Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Minime Nacionalinę emancipacijos dieną – pirmą kartą dienai tapus atmintina diena

Nacionalinės emancipacijos dienos minėjimo akimirka 2022 m.

Nacionalinės emancipacijos dienos minėjimo akimirka 2022 m.

manoteises.lt | 2024 02 17

Lietuvoje minima Nacionalinė emancipacijos diena. Praėjusiais metais Seimui papildžius Atmintinų dienų įstatymą, vasario 17 diena tapo valstybės atmintina diena.

„Nacionalinės emancipacijos dienos įtraukimas tarp valstybei atmintinų dienų – svarbus simbolinis žingsnis, kuriuo net tik pripažįstamas moterų indėlis atkuriant Lietuvos valstybę 1918 m., bet taip pat skatinama sąmoningiau galvoti apie dabartį ir ateitį. Laisvos, demokratinės  valstybės kūrimas nėra baigtinis procesas. Šį procesą būtina nuolat reflektuoti, sąmoningai suprasti, kiek mūsų kuriamas politinis projektas teisingas visoms ir visiems, kiek esame atviri įvairovei, ir kodėl oriam žmonių gyvenimui vis dar prikuriame daug kliūčių“, – sako viena iš Nacionalinės emancipacijos dienos iniciatorių Jūratė Juškaitė.

Nacionalinės emancipacijos dienos minėjimo akimirka 2022 m.

Nacionalinės emancipacijos dienos minėjimo akimirka 2022 m.

Nacionalinę emancipacijos dieną pasirinkta minėti vasario 17-ąją, prisimenant pirmąją protesto akciją, įvykusią ką tik nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje.

1918 m. vasario 17-ąją Kaune įvyko demonstracija, reikalavusi laikytis anksčiau moterų teisių judėjimui duotų pažadų ir įtraukti moteris į Lietuvos Tarybos sudėtį. Moterys į Tarybą įtrauktos nebuvo, bet dėl sutelkto spaudimo Lietuva tapo viena pirmųjų valstybių pasaulyje, sulyginusių moterų ir vyrų balsavimo teises 1918 m. lapkričio 2 d. Laikinojoje Lietuvos Valstybės Konstitucijoje.

Šiais metais Nacionalinė emancipacijos diena minima kreipimuosi iš Signatarų namų balkono vidurdienį, nuo keturioliktos valandos vyksta konferencija „Emancipacijos diskursai nepriklausomoje Lietuvoje“ Nacionalinėje dailės galerijoje.

Nacionalinės emancipacijos dienos plakatas 2024 m., Vytės autorė - Shaltmira, dizainas - Anaidos Simonian.

Nacionalinės emancipacijos dienos plakatas 2024 m., Vytės autorė – Shaltmira, dizainas – Anaidos Simonian.

„Šių metų konferencijoje diskutuosime apie smurtą – ir tiesiogiai apie fizinį, ir apie kitas jo formas. Pirmoje renginio dalyje pranešėjos gilinsis į medicinoje vykdytą kūnų kontrolę sovietmečiu, o antroje bus aptartos smurto ir lyties jungtys psichikos sveikatos, karo ir šeimos kontekstuose. Plačiai suprantamo smurto tema gali atrodyti netikėta, bet mums buvo svarbu atskleisti mažiau numanomus jo pasireiškimo būdus, ir taip reflektuoti jo formas bei pergalvoti mūsų pačių mąstymo įpročius“, – sako viena iš Nacionalinės emancipacijos dienos iniciatorių Dovilė Jakniūnaitė.

Nacionalinė emancipacijos diena aktyvisčių ir aktyvistų būrio minima nuo 2017 m.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki