Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Švietimo ir mokslo ministerijos centras viešai aiškina, kas kaltas dėl „moters žemesnės vietos visuomenėje“

123rf.com nuotr.

Kristina Aržuolaitienė, 15min.lt | 2017 11 01
Komentarų skaičius

2

Socialiniame tinkle verda karštos diskusijos dėl Ugdymo plėtotės centro tinklalapyje pateikiamos Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programos papildomos medžiagos „Moteriškosios tapatybės ir lyčių santykių modelio paieškos šiuolaikinėje visuomenėje“ esą „neprilygstamų krikščioniškos išminties ir moksliškumo perlų“. Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) tvirtina, kad ši medžiaga bus pašalinta.

Vienas iš internautų pateikia ištrauką: „Pavyzdžiui, straipsnio „Moteriškosios tapatybės ir lyčių santykių modelio paieškos šiuolaikinėje visuomenėje“ išvados:

1. Šiandienės moteriškosios tapatybės paieškos yra apsunkinamos destruktyviojo feminizmo veikla. […] 5. Tikrasis moters pavergimo ir žemesnės jos vietos visuomenėje kaltininkas yra ne vyriškoji lytis, bet sekso kultas, šios lyties blogiausias išradimas. Moters pasaulėvaldos ir jos reiškimosi pasaulyje moteriškuoju būdu pradžia turėtų būti sekso eros pabaigos pradžia.

Jis taip pat įkėlė nuotrauką, kurioje dar vienas pavyzdys, sulaukęs karštų diskusijų: „Katalikiško mokslo egzempliorius iš labai moksliško mokslinio tyrimo, pavadinimu „Drovumas – prigimtinis veiksnys, saugantis nuo tapimo priemone kitam“. Šita medžiaga dalinama mokytojams visoje Lietuvoje“, – socialiniame tinkle piktinosi jis.

Internete plintanti ištrauka, Simono Š. nuotr.

Internete plintanti ištrauka, Simono Š. nuotr.

Medžiaga bus pašalinta

Anot švietimo ir mokslo ministrės patarėjo Armino Varanausko, atsiųstoje nuorodoje (https://www.upc.smm.lt/ugdymas/vidurinis/rekomendacijos/) skelbti seni ir jau nebegaliojantys dokumentai ir rekomendacijos integruotai Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programai.

„Ši programa panaikinta 2016 metais patvirtinus naują Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrąją programą. Atkreipiame dėmesį, kad ši sena medžiaga mokytojams mokykloje ir mokiniams nėra platinama. Ji nėra talpinama „Ugdymo sode“, bet nors informacija buvo pašalinta per paieškos sistemas ji vis dar pasiekiama, nes prieiga nebuvo panaikinta iki galo“, – aiškina ministrės patarėjas A.Varanauskas. Jis sako, kad ministerija apgailestauja, kad metodinė medžiaga, kuri neatitinka naujos bendrojo ugdymo programos turinio buvo viešai prieinama švietimo bendruomenei. Ši prieiga esą nedelsiant bus pašalinta iš Ugdymo plėtotės centro svetainės.

„Įgyvendinant Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrąją programą siekiama bendro tikslo – visapusiškai sveiko, doro, sąmoningo ir atsakingo žmogaus ugdymo. Tam yra atnaujinama programos įgyvendinimui skirta metodinė medžiaga, telkiamos turimos pajėgos atliepti aktualius mokyklų ir mokytojų poreikius. Visa metodinė medžiaga mokytojams, taip pat ir reikalinga įgyvendinant Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrąją programą, yra talpinama naujoje Ugdymo plėtotės centro skiltyje „Ugdymo sodas“ – https://sodas.ugdome.lt/“, – priminė A.Varanauskas.

Spręs, ar pradėti tyrimą

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės skyriaus vyresnioji patarėja Laima Vengalė-Dits sako, kad sunku per trumpą laiką įvertinti Ugdymo plėtotės centro svetainėje pateiktą Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programos papildomą medžiagą „Moteriškosios tapatybės ir lyčių santykių modelio paieškos šiuolaikinėje visuomenėje“, kadangi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pozicijai ir vertinimui reikalinga dokumento analizė.

„Pagal Lygių galimybių įstatymą, švietimo įstaigos, švietimo paslaugų teikėjai bei mokslo ir studijų institucijos privalo užtikrinti, kad švietimo programose, vadovėliuose ir mokymo priemonėse nebūtų diskriminacijos ir diskriminavimo propagavimo dėl lyties, rasės, tautybės, lytinės orientacijos ir kitų pagrindų“, – aiškino L.Vengalė-Dits. Visai neseniai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba paskelbė poziciją dėl tai pačiai programai skirtos metodinės medžiagos (vis dar nepašalintos iš UPC svetainės), kurioje buvo raginama diskriminuoti LGBT* bendruomenes asmenis.

„Nuo rugsėjo 1 d. siūlomoje Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programoje teigiama, jog draudžiama teikti psichikos ar fizinei sveikatai žalingą, klaidinančią, tendencingą ir vienpusę informaciją, negalima skatinti mokinių nepasitenkinimo savo kūnu, išvaizda ar orientacija, raginti nepriimti šių savo savybių. Diskriminacija ir raginimas diskriminuoti yra nepateisinamas, tad atliksime UPC svetainėje pateikto straipsnio vertinimą ir jei bus įžvelgta galimų Lygių galimybių įstatymo ar Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo pažeidimo požymių, lygių galimybių kontrolierius spręs, ar pradės tyrimą savo iniciatyva“, – komentavo L.Vengalė-Dits. Tai jau ne pirmas kartas, kai dėl moksleiviams pateikiamos medžiagos kyla skandalas. Pavasarį nuskambėjo atvejis, kai buvo paviešintos Telšių Žemaitės gimnazijoje tikybos pamokoje mokiniams rodytos skaidrės. Tuomet mokytoja homoseksualus lygino su kanibalais.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

  1. Augustė

    Tikro fanatiko žodžiai :) Įtariu Darius būtų nieko prieš kryžiaus žygius ir raganų deginimui ant laužo :D Baisu, bet pasirodo tiesa, kad bažnyčia visus šizofrenikus surenka… Tikra bažyčia turėtų skelbti meilę ir gailestingumą kiekvienam gyvam padarui, bet kai bažnyčia siakia plėsti įtaką, kontroliuoti žmonių gyvenimus, nei su morale, nei su dorove ji nieko bendro nebeturi. Manau, kad būtų pats laikas, kad bažnyčia, kuri valdo milijnonus neapmokestinų pajamų ir nekilnojamao turto, mokėtų tokius pat moksčius kaip ir visi kiti Lietuvos piliečiai ir mažiau kištusi į žmonių asmeninį gyvenimą.

  2. Darius Kaunelis

    Bažnyčiai reikėtų drąsiau eiti į atvirą konfliktą ir neslepiamą antagonizmą su oficialiąja socialine doktrina ir ją atstovaujančiomis institucijomis, apsigaubusiomis vadinamaisiais antidiskriminaciniais vietinės ir tarptautinės teisės aktais, bei tvirtai save sieti su čia minimu ugdymo turiniu bei jo reprezentuojamais principais. Nusikratyti „drungnumo“ sindromo ir oportunistinio mentaliteto, kuris žudo efektyviau ir greičiau nei kankinystė. Išpažinti faktinį pasaulietinio isteblišmento priešiškumą krikščionybei ir pati būti priešiška šiam priešiškumui. Bažnyčia kaip tokia yra kariuomenė ir turėtų prisiminti ir savo misiją, ir savo prigimtį, bei laikytis ir raginti laikytis teisinio nihilizmo ten, kur teisė prieštarauja pamatinėms krikščioniškoms vertybėms. Kitokios bažnyčios nėra iš viso, kitokia bažnyčia yra aprioriškai mirusi.