Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Protestuotojai ministerijai: nežinojimas neapsaugo nuo ligų

Laura Vansevičienė

manoteises.lt | 2015 12 14
Komentarų skaičius

3

Prie Švietimo ir mokslo ministerijos surengta protesto akcija, raginanti valdininkus spręsti lytinio švietimo problemą Lietuvoje. Aktyvistai sako, kad šalyje sparčiai plinta ŽIV jaunimo tarpe, o nepilnametės ir toliau gimdo dvigubai dažniau nei Vakarų šalyse.

Dvi dešimtys proteste dalyvavusių jaunuolių ant mokyklinės lentos rašė, kokios informacijos, susijusios su lytiniu švietimu, trūksta Lietuvos mokyklose bei į akciją atsivežė kūdikiams skirtus vežimėlius. Nežinojimas neapsaugo nuo ligų”, Noriu žinių apie kontracepciją, Noriu planuotos tėvystės ministerijos klerkams priminti bandė akcijos dalyviai.

Jaunuoliai su vežimėliais taip pat užkabino raštelius Tai galėjo būti mano mintys, bet likau namie su vaiku taip simbolizuodami anksti gimdančias ir iš švietimo sistemos iškrentančias paaugles.

Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais tūkstančiui paauglių Lietuvoje teko 13,3 gimdymai. Šis rodiklis yra beveik dukart didesnis daugumoje Vakarų šalių: Prancūzijoje ir Norvegijoje tūkstančiui merginų vidutiniškai tenka 7 kūdikiai, Švedijoje – 6, Nyderlandų Karalystėje – 5.

Tyrimai rodo, kad Lietuvos jaunuoliai lytinį gyvenimą pradeda būdami vidutiniškai 16-17 metų (panašiai kaip ir kitur ES), tačiau beveik kas penktas jų nenaudoja jokių apsaugos priemonių.

2013 m. net pusė (53%) naujai užsikrėtusiųjų ŽIV buvo jauni, 20-29 m., asmenys. O 2009 m. sifilio protrūkis užfiksuotas tarp vidurinės mokyklos mokinių.

Šių metų sausį Švietimo ir mokslo ministro įsakymu buvo sudaryta darbo grupė naujai Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programai rengti bei pradėtas nagrinėti jos projektas: jame ir toliau siūloma ne šviesti moksleivius apie saugius lytinius santykius, bet aiškinti, kad susilaikymas yra tinkamiausia apsisaugojimo priemonė, mokytojai instruktuojami vengti visų rūšių kontracepcijos propagavimo bei kalbėjimo apie ligas.

2014 m. atlikta apklausa parodė, didžioji dauguma Lietuvos gyventojų mano, kad vaikai mokykloje privalomai turi būti supažindinami su intymiu gyvenimu. Lytiniam švietimui pritartų 90 proc. gyventojų.

Akciją prie ministerijos surengė būrys aktyvistų kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

 1. Nepritariantis

  Kaip sakė Vytautas L. : “Kas už stovi”, kad prastuminėja “Lytinio švietimo pamokas”.

 2. Jūratė

  Ankstesnė programa nėra privaloma, tik rekomendacinio pobūdžio ir labai smagu, jei ji nėra įgyvendinama dalyje mokyklų, nes mokyti apie “meilę dievui” kaip apie vieną iš meilės rūšių bei sakyti, kad geriausia kontracepcija yra susilaikymas, švelniai tariant neadekvatu XII a.

 3. pasiūlymas

  Šiaip siūlau eiti į mokyklos administraciją, kurioje mokaisi ir atrodo trūksta tokių žinių, o ne prie ministerijos.
  Ministerija yra parengusi lytiškumo projektus, tačiau niekas jų mokyklose neįgyvendina: vienur specialiai, kitur nespecialiai.