Aktualu

Teismui pateiktas prevencinis ieškinys dėl Sporto rūmų rekonstrukcijos

Mano teisės

Vilniaus sporto rūmai, Vidmanto Balkūno, 15min nuotr.

Europos žmogaus teisių fondas, manoteises.lt | 2019 04 16

Vilniaus miesto apylinkės teismui pateiktas prevencinis ieškinys, kuriuo prašoma užkirsti kelią rekonstrukcijos darbams, numatytiems Vilniaus koncertų ir sporto rūmų teritorijoje.

Prevencinį ieškinį teismui pateikė Izraelyje gyvenantis žydų kilmės asmuo (litvakas), kurio protėviai palaidoti būtent toje vietoje, kurioje planuojami darbai. Ieškinyje teigiama, kad vykdant rekonstrukciją būtų išniekintos Senosios Šnipiškių žydų (Piramonto) kapinės bei po pamatais likę palaikai. Teismo taip pat prašoma įvertinti faktą, kad teisinis ginčas nekiltų, jei tai būtų ne žydų – tautinės ir religinės mažumos – o katalikų kapinės.

Bylą koordinuojančio VšĮ Europos žmogaus teisių fondo nuomone (EŽTF), Senosios Šnipiškių žydų (Piramonto) kapinės – vienas iš pavyzdžių, kai privaloma laikytis tarptautinių standartų: kapinių senumas, jų akivaizdus apleidimas arba jų būklė nesumažina valstybės pareigos užtikrinti tinkamą apsaugą žydų kapinių ir laidojimo vietoms bei siekį išsaugoti masinių kapų vietas.

Kaip teigiama fondo pranešime spaudai, šiuo metu teritorija, kurioje yra Senosios kapinės ir Sporto rūmų pastatas, yra nesutvarkyta, joje žmonės užkandžiauja, žaidžia su vaikais, organizuoja susitikimus ir vedžioja šunis – daugumai nežinoma, kad čia palaidoti kadaise Vilniuje ir jo apylinkėse gyvenusių žydų palaikai.

Pagal dabartinį planą, teritorijoje turėtų atsirasti konferencijų centras, kuriame, EŽTF teigimu, „žmonės šoks, vartos alkoholį, eis linksmintis ant žydų kilmės Vilniečių kapų. Visi planuojami darbai, o taip pat visa technika dirbs tarp palaidotų asmenų kaulų“.

EŽTF taip pat primena, kad 2016 m. vilnietė Rūta Bloštein inicijavo peticiją „Prašome perkelkite naujojo Vilniaus koncertų ir sporto rūmų projektą iš senųjų žydų kapinių į kitą vietą“, kurią pasirašė beveik 50 000 asmenų.

2017 m. Prezidentei buvo pateiktas dvylikos kongresmenų laiškas, kuriuo Lietuvos Vyriausybė raginama atsisakyti pastato pritaikymo konferencijų centrui bei neliesti senųjų Šnipiškių žydų kapinių.

Komentuoki