Aktualu

Pilietinę visuomenę Vengrijoje persekioja vyriausybė

Mano teisės

Vengrijos vėliava, Wikimedia Commons nuotr.

Žmogaus teisių stebėjimo institutas | 2014 09 17

„Vengrijos vyriausybė su Viktoru Orbanu priešakyje ne tik oficialiai pareiškė atsisakanti liberalios demokratijos, tačiau imasi vis aršesnių represijų prieš Vengrijos pilietinę visuomenę, konkrečiai – EEA Grants NVO Programą vykdančias ir paramą gaunančias NVO.” – Lietuvos nevyriausybines organizacijas informavo Žmogaus teisių stebėjimo institutas savo laišku, kviečiančiu solidariai palaikyti Vengrijos pilietinę visuomenę ir nevyriausybines organizacijas.

Praėjusią savaitę buvo įvykdyti nauji reidai į Okotars ir DemNet, nepriklausomas nevyriausybines organizacijas, dirbančias aplinkosaugos ir žmogaus teisių srityje – NVO Programos operatores. Kratos įvykdytos neinformavus apie tai, maža to, be jokio įspėjimo pareigūnai užgriuvo ir šių organizacijų darbuotojų namus, įvykdė kratas ir paėmė kompiuterius. Vengrų pilietinė visuomenė patyrė šoką, ypač po V. Orbano atvirų komentarų, kad jis seks Rusijos Federacijos pavyzdžiu (naujienoje minimi reidai į namus jau patvirtinti kolegų iš Vengrijos).

V. Orbano vyriausybė teigia užsienio spaudai, kad šie fondai susiję su opozicijos partijomis, o policija kaltina „apgaulingu lėšų panaudojimu”.

„Susidariusi situacija verčia sunerimti, o tokie grasinimai nėra nauji, spaudimas pilietinės visuomenės organizacijų atžvilgiu prasidėjo jau prieš keletą metų. Visos organizacijos, kurios gauna kokį nors užsienio fondų finansavimą, gali tikėtis persekiojimo iš vyriausybės,” – teigia Vengrijos vienos iš nevyriausybinių organizacijų atstovas M.L. (asmuo redakcijai žinomas).

Žmogaus teisių stebėjimo institutas kviečia prisijungti jau prie daugiau nei kelių šimtų organizacijų, kurios pasirašys kreipimąsi į Europos Komisiją, Europos Parlamentą, bei Europos Tarybos Žmogaus teisių komisarą. „Kodėl tai darome? Nes tikime, kad nepagrįstos baudžiamosios akcijos prieš nepriklausomas nevyriausybines organizacijas, dirbančias žmogaus teisių srityje arba remiančias žmogaus teisių darbą, pažeidžia esmines demokratijos vertybes. Pilietinės visuomenės persekiojimas pažeidžia esmines Europos Sąjungos teisės nuostatas ir vertybes.” – rašo D. Šakalienė išplatintame kreipimesi.

Kviečiamos prisijungti ir pasirašyti kreipimąsi visos nevyriausybinės organizacijos, kurios remia Vengrijos pilietinę visuomenę, o kartu – mūsų visų pilietines laisves.

Parašai bus renkami iki rugsėjo 19 d., penktadienio, 18 val. Lietuvos laikus. El. laišką siųsti: dovile.sakaliene@hrmi.lt, atsiunčiant asmens, turinčio teisę pasirašyti organizacijos vardu, vardą ir pavardę, organizacijos pavadinimą lietuvių ir anglų kalbomis, valstybę ir el. pašto adresą.

Daugiau informacijos apie situaciją Vengrijoje pateikia:

The New York Times
Reuters
EU Observer

Komentuoki