Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Lietuvos psichologų sąjunga palaiko Civilinės sąjungos įstatymą: pagerintų LGBT+ psichikos sveikatą Lietuvoje

Vaivorykštės vėliava, wikimedia commons nuotr.

Vaivorykštės vėliava, wikimedia commons nuotr.

manoteises.lt | 2022 05 24

Lietuvos psichologų sąjunga (LPS) išsiuntė atvirą laišką valstybės vadovams, kuriame reiškia palaikymą Civilinės sąjungos įstatymui. Anot svarbiausios psichologų organizacijos Lietuvoje, tos pačios lyties santykių sureaguliavimas padėtų gerinti LGBT+ bendruomenės psichologinę savijautą, kuri  Lietuvoje – viena prasčiausių visoje Europos Sąjungoje.

„Moksliniai tyrimai vienareikšmiškai rodo, kad teisinės priemonės, užtikrinančios LGBT+ žmonių teises, nėra tik formalumas: palankesnė politinė situacija šalyje yra tiesiogiai susijusi su geresne LGBT+ asmenų geresne psichologine savijauta ir visų piliečių bendra gerove“, – sako LPS valdybos narys, psichologas ir Vilniaus universiteto doktorantas Jokūbas Gužas.

Kaip teigia laiško autoriai, tyrimai rodo, kad LGBT+ asmenys patiria mažumos stresą, kurį sukelia visuomenėje paplitusios neigiamos nuostatos, diskriminacija bei priekabiavimas. Su mažumos stresu siejamas didesnis psichikos sveikatos problemų paplitimas tarp LGBT+ asmenų. Prieš dvejus metus ES Pagrindinių teisių agentūros atliktas tyrimas parodė, kad kas trečias (34 proc.) LGBT+ bendruomenės narys Lietuvoje jaučiasi prislėgtas nuolat arba didesnę dalį laiko, išgyvena depresyvias nuotaikas.

„Kol egzistuoja institucinė diskriminacija ir nelygybė, mūsų galimybės padėti LGBT+ asmeniui yra ribotos. Nemaža dalis iššūkių, su kuriais susiduria ši grupė, susiję ne su vidinėmis problemomis, o su išorinėmis aplinkybėmis. Tam, kad galėtų vykti vidiniai pokyčiai, reikia išorinių sąlygų, saugumo ir žinojimo, kad įstatymų prasme, aš/tu/mes esame apsaugoti ir nemažiau vertingi nei kiti visuomenės nariai“, – sako LPS valdybos narė, psichologė-psichoterapeutė dr. Juliana Lozovska.

Juliana Lozovska, asmeninio archyvo nuotr.

Juliana Lozovska, asmeninio archyvo nuotr.

Anot LPS, aktyvią poziciją ir palaikymą tos pačios lyties asmenų civilinės sąjungoms, partnerystėms bei santuokoms ne kartą išreiškė Amerikos psichologų asociacija, Amerikos psichiatrų asociacija, Australijos psichologų sąjunga, Britanijos psichologų sąjunga ir kitos organizacijos.

„Manau, kad lygių teisių užtikrinimas bei galimybė įteisinti tos pačios lyties poroms savo santykius reikšmingai prisidės prie LGBT+ žmonių psichikos sveikatos gerovės, taip pat prie mūsų visuomenės bendruomeniškumo stiprinimo, saugios ir sveikos aplinkos, galimybės kiekvienam šalies piliečiui laisvai ir be baimės kurti savo gyvenimą pagal savo įsitikinimus.“, – sako buvęs LPS valdybos narys, Depresijos įveikimo centro įkūrėjas, psichologas Antanas Mockus.

Antanas Mockus, Goodlife Photorgraphy nuotr.

Antanas Mockus, Goodlife Photorgraphy nuotr.

LPS pozicija antradienį išsiųsta Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei ir visiems Seimo nariams.

Su atviru laišku susipažinti galima ČIA.

Specializuotą psichologinę pagalbą ir palaikymą LGBT+ žmonėms ir jų artimiesiems teikia „išgirsti“ (isgirsti.lt). Pagalba teikiama individualiai ir grupėje, Vilniuje (Naujininkuose) ir virtualiai. Veiklą iš dalies finansuoja Aktyvių piliečių fondas, EEE finansinis mechanizmas.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki