Vyriausybė trečiadienį patvirtino Teisingumo ministerijos parengtas pataisas dėl skirtingų lyčių asmenų partnerystės įteisinimo ir teiks jas Seimui. „Bus teikiama Seimui. Šios įstatymo pataisos įteisina teises žmonių, kurie gyvena nesusituokę. Tai didelę reikšmę turi vaikų ir silpnesnio partnerio aspektu“, – žurnalistams po Vyriausybės posėdžio sakė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Paklaustas, kodėl į projektą netraukta tos pačios lyties asmenų partnerystė, ministras atsakė, jog „tokiu atveju mes ir šito projekto neturėtume“.
Šiuo metu Civiliniame kodekse bendras gyvenimas nesudarius santuokos yra apibūdinami kaip turtiniai santykiai tarp vyro ir moters turint „tikslą sukurti šeiminius santykius“.
Pataisomis Teisingumo ministerija siūlo, kad bendras gyvenimas nebebūtų vadinamas šeiminiais santykiais, apibūdinant jį kaip bendrą ūkio tvarkymą. Tuo pačiu kitais straipsniais numatoma reguliuoti ne tik turtinius bendro gyvenimo aspektus, tokius kaip tarpusavio išlaikymas ar paveldėjimas, bet ir moralinius klausimus, numatant sugyventiniams „lojalumo pareigą, pareigą gerbti vienas kitą ir pareigą remti kitą bendrai gyvenantį asmenį moraliai“.
Vilniaus universiteto teisės profesorius Vytautas Mizaras teigė, kad tokios nuostatos rodo nenuoseklumą, nes lojalumo ar tarpusavio palaikymo pareigos būdingos tik šeimos gyvenimui. Be to, pasak V.Mizaro, palikdama nereglamentuotą tos pačios lyties asmenų partnerystę Lietuva pažeistų jų teises.
Šias pataisas rengusi Teisingumo ministerija jas, be kita ko, derino ir su Vyskupų Konferencija ir jose po dvasininkų pastabų atsisakyta pačios „partnerystės“ sąvokos, ją pavadinant „bendru gyvenimu“.
Bendras gyvenimas būtų pripažįstamas ir nesant sugyventinių notariškai patvirtinto pareiškimo.
Pasak pataisių iniciatorių, dabar sugyventinių turtinius ginčus sprendžiantys teismai įvairiai vertina tokių asmenų nuosavybę, o bendrai gyvenantys asmenys nėra pakankamai apsaugoti įstatymais.
Partnerystė kaip bendras gyvenimas kartu neįregistravus santuokos buvo numatyta 2001 metais įsigaliojusiame Civiliniame kodekse, tačiau realiai institutas neveikia, nes iki šiol nebuvo parengtas specialus įstatymas.
Seime devyni liberalai ir socialdemokratai yra įregistravę kitą įstatymo projektą, kuris leistų tiek skirtingos, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę.