Kokios muzikos prieš varžybas klausosi Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse dalyvaujantys Lietuvos sportininkai, turintys judėjimo ar regėjimo negalią?
Jauniausios dalyvės muzikinis skonis
„Prieš startą mėgstu kuo judresnę, kuo labiau užvedančią muziką – paprastai hiphopo ar džiazo. Bendrai klausausi įvairiausios muzikos: nuo klasikinės iki metalo, o daugiausiai – džiazo, hiphopo ir roko. Iš visų labiausiai man nuotaiką pakelia ir užveda grupė „Kedrostubùras“, – apie muziką noriai kalba jauniausia Paryžiaus paralimpinių žaidynių dalyvė, S6 klasėje 100 metrų nugara ir 200 metrų kompleksiniu būdu plaukianti 18-metė Gabrielė Čepavičiūtė iš Kauno.
Kitos grupės, kurių muzika augina Gabrielę sporte, yra „G&G Sindikatas“ ir legendinės britų „Queen“ bei „The Beatles“. Nors gerai pagalvojusi Gabrielė prisipažįsta, kad mielai klausosi „bet ko iš 1970-90-ųjų muzikos“.
Dominuoja lietuviškos dainos
20-metė rutulio stūmikė iš Šiaulių Eivydė Vainauskaitė, rugsėjo 4 dieną startuosianti F46 negalios klasėje, sako dažniausiai pastiprinimo muzikoje ieško prieš varžybas, kai reikia motyvacijos, kad kūriniai užvestų, pakrautų gera nuotaika ir nuteiktų kovingai.
Populiariausia daina šios sportininkės grojaraštyje – Vido Bareikio „Fortūna“. Ne ką mažiau Eivydę užveda Marijono Mikutavičiaus „Mano žemė“ bei „Trys milijonai”. Taip pat kovingai sportininkę nuteikia ir airių roko grupės „The Script“ daina „Hall of fame“.
Psichologai vardina penkias pagrindines muzikos naudas sportininkams: ji gali motyvuoti, padeda susikoncentruoti, atsipalaiduoti, reguliuoja emocijas arba diktuoja reikalingą sportinį ritmą. Tą liudija ir 9 Paryžiuje dalyvaujančių Lietuvos paralimpiečių patirtis.
Sportinio pykčio užtenka, todėl su daina – raminasi
Šiandien, antradienį, 13 val. disko metimo rungtyje F11 klasėje startuosianti lengvaatletė Oksana Dobrovolskaja juokiasi, kad sportinio pykčio ir užsivedimo jai užtenka, todėl prieš varžybas ji, atvirkščiai, ieško nusiraminimo.
„Disko metimo sektoriuje muzikos neleidžia, bet važiuodama į stadioną ir laukimo kambaryje pasileidžiu motyvacinės arba raminamosios muzikos grojaraštį. Pastaruoju metu Ed Sheran daina „Perfect“ mane ir ramina, ir kelia gerų emocijų. Net mokausi ją skambinti fortepijonu!“, – juokiasi Oksana.
Beje, ruošdamasi aukšto rango varžyboms, O. Dorovolskaja klausosi ne tik muzikos, bet ir triukšmingo stadiono garsų.
„Klausydamasi stadiono garsų imituoju varžybų atmosferą, kad girdimoji informacija manęs nesukaustytų ir neblaškytų varžybų metu“, – pasakoja Oksana, nes treniruotės Kauno Ąžuolyne vyksta tyloje.
Kiekvienai būsenai – po dainą
Penktadienį Paryžiaus paralimpiadoje pasirodysiantis dziudoistas Osvaldas Bareikis sako, kad treniruočių laikotarpiu ir prieš varžybas klausosi tokios muzikos, kokios jam reikia tą dieną, tai gali būti rokas, klasika, popsas.
„Priklauso nuo konkrečios dienos nusiteikimo – ar tą dieną norisi ramiai pabūti, ar suaktyvinti save, ar pasvajoti, ar linksma nuotaika ir norisi šokti“, – prie konkrečių žanrų ir atlikėjų neprisiriša O. Bareikis.
Pasak jo, kai norisi užsivesti, geriausiai jį veikia prieš metus Lietuvoje koncertavusios „Imagine dragons“ daina „Demons“, kai nori nusiraminti – grupės „Drovuoliai“ kūrinys „Davai pabėgam“, jei būna svajingai nusiteikęs – labiausiai tinka Marnik, LUNAX daina „Bye Bye Bye“, o kai nuotaika tokia, kad kojos kilnojasi ir norisi šokti, renkasi Vanessa-Mae atliekamą „Storm“.
Repo fanai
Disko metikas ir rutulio stūmikas Donatas Dundzys nedvejodamas pasidalino, kad jį sporte užveda visos garsių amerikiečių reperių Eminemo ir E-40 dainos bei Lietuvos reperio Ironvytas muzika.
Be to, į savo mėgstamiausiųjų sąrašą jis įtraukė „2piece“ remiksuotą dainą „Can‘t be touched“, reperio 50 cent kūrinį „Daug vyrų (nori mirties)“, YBE, Playdeville „With the business“ ir 2pack kartu su Ice cube dainą „Xplode“.
Plaukikas Edgaras Matakas, eidamas į treniruotę ar važiuodamas į varžybas klausosi įvairios muzikos, pagal nuotaiką – daugiausiai repo ir techno. Jau trečiąkart paralimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovaujantis E. Matakas pamini kelias muzikos grupes, kurių mielai klausosi: lietuviai „OG version“, „Omerta“ ir „Profiame“. Prieš pat startą baseine Edgaras ausinukų jau nesideda ir atsisako muzikos, nes ši jį blaško. Be muzikos plaukikas mėgsta klausytis ir motyvacinių garso įrašų.
Starto dieną mėgsta ramybę
Poryt, trečiadienį, rutulio stūmimo rungtyje F46 klasėje startuosiantis Andrius Skuja prieš startą retai klausosi muzikos. Daugiau – laisvalaikiu. Tada jau renkasi viską: nuo popso iki roko.
„Varžybų dieną mėgstu pabūti tyloje, ramiai susiruošti daiktus ir kaupti jėgas“, – save pažįsta lengvaatletis iš Šiaulių.
Paskutinę Paryžiaus paralimpinių žaidynių dieną – rugsėjo 8-ąją – T12 klasėje pasirodysianti maratono bėgikė Aušra Garunkšnytė taip pat prisipažino, jog prieš startą muzikos nesiklauso.
„Man patinka girdėti aplinką ir ramiai pasibūti su savo mintimis, ramiai susidėlioti emocijas ir pasiruošti bėgimui“, – sako ištvermingoji maratono bėgikė A. Garunkšnytė.