Aktualu

Leonidas Donskis: po „Charlie Hebdo“ bus dar didesnis asmens laisvių ribojimas

Mano teisės

"Je Suis Charlie" - palaikymo kampanijos iliustracija, skirta solidarumui su žuvusiais žurnalistais išreikšti ir pabrėžti žodžio laisvės svarbai.

Žinių radijas (publikuota 15min.lt) | 2015 01 08

Prancūzijos prezidentas Francua Holandas sako, kad šalis yra šokiruota ir įvykdytas kruvinas išpuolis pieš satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo” yra išpuolis prieš demokratiją. Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas, filosofas Leonidas Donskis „Žinių radijui“ sakė, jog nepaisant to, kokia nuomonė buvo išreikšta, atsakyti į tai smurtu nėra pasiteisinimas.

„Reikia suvokti vieną dalyką. Aš esu prieš tyčiojimąsi iš religinio jausmo ir iš tikėjimo. Aš kategoriškai prieš. Aš niekada neleisčiau to sau daryti. Nei aš musulmonas, nei aš krikščionis, nei aš judaistas, nepriklausau jokiai organizuotai religijai, nors ir gerbiu religiją.
Tad, kad ir kokia bebūtų sukarikatūrinta, šaržuota, groteskiškai išreikšta nuomonė už ją žudyti ir smurtauti jos pagrindu negalima. Tai yra ne pasiteisinimas. Nori ignoruok, nori niekink, nori protestuok. Yra daugybė politinio, pilietinio protesto formų. Galima protestuoti civilizuotais būdais, jeigu norima galima kreiptis į teismus. Bet negalima žudyti ir užsiimti smurtu, nes mes tokiu atveju paneigiame civilizuotą pasaulio tvarką“, – sakė L. Donskis.

Jis taip apibrėžė tam tikras šio išpuolio pasekmes pasaulyje. Dėl to bus ir nemalonių pralaimėjimų civilizuotame pasaulyje. „Pirmiausia labai laimės kraštutiniai politikai, tai, kas vyksta šiuo metu tiesiog maitina nacionalinį Prancūzijos frontą. Net neabejoju, kad tai maitina visas ksenofobines ir antiimigracines partijas Prancūzijoje, Anglijoje, Nyderlanduose ir visur kitur. Tai kas tikrai laimėjo iš šitos istorijos, tai yra šitie politikai, kurie gaus peno labai labai ilgai. O pralaimi civilizuotas bendrabūvis. Yra įvairių religijų ir kuo puikiausių piliečių iš musulmoniškų šalių, bet kaip visada dėl radikaliojo ekstremistinio elemento nukenčia visos pusės, nes nėra adekvataus atsako į smurtą. Smurtas deja gimdo smurtą“, – kalbėjo L.Donskis.

Dar vienas labai nemalonus dalykas, anot, filisofo, kuris tikrai gims po šitos istorijos, tai dar didesnis asmens laisvių ribojimas.
„Bus dar daugiau sekimo, dar daugiau privatumo pažeidimų ir dar daugiau saugumo ir paranojos“, – sakė L.Donskis.

Visą laidą klausykite čia.

Komentuoki