Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Lietuvoje prasideda VARDŲ skaitymas, tęsis visą savaitę

VARDŲ skaitymas 2016 m., prie "Atminimo akmenų", skirtų Fania ir Lazar Lewando, manoteises.lt nuotr.

manoteises.lt | 2017 09 17

Prasideda savaitę visoje Lietuvoje truksiantys VARDŲ skaitymai. Žmonės raginami prisiminti savo miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų vardus, kurie buvo nužudyti Holokausto metu ir juos skaityti garsiai. Ilginti skaitymų trukmę nuspręsta tiek dėl iniciatyvų gausos, tiek dėl kelių žydų religijai ir kultūrai svarbių švenčių.

Šiemet rugsėjo 21–22 dienomis bus minima Roš ha-šana arba žydų Naujieji metai – susimąstymo ir susikaupimo periodas. Rugsėjo 23 d. – tradicinė VARDŲ skaitymo diena, kai minima Lietuvos žydų genocido diena – sutampa su šabu. Per jį pagal žydiškąją tradiciją negalima lankyti kapų. VARDŲ skaitymai vyks jau septintą kartą.

Renginių ciklas prasideda skaitymu Merkinėje. Šiandien miestelio gyventojai ir svečiai balsu ištars prieš daugiau nei septynis dešimtmečius sunaikintų savo bendruomenės narių vardus, taip įprasmindami miestelyje įvykusią tragediją.

„Pakanka stabtelėti penkiom minutėm. Kai ištari žmogaus vardą, nebegali apsimesti, kad tas žmogus negyveno ir statistika, jog Antrojo pasaulinio karo metais sunaikinti 90 procentų iš 220 tūkstančių Lietuvoje gyvenusių žydų, pradeda reikšti ne tik skaičius“, – sako viena iš VARDŲ organizatorių Milda Jakulytė-Vasil.

Rugsėjo 20 d. Vilniuje VARDŲ skaitymai vyks dviejose vietose. Vidurdienį prie „Atminimo akmens“, skirto tarpukario kulinarei Faniai Lewando ir jos vyrui Lazar Lewando (Vokiečių g. 14) VARDUS skaitys Žmogaus teisių organizacijų koalicijos nariai. Skaitymas bus atviras praeiviams ir visiems norintiems prisidėti. Baigiantis darbo dienai, VARDŲ skaitymas persikels į buvusios geto bibliotekos kiemelį (Žemaitijos g. 4). Perskaitydamas žuvusiųjų minėjimo maldą Molei, renginį pradės Vilniaus choralinės sinagogos kantorius Šmuel Jatom. Neringa Latvytė-Gustaitienė iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus susirinkusius supažindins su pastato istorija ir Vilniaus geto kalinių likimu. VARDŲ skaitymas Žemaitijos g. 4 kiemelyje tęsis iki 19 val.

Tą pačią dieną VARDAI bus skaitomi Eišiškių miesto centre ir Ukmergėje senosiose Ukmergės žydų kapinėse, rugsėjo 21 d. Dieveniškių miestelio centre bei Semeliškių miestelio aikštėje prie gimnazijos. Rugsėjo 22 d. VARDUS skaitys marijampoliečiai Beatričės Kleizaitės-Vasaris galerijoje, Seirijų gyventojai – šalia esančioje žudynių vietoje Šilaičių kaime, Kėdainiuose organizuojamas Atminties kelias, kuriuo nuo miesto parko iki žudynių vietos bus einama tuo pačiu keliu, kuriuo į mirtį buvo varomi žydai. Ši iniciatyva vyks ir Šeduvos centre prie paminklo Šeduvos žydams atminti, Jonavoje prie krašto muziejaus, Inturktės gyventojai vardus skaitys trejose žydų žudynių vietose Rašos miške, Švenčionių r.

Rugsėjo 23 d. VARDUS skaitys kauniečiai, Laisvės al. šalia buvusio Metropolio restorano ir Danieliaus Dolskio paminklo, rugsėjo 24 Šiaulių gyventojai prie Šiaulių geto vartų paminklo.

VARDŲ skaitymo iniciatyva baigsis rugsėjo 24 d. Tą dieną Lietuvos gyventojai kviečiami aplankyti arčiausiai esančias žydų žudynių vietas. „Holokaustas – viena skaudžiausių temų Lietuvos istorijoje. Tik kalbėdami ir prisimindami nemalonią praeitį galime tapti atviri pasauliui. Manau, kad šie skaitymai yra stipri ir asmeniška tokios atminties bei laisvės išraiška“, – sako Milda Jakulytė-Vasil.

Vykstant VARDŲ savaitei, prie iniciatyvos jungtis kviečiami visi Lietuvos gyventojai išsirinkdami Holokausto atminimui svarbią vietą. Nužudytųjų vardai ir pavardės saugomi muziejuose, bibliotekose ar žydų paveldo išsaugojimu besirūpinančiose organizacijose. Daugiau informacijos apie skaitymus ir tai, kaip juos suorganizuoti, rasite čia.

Tekstas parengtas įgyvendinant projektą „Mokantis istorijos“, kurį finansuoja „Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą disponavimo fondas“ (GVF) ir fondas „Remembrance, Responsibility, Future“ (EVZ). Projektą įgyvendina – Lietuvos žmogaus teisių centras.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki