Tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ rudenį pristatys teminę programą, skirtą diskriminacijos temai. Norėdami atkreipti dėmesį į tai, kaip plačiai paplitęs šis reiškinys, organizatoriai kviečia žmones dalytis konkrečiais pavyzdžiais, kai jie susidūrė su savo teisių pažeidimais.
Ragindama žmones papasakoti asmenines savo diskriminacijos istorijas, festivalio komanda siekia padėti asmenims peržengti tylos ribą. Visi pasakojimai – atviri ar anonimiški – pasieks skaitytojus žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose.
„Žodis „diskriminacija” dažnai nieko nepasako, tai – abstrakcija. Tačiau po šiuo terminu slypi labai konkrečios žmonių istorijos. Kartais skaudžios, kartais įkvepiančios. Būtent dėl jų galime suprasti, kad su diskriminacija viename ar kitame gyvenimo etape susiduriame visi“, – sako festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis.
Lietuvos įstatymuose draudžiama tiesioginė ar netiesioginė diskriminacija bei priekabiavimas dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, negalios, rasės, etinės priklausomybės, religijos ar įsitikinimų. Kviesdami rašyti savo istorijas, „Nepatogaus kino“ organizatoriai prideda ir kalbos, socialinės padėties, lyties tapatybės, šeiminės padėties pagrindus.
Šia iniciatyva siekiama atkreipti dėmesį ne tik į teisinių pažeidimų kategoriją įeinančias diskriminacijos formas, tačiau taip pat pabrėžti, jog dažnai net ir įprastais laikomi pasakymai, frazės ar klaidingai priimtinas elgesys, motyvuotas aukščiau išdėstytų priežasčių, gali tapti įžeidžiantis ir žeminantis.
Savo diskriminacijos istorijas asmenys kviečiami siųsti adresu manoistorija@nepatoguskinas.lt. Pasakojimai bus viešinami iki festivalio pradžios naudojant grotažymes #NEdiskriminacijai #manoistorija.
Susidūrę su diskriminacija, Lietuvos gyventojai taip pat turi teisę kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Skundą galima pateikti ir raštu, ir užpildžius elektroninę formą. Jis taip pat bus priimtas paprastu ir elektroniniu paštu, faksu. Daugiau informacijos.
Specialią diskriminacijos temai skirtą programą sudarys skirtingas diskriminacijos išraiškas aprėpiantys filmai. Pastaraisiais metais kurta, po pasaulio kino festivalius keliaujanti dokumentika, atliepia visuomenėje įsisenėjusiais ir aktualias žmogaus teisių problemas. „Nepatogaus kino“, vyksiančio spalio 12 – lapkričio 5 dienomis, metu po specialiosios programos seansų įvairiuose Lietuvos miestuose bus organizuojamos diskusijos.
„Nepatogus kinas“ – nuo 2007-ųjų vykstantis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis, unikalus savo programa ir formatu. Kiekvienais metais turtinga dokumentikos programa papildoma įvairias meniniais, socialiniais ir kultūriniais projektais bei iniciatyvomis.
Teminę diskriminacijos programą šiais metais remia Europos Komisija.