Trečiadienį, vasario 17 d., minima Nacionalinė emancipacijos diena. Šiais metais kasmetinė Emancipacijos diskursų konferencija vyks virtualiai, o trumpomis ir labai trumpomis feministinėmis žinutėmis artimiausiems penkeriems metams dalinsis išskirtinai daug dalyvių.
„Minėdamos Nacionalinę emancipacijos dieną, į virtualią feministinę platformą pakvietėme neįprastai daug dalyvių. 50 skirtingų kartų, skirtingų veiklos sričių feminisčių dalinasi savo nūdienos matymu, ateities vizijomis ir konkrečiais laukiančių darbų žingsniais. Šių balsų kombinacijos gali tapti rimta veiksmų programa, o kažką tiesiog individualiai padrąsinti“, – sako Vilniaus universiteto profesorė Natalija Arlauskaitė.
Feministinės žinutės atkreipia dėmesį į pačias įvairiausias problemas ir pokyčių būtinybę: aktyvaus vaizduotės konstravimo anapus dabartinės patriarchalinės sistemos poreikį, smurtą prieš moteris, vaikų priežiūros paslaugų trūkumą ir seksizmą medijose. Tarp pasisakančiųjų feminizmo mintį Lietuvoje aktyviai plėtojančios menininkės, aktyvistės, mokslininkės, rašytojos, psichologės, žurnalistės ir kitose srityse, Lietuvoje ir svetur, veikiančios skirtingų kartų dalyvės.
„Prieš šešerius metus Nacionalinė emancipacijos diena pradėta minėti kaip atsvara vienavyriam kalbėjimui, kuris dominuoja viešojoje erdvėje ir hierarchiškai projektuoja patriarchalinę ateitį. Konferencijose, parodose, kalbose iš balkono aiškiai pasakėme, kad lyčių lygybės reikia DABAR. Atėjo laikas į ateitį pažvelgti moterų akimis ir įsiklausyti į jų žodžius. Nacionalinė emancipacijos diena kviečia burtis ne ideologijų ar politinių įsitikinimų, bet žmogaus teisių ir laisvių pagrindu. Tad švęskime Vasario 17-ąją, kuri yra tokia pat svarbi, kaip ir Vasario 16-oji!“, – sako nepriklausoma kuratorė, menininkė Laima Kreivytė.
Nacionalinė emancipacijos diena pradėta minėti 2016 m., siekiant paskatinti diskusijas apie demokratijos kokybę, lyčių lygybę bei marginalizuotų grupių emancipaciją Lietuvoje. Šiai dienai paminėti kasmet rengiama konferencija „Emancipacijos diskursai nepriklausomoje Lietuvoje“, kuri dėl karantino perkelta į virtualią erdvę.
Per penkiasdešimt vizijų pamatyti ir išgirsti bus galima vasario 17 d., 18 val. Nacionalinės emancipacijos dienos paskyroje „Facebook“ ir „Youtube“ kanale.