Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Pirmą kartą minima Nacionalinė emancipacijos diena

„Vytė“ - Nacionalinės emancipacijos dienos simbolis, menininkės Shaltmiros iliustracija.

manoteises.lt | 2017 02 17

Lietuvoje pirmą kartą pažymima Nacionalinė emancipacijos diena. Prieš beveik šimtą metų vasario 17 dieną surengtas protestas, raginęs įtraukti moteris į Lietuvos Tarybos sudėtį. Nacionalinės emancipacijos dienos steigimą šiemet parėmė per du šimtus Lietuvos gyventojų, pasirašiusių peticiją internete ir taip tapusių šios dienos signatarais. Iniciatorės sako, kad ateityje šią dieną bus siekiama pažymėti įvairiais renginiais bei įtraukti į valstybės atmintinų dienų sąrašą.

„Bene kiekvienas iš mūsų žino, kad 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės Aktą pasirašė 20 signatarų, tarp kurių nebuvo nė vienos moters. Nors Gabrielė Petkevičiatė-Bitė, Felicija Bortkevičienė, Ona Mašiotienė ir kitos labai aktyviai dalyvavo valstybės atkūrime, tačiau joms durys į Lietuvos Tarybą buvo užtrenktos. Svarbu atsiminti, kad net ir tada tokia situacija daug kam neatrodė teisinga – jau kitą dieną kauniečiai rinkosi į protestą ir reikalavo įtraukti moteris į Tarybos sudėtį“, – vasario 17 d. svarbą primena Nacionalinės emancipacijos dienos signatarė, menotyrininkė Laima Kreivytė.

Kaune surengtą protestą lydėjo parašų rinkimas – peticiją, rėmusią lygiavertį moterų dalyvavimą valstybės kūrime, parėmė 20 000 Lietuvos gyventojų. Nors Tarybos sudėties pakeisti nepavyko, tačiau jau 1918 m. lapkritį Laikinojoje Konstitucijoje moterims suteikta rinkimų teisė. Taip aktyvių moterų dėka Lietuva atsidūrė tarp šalių, anksčiausiai sulyginusi vyrų ir moterų balsavimo teises.

„Net ir žvelgiant iš šiandienos perspektyvos, kai peticijos plinta socialiniais tinklais, 20 000 atrodo nepaprastai didelis skaičius! Siūlydamos minėti Nacionalinę emancipacijos dieną manome, kad tokia mūsų istorija turėtų įkvėpti tiek moteris, tiek kitas grupes toliau aktyviai dalyvauti valstybės kūrime, priešintis diskriminaciniams sprendimams“, – sako lygių galimybių ekspertė ir Nacionalinės emancipacijos dienos signatarė Margarita Jankauskaitė.

Simboliškai ištaisydamos istorinę klaidą, Nacionalinės emancipacijos dienos iniciatorės pakvietė Lietuvos gyventojus tapti šios dienos signatarais – steigiamasis Nacionalinės emancipacijos dienos dokumentas platintas internete, jį pasirašyti ir taip tapti dienos steigėjais visi norintys. Dokumentas kartu su signatarų vardais ir pavardėmis bus išsiųstas Seimo Žmogaus teisių komitetui, siūlant Nacionalinę emancipacijos dieną minėti kaip atmintiną valstybės dieną.

„Toks dėmesys ne tik padėtų valstybei prisiminti bei deramai įvertinti pamirštą moterų kovą dėl lygių teisių, bet ir paskatintų įvairias visuomenės grupes veikti aktyviau, nesitaikyti su diskriminacija, žmogaus teisių pažeidimais. Vos prieš kelias dienas buvome vaiko teisų Sąjūdžio liudininkais – žmonių spaudimas ir susitelkimas įveikė siaurų grupių interesus. Tokie socialiniai judėjimai turi būti skatinami, o Nacionalinė emancipacijos diena juos įprasmintų“, – sako žurnalistė, viena iš minėjimo iniciatorių Jūratė Juškaitė.

Nacionalinė emancipacijos diena pirmą kartą bus paminėta šiandien Nacionalinėje dailės galerijoje diskusija „Emancipacijos diskursai nepriklausomoje Lietuvoje: pokytis įmanomas“. Renginyje kalbėtojos ir kalbėtojai, pasiremdami feministinėmis idėjomis, svarstys, ką daryti, kad pokyčiai lyčių lygybės ir demokratėjimo srityse Lietuvoje taptų spartesni.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki