NVO koalicija „Už vaiko teises“ ir Žmogaus teisių organizacijų koalicija reiškia susirūpinimą dėl pastaruoju metu vykstančio visuomenės klaidinimo, formuojant nuomonę, kad beveik prieš metus priimtas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas yra kenksmingas šeimoms.
„Priimdami Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, padarėme didžiulį žingsnį į priekį – pasakėme, kad mes, kaip visuomenė, norime ir stengsimės užtikrinti vaikystę be smurto, kad vaikai yra lygiaverčiai žmonės suaugusiems, o jų gerovė mums yra svarbiausia. Tai niekaip nekenkia nei šeimoms, nei jų interesams. Šeimoms kenkia smurtas prieš vaikus ir jo pasekmės – vaikų elgesio ir mokymosi sunkumai, psichinės ir fizinės sveikatos problemos suaugus, aukštesnė savižudybės ir polinkio į nusikaltimus rizika“, – sako Paramos vaikams centro direktorė Aušra Kurienė.
Anot nevyriausybinių organizacijų, pastarųjų mėnesių vaikų paėmimo iš šeimų įvykiai atskleidė silpnąsias vaiko teisių apsaugos reformos įgyvendinimo vietas – nepakankamą valstybės institucijų pasirengimą vaiko teisių apsaugos reformai, nepakankamą jo įgyvendinimo finansavimą.
Žmogaus teisių organizacijos ragina įvertinti tai, kad vykdant Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą iškilo sunkumų ir kad, anot jų, reikia taisyti ne poįstatyminius teisės aktus, o kreiptis į Vyriausybę prašant tinkamai finansuoti besiformuojančias reformos įgyvendinimo praktikas ir suteikti laiko joms nusistovėti.
„Mūsų visų dar laukia ilgas kelias mokantis priimti vaiką, kaip sau lygiavertį. Raginimas keisti priimtą įstatymą nėra konstruktyvus, jis nukreipia dėmesį nuo problemos esmės – privalome pakankamai finansuoti ir kurti efektyviai veikiančią sistemą, garantuoti dar daugiau paslaugų, kurios apsaugo vaikus ir padeda šeimoms, išgyvenančioms krizes. Visuomenėje skleidžiami siūlymai vėl įteisinti smurtą prieš vaikus – tik gilina problemą ir užkerta kelią konstruktyvių sprendimų paieškai“, – sako organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė, pabrėždama, jog joks įstatymas, jokioje valstybėje, ypač tiesiogiai paliečiantis jautriausias visuomenės ląsteles – vaiką ir šeimą – neįvyksta ir nebūna tinkamai įgyvendinamas per keletą mėnesių. Tam reikia laiko ir lėšų.
NVO koalicija „Už vaiko teises“ ir Žmogaus teisių organizacijų koalicija ragina valdančiąją daugumą ir Vyriausybę prisiimti atsakomybę už susiklosčiusią padėtį ir kuo greičiau ją spręsti, numatant tinkamą finansavimą kitų metų šalies biudžete ir taip skiriant realų, o ne deklaratyvų dėmesį Lietuvos vaikams ir šeimoms.
Penktadienį pranešta, kad 58 Seimo nariai teikia Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas. Pagal jas fiziniu smurtu turėtų būti laikomas tik vaikui sukeliamas žymus skausmas, o į psichologinio smurto apibrėžimą reikėtų įtraukti „prievartinį vaikų ir tėvų atskyrimą prieš jų valią“.
Vaida
2019 01 05
Netinkamas komentaras?
Joa, reikia dar daugiau finansavimo, bet ar tai yra tikroji priezastis kodel dedasi tokie dalykai su vaiku paemimais be pagrindo is seimu? Toks ispudis, kad pinigai viska ”sutvarkys” ir si reforma veiks be priekaistu, bet as taip nemanau. Ponia Rasa Dičpetrienė viesai meluoja, nes istatymas niekada neleido smurtauti pries vaikus, nei pries sia idinga reforma, nei dabar, niekada nebuvo leidziama taip elgtis! O kodel ponia Rasa per visur trimituoja priesingai galima tik paspelioti, bet manau to motyvai tikrai nera dori. Krucinskai, Evelina, dar 2 seimos is kuriu be pagrindo buvo paimti vaikai… O kiek dar tokiu atveju neviesinamu, nes tevai bijo… Kas atsakys uz tai kad tie vaikuciai patyre ziauru smurta is instituciju? Kas atsakys uz ju suzeistas mazas sirdutes, galimas psichologines problemas ir paliktus patirties pedsakus visam gyvenimui? Ir atsakymo toli ieskoti nereikia…. GAILA BET NIEKAS! Pagal juos cia gi tiesiog menko financavimo siam istatymui pasekme ir tiek!
Fg
2018 11 26
Netinkamas komentaras?
Eikit nx
Monika
2018 11 26
Netinkamas komentaras?
Yra atvejų kai vaikus tiesiog reikia gelbėti ir kuo skubiau paimti iš šeimos. Bet tokių atvejų tikrai nėra daug. Dauguma atvejų tai tradiciškai susiformavęs auklėjimas kur pakeltas tonas ar pliaukštelėjimas per užpakalį yra giliai įsišaknijusi norma. Todėl nemanau kad reikia pradėt nuo tokių drąstiškų priemonių kaip vaiko atėmimas. Manau kad reikalingas darbas su žmonėmis, galbūt privalomi kursai kur tėvai mokomi spręst įvairias kritines situacijas, teisingai reaguot, ir t.t. Dauguma tėvų veikia impulsyviai nesusimąstydami apie savo veiksmų pasekmes, bet tikiu kad ta pati dauguma myli savo vaikus ir nori jiems tik geriausio.
Elena
2018 11 26
Netinkamas komentaras?
Na, jei bus tikrai priimtas psichologinio smurto apibrėžimas, tai neįsivaizduoju, kaip įstatymas bus įgyvendinamas… Juk ir prasigėrusių tėvų vaikai nenori būti nuo jų atskirti, o užaugę taip pat prasigeria ir dar ką nors papjauna! Kodėl tokios nesąmonės seime vyksta?
Edgaras
2018 11 25
Netinkamas komentaras?
sakote vaikai lygus kaip ir suauge,tai kai vaikai prasosi namo kodel jie neisleidziami?