Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Šeimų asociacija kreipėsi į Lietuvos vadovus: gyvenimo įgūdžių pamokos padės apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto

Mokiniai, asociatyvi iliustracija, pexels.com

Šeimų asociacija | 2023 09 28
Komentarų skaičius

1

Šeimų asociacija raštu kreipėsi į prezidentą, Vyriausybę, Seimo narius bei švietimo, mokslo ir sporto ministrą, ragindama Gyvenimo įgūdžių bendrąją programą (GĮP) mokyklose įgyvendinti visa apimtimi, nes tik taip ji padės apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto, rašoma asociacijos pranešime žiniasklaidai.

Asociacija susirūpinusi, kad dalį tėvų pasiekia daugiau dezinformacijos, negu oficialios informacijos iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Mokyklos šia tema tėvų ir vaikų taip pat tinkamai neinformuoja, todėl GĮP klausimą visuomenėje apipynė nepagrįstos baimės, nors realybėje gyvenimo įgūdžių pamokos padės užkardyti narkotikų plitimą ir apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto.

Mokyklos koridorius, pexels.com

Mokyklos koridorius, pexels.com

„Auginu tris vaikus ir praktiškai susiduriu, kad mokyklos tėvų apie naują švietimo turinį tinkamai neinformuoja, o dezinformacija plinta nevaržomai. Aš su Gyvenimo įgūdžių programos turiniu esu susipažinusi ir manau, kad jis labai svarbus ir reikalingas, siekiant, kad vaikai būtų geriau pasirengę gyvenimui šiuolaikiniame pasaulyje. Be to, ši programa dar svarbesnė, kalbant apie vaikų saugumą: juk bijoti reikėtų, jei prie jūsų vaiko priekabiaus, o jis nežinos ką daryti ir jums apie tai niekada nepasakys. Gyvenimo įgūdžių pamokose pirmokai ir antrokai bus mokomi atpažinti netinkamą prisilietimą ir supažindinami, kodėl apie jį svarbu pranešti patikimam suaugusiajam. Trečiokai mokysis atpažinti smurtaujantį elgesį ir atsakyti į bendraamžių ar suaugusiųjų spaudimą nubrėždami artumo ribas, o dešimtokai gebės nusakyti priežastis ir požymius, kaip atpažinti seksualinį ir kitokį smurtą namų, mokymosi ir darbo vietoje ir mokysis, kaip tokiam smurtui pasipriešinti. Negalima „išimti“ iš programos lytiškumo ugdymo pamokų, nes jose bus ugdomi ir atsparumo seksualiniam smurtui įgūdžiai. Vaikų saugumas ir sveikata yra svarbiau nei suaugusiųjų ambicijos“, – sako Šeimų asociacijos valdybos narė Asta Padagaitė.

Asta Padagaitė, Šeimų asociacijos nuotr.

Asta Padagaitė, Šeimų asociacijos nuotr.

Šeimų asociacija įsitikinusi, kad vaikams reikalingos visos GĮP numatytos temos: emocinio ir socialinio intelekto lavinimas, psichologinio atsparumo ugdymas, žmogaus sauga, sveika gyvensena, priklausomybių prevencija, lytiškumas ir lytinė sveikata.

Asociacija nepritaria viešumoje plintančiam klaidinimui, kad programoje yra temų, kurios potencialiai galėtų „tvirkinti“ vaikus.

„Vaikus tvirkina ne programos, vaikus tvirkina ne objektyvi informacija, o suaugusieji, kurie naudojasi vaikų bejėgiškumu. Vien per praėjusius metus Lietuvoje oficialiai nuo seksualinio išnaudojimo nukentėjo 236 vaikai – beveik 10 pilnų pradinių klasių. O kiek neoficialiai? Maždaug kas septintas paauglys Lietuvoje patyrė bendraamžių seksualinę smurtą. Beveik kas trečias paauglys patyrė seksualinį smurtą internete, o kas dešimtas paauglys patyrė seksualinį smurtą iš suaugusiojo, dažniausiai – pažįstamo. Dažnas nuo seksualinio smurto kenčiantis vaikas, deja, negeba atpažinti suaugusiojo veiksmų kaip smurtinių, bijo kreiptis pagalbos arba nežino, kas jam galėtų padėti. Seksualinių nusikaltėlių mes, deja, nesustabdysime, bet gyvenimo įgūdžių programa, be kita ko, ugdys vaikų gebėjimus apsaugoti save seksualinio smurto situacijoje“, – įsitikinęs Šeimų asociacijos pirmininkas Viktoras Andrejevas.

Viktoras Andrejevas, Šeimų asociacijos nuotr.

Viktoras Andrejevas, Šeimų asociacijos nuotr.

Šeimų asociacijos žiniomis, GĮP yra parengta profesionalų ir pritaikyta pagal vaikų amžių spiralės principu – t. y. mokinys vienais metais susipažins su viena tema, o po metų ar kelerių prie tos temos bus grįžtama tam, kad mokinio kompetencijos būtų gilinamos atsižvelgiant į jo brandą ir gebėjimą suprasti ar priimti konkrečią informaciją.

Primenama, kad Lietuvos moksleivių sąjunga palaiko GĮP įgyvendinimą. Be to, jų poziciją taip pat remia Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Žmogaus teisių organizacijų koalicijos organizacijos narės, Lietuvos liberalus jaunimas, Jaunųjų konservatorių lyga, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga ir kitos organizacijos.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

  1. As

    Palikite tevams spresti, kas yra geriausia ju vaikams. Ka bandote apdurninti, jog GIP apsaugos vaikus nuo seksualinio smurto? Visa ju programa- seksualizuojanti vaikus, visas demesys tik i ,,anuos galus”. Mokykite vaikus patriotiskumo, meiles seimai, Tevynei, mokykite planuoti biudzeta ir daug visko, ko prisireiks gyvenime. Ir be jusu pagalbos ismoks apsisaugoti nuo nepageidaujamo nestumo- tiek daug informacijos yra interneteir visur kitur. Kazkaip jusu tevai ir seneliai isgyveno ir be tokiu idiotisku programu. Viskas savo laiku. Vaikams mokyklose svarbiausia gauti mokslo zinias, o tevai patys nuspres, kada ir kaip pakalbeti su vaikais lytiskumo ir sekso klausimais. Kiekvienos seimos supratimas ir auklejimas yra skirtingas ir kas tinka vieniems, gali visiskai netikti kitiems. As esu pries GIP ir nei mano vaikai, nei anukai tokiu pamoku nelankys. Mano vaikai- mano atsakomybe ir ateitis, ir niekas kitas neturi teises kistis i seima.