Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Komentaras

Lina Januškevičiūtė. Vaikus žaloja ne atviras pokalbis, o tyla

Lina Januškevičiūtė, Įvairovės edukacijos namų vadovė | 2023 12 19

„Nė vienas tėvas nenori užauginti homoseksualaus vaiko arba pastūmėti to link“, „Ši programa yra su žemomis lubomis, ji yra korekcinė, primena pataisos namų programą“ – tai tik keletas iš citatų apie jau tris mėnesius mokyklose vykdomą Gyvenimo įgūdžių programą. Viena iš programos dalių – lytiškumo ugdymas – sulaukė ypač daug kritikos iš įvairių žmonių, per vieną naktį tapusių lytiškumo ugdymo ekspertais ir ekspertėmis, nors daugelis jų neturi patirties kalbant su paaugliais apie šias temas.

Kokybiško lytiškumo ugdymo trūkumą puikiai iliustruoja dabar jau suaugusių asmenų istorijos. „Įvairovės edukacijos namų“ sekėjai dalinosi, kokią įtaką jų gyvenimui turėjo lytiškumo ir santykių klausimų, pavyzdžiui, santykių lygiavertiškumo, lyčių stereotipų temų ar įgūdžių atpažinti netinkamą elgesį, stoka: „Jei būčiau žinojusi, kad pradedant santykius su vaikinu esu lygiavertė nuspręsti noriu ir ar turiu turėti lytinius santykius, tai būčiau nesijautusi prievartaujama savo mylimo žmogaus.“, „Jei būčiau žinojusi, kokią įtaką daro lyčių stereotipai, būčiau galėjusi geriau padėti draugui atsilaikyti prieš jo tėvo pažeminimus dėl jautrumo“, „Jei būčiau žinojusi, kad mergaitės neprivalo džiaugtis ir tylėti, kai joms rodomas bet koks vyro dėmesys, tai nebūčiau buvusi išprievartauta 14-kos metų“, „Jei būčiau žinojusi daugiau apie lytiškumą, seksualinę orientaciją, tikrus įvairių žmonių gyvenimus, tai būčiau galėjusi palaikyti bendraklasį, kuris tik po mokyklos save pristatė kaip gėjų“. Tai – tik dalis istorijų, kurios Įvairovės edukacijos namus pasiekė per trumpą laiką, tačiau visos jos parodė, jog tyla – ne tik neapsaugo, tačiau sukuria erdvę vešėti lyčių stereotipams, pateisinti patyčias bei smurtą, leisti vienus žmones laikyti vertesniu negu kitus/kitas.

Svarbu, kad tyloje veši gėda ir kaltė. Vakar startavę video pasakojimai „#JeiguŽinotum“ demonstruoja tylos pasekmes – jaunuoliai pasakoja apie seksualinį priekabiavimą ir smurtą, apie kurį iki šiol niekam nepranešė, nes buvo baisu, gėda, trūko žinių, kad tai netinkamas ir net baudžiamas elgesys. Asmeniškos istorijos patvirtina, kad kalbėtis svarbu ir tą daryti reikia kuo anksčiau.

Stop kadrai iš vaizdo pasakojimų #JeiguŽinotum. LŽTC koliažas

Kalbėjimas apie ribų atpažinimą bei išlaikymą gali padėti ne tik suprasti, kada kitas žmogus jas peržengia, tačiau pastebėti ir savo paties/pačios daromus veiksmus, kurie gali vesti prie nemalonių patirčių. Savo kūno pažinimas, kūno vaizdo priėmimo temos padeda ne tik suprasti, kas ir kaip veikia kūne, tačiau kaip juo galima rūpintis, kodėl svarbu nepamiršti prižiūrėti savo kūno ir kaip suprasti savo kūno siunčiamus signalus. Kalbėjimas apie tapatybę ne tik, kad jos nepakeičia, tačiau gali padėti suprasti, kad mūsų įvairovė neduoda teisės vieniems iš kitų tyčiotis, priekabiauti arba smurtauti. Svarbu kasdien mokytis priimti kitą su visomis jo ar jos tapatybės dalimis. Ir nors kartais tokios temos gali pasirodyti nepatogios ar pakankamai nepažintos, projekto „#JeiguŽinotum“ video pasakojimai kviečia po Kalėdų eglute rasti drąsos žengti pirmą žingsnį  – atverti pokalbį namuose, mokyklos koridoriuje ar klasėje.

Lytiškumo ugdymas gali padėti suprasti ir priimti save, suprasti kitą žmogų, kurti sveikus ir saugius santykius. Kartu suprasti savo ribas, atpažinti, kai jos yra peržengiamos ir kaip gauti reikiamą pagalbą, susidūrus su netinkamu elgesiu. Lytiškumo temos nežaloja vaikų ir jaunų žmonių, atvirkščiai, padeda jiems suprasti save ir aplinką. Svarbu, kad pokalbiai lytiškumo temomis būtų atviri ir saugioje aplinkoje, leidžiant jaunimui išsakyti savo nuomonę ir klausti jiems rūpimų klausimų. Tokiu atveju didėja galimybė, kad jauni žmonės atpažins problemines situacijas, gebės atrasti būdų jas spręsti bei priimti apgalvotus sprendimus.

Ir nors praėjus trims mėnesiams toliau vyksta karštos diskusijos, kurios temos turėtų būti išimtos iš programos, o kurios – įtrauktos,  jauni žmonės toliau gyvena dinamišką gyvenimą, kuriam įtaką daro tiek jie/jos patys/pačios, tiek jų aplinka (šeima, artimieji, bendraamžiai, mokytojai) interneto platybės, filmai, serialai, bendraamžių spaudimas, noras priklausyti grupei ir noras išsiskirti, išmoktos reakcijos į tam tikras situacijas.

Naivu tikėtis, jog gyvendami informacinių technologijų amžiuje, jauni žmonės gali būti izoliuoti nuo jiems svarbių ir įdomių temų. Padėkime susigaudyti informacijos gausoje ir užtikrinkime kokybišką bei amžiui pritaikytą lytiškumo ugdymą, kuris padeda pasitikėti savimi ir kurti saugius santykius su aplinka.

Komentaras parengtas įgyvendinant projektą „#JeiguŽinotum“, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki