Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, vykdydama projektą „Matomos: dėmesys smurtui prieš moteris su negalia“ informaciją apie smurtą artimoje aplinkoje paruošė lengvai suprantama kalba. Su nevyriausybinių organizacijų pagalba, leidiniai platinami žmonių su intelekto negalia lankomose vietose skirtinguose Lietuvos miestuose, informacija taip pat prieinama internete.
„Lengvai suprantama kalba Lietuvoje po truputį tampa informacinio prieinamumo standartu – į ją verčiama kiekvienam gyventojui svarbi informacija apie valstybės įstatymus, saugumą, socialines garantijas. Matydami smurto statistiką manome, kad lygiai taip pat svarbu suprantamai ir aiškiai pateikti informaciją apie smurtą artimoje aplinkoje. Taip pat reikia nepamiršti, kad žmonių su intelekto negalia teisė į prieinamą informaciją yra įtvirtina ir Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijoje, kurios nuostatų laikytis esame įsipareigoję Lietuvoje“, – sako Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertė Mintautė Jurkutė.
Statistika rodo, kad smurtą artimoje aplinkoje dažniausiai patiria moterys, o jei moteris turi negalią – smurto rizika išauga net keletą kartų. Moterys su intelekto ir kitokia negalia taip pat patiria ir specifinių smurto formų, kai siekiama pasinaudoti jų pažeidžiamumu dėl negalios.
Tai gali būti grasinimai nutraukti priežiūrą ar uždaryti į socialinės globos, gydymo įstaigą, dėl negalios gaunamų išmokų nusavinimas ar atėmimas, manipuliavimas maistu ir vandeniu bei emocinis pravardžiavimas. Todėl svarbu informaciją pateikti lengvai suprantama kalba – kad kuo daugiau žmonių gebėtų atpažinti skirtingas smurto formas.
Lengvai suprantama kalba yra teksto rašymo stilius – trumpi sakiniai, nesudėtingi žodžiai ir iliustracijos. Tai palengvina informacijos prieinamumą ne tik žmonėms su intelekto negalia, bet ir asmenims, susiduriantiems su skaitymo suvokimo sunkumais
Informacija apie smurtą artimoje aplinkoje lengvai suprantama kalba:
Kaip atrodo artimų žmonių smurtas?
Ką daryti, jei namuose mane skriaudžia?
Ką daryti, jei patyriau seksualinį smurtą?
Kas yra sutikimas? Kaip susitarti dėl sekso?
Pastebėjus ar išgirdus smurto atvejus, svarbu nelikti abejingiems ir laiku suteikti tinkamą pagalbą:
- Skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112
- Kreiptis į specializuotos kompleksinės pagalbos centrą tel. +370 700 55516 (emocinė parama, teisinės konsultacijos)
- Daugiau informacijos apie apie smurtą ir pagalbos kontaktus: visureikalas.lt