Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

„Vaivorykštės žemėlapis“: Lietuvos situacijos pagerėjimas – minimalus

Žmogus su vaivorykštės vėliava
2024 05 15

Tarptautinė LGBTI+ teises ginanti organizacija „ILGA-Europe“ paskelbė 2024 metų „Vaivorykštės žemėlapį“ ir „Vaivorykštės indeksą“. Jie rodo, kiek skirtingose valstybėse užtikrinamas LGBTI+ asmenų lygiateisiškumas. Lietuva šiemet valstybių sąraše kilstelėjo per 1 vietą.

Pirmas pakilimas per 5 metus

Sudarant indeksą, 100 procentų sistemoje vertinama valstybės teisinė bazė ir tai, kaip ja remiantis užtikrinamos LGBTI+ asmenų teisės. Lietuva vertinama kaip atitinkanti vos 28 proc. visų galimų kriterijų.

Šiais metais Lietuvos įvertinimas šiek tiek pakilo. Indekse vertinamų 49 valstybių kontekste iš pernai užimtos 36 vietos pakilome į 35-ąją.

„Vaivorykštės žemėlapis“ 2024 m., ILGA-Europe iliustr.

Tiesa, iki šiol keletą metų Lietuvos LGBTI+ žmonių lygių teisių užtikrinimo rodiklis vis mažėjo, nes dalis kitų valstybių kasmet pagerindavo teisinę LGBTI+ asmenų padėtį, o mūsų šalyje teigiami pokyčiai teisėkūros srityje nevyko.

Visgi šiemet indekso sudarytojai Lietuvai skyrė balų už 2023 m. Lietuvos generalinės prokurorės patvirtintas Neapykantos nusikaltimų ir neapykantos kalbos ikiteisminio tyrimo metodines rekomendacijas. Jose aiškiai apibrėžta seksualinė orientacija, lytinė tapatybė ir lyties raiška, kaip nuo neapykantos nusikaltimų saugomi bruožai.

„Tikslūs, etiški terminų išaiškinimai minėtame dokumente yra labai svarbūs, bet ar į juos bus atsižvelgta, priklauso nuo ikiteisminį tyrimą atliekančių asmenų. Tai – svarbus aspektas vertinant LGBTI+ asmenų teisių užtikrinimo progresą, nes tyrimai rodo, kad LGBTI+ asmenys vis dar vengia pranešti teisėsaugai apie patirtą smurtą ar neapykantos nusikaltimus baimindamiesi pačių pareigūnų homofobijos ir transfobijos“, – teigia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresnioji patarėja Miglė Kolinytė.

Anot jos, vertinant „Vaivorykštės indeksą“ bendrai, galima teigti, kad tvirto progreso Lietuvoje kol kas nėra: „Galime pasidžiaugti mūsų Baltijos kaimynėmis, kurios po keleto metų stagnacijos žengė žingsnius į priekį – Estijoje įteisinta santuokos lygybė, Latvijoje – tos pačios lyties porų partnerystė. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje „Vaivorykštės indeksą“ apžvelgiame kasmet, tačiau mūsų žinutė sprendimų priėmėjams nesikeičia – Lietuvai seniai metas stipriau pajudėti iš vietos, pradedant partnerystės įteisinimu“.

Miglė Kolinytė

Miglė Kolinytė, Martyno Ambrazo nuotr.

Pirmoje „Vaivorykštės indekso“ vietoje ne vienerius metus išlieka Malta su 88 proc. įvertinimu, toliau rikiuojasi Islandija, Belgija, Ispanija. Žemiausiose vietose – Rusija, Azerbaidžanas, Turkija, Armėnija ir Baltarusija.

Kyla smurto ir priekabiavimo prieš LGBTI+ asmenis mastas

Šią savaitę pasirodė dar vienas tyrimas apie LGBTI+ žmonių patirtis. Europos pagrindinių teisių agentūra (FRA) analizavo, su kokiais iššūkiais susiduria LGBTI+ asmenys skirtingose šalyse, kuriose srityse patiria diskriminaciją, kiek saugiai jaučiasi atskleisdami savo tapatybę.

Tyrimo duomenimis, 67 proc. jame dalyvavusių LGBTI+ žmonių iš Lietuvos dažnai arba visada vengia laikytis už rankų su tos pačios lyties partneriu ar partnere, 38 proc. dažnai arba visada vengia tam tikrų viešų vietų baimindamiesi būti užpulti.

47 proc. Lietuvos respondentų teigė bent kartą per vienerius metus iki apklausos patyrę diskriminaciją dėl savo seksualinės orientacijos, o 58 proc. – patyrę priekabiavimą.

Vieni didžiausių susirūpinimą keliančių skaičių išryškėja švietimo temoje: 72 proc. respondentų teigia, kad mokykloje teko iškęsti patyčias, įžeidimus ir grasinimus dėl savo seksualinės orientacijos. 66 proc. tvirtina, kad jų mokykloje LGBTI+ problemos niekada nebuvo aptartos.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba primena, kad patyrus diskriminaciją ar priekabiavimą dėl seksualinės orientacijos rekomenduojama kreiptis į Tarnybos specialistus (-es). Daugiau informacijos: www.lygybe.lt

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki