Minint Lietuvos Respublikos Konstitucijos dieną, pirmą kartą istorijoje Seimo kontrolierių įstaigoje lankėsi Lietuvoje viešėjusi Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) delegacija – šio teismo vicepirmininkas Arnfinas Bordsenas (Arnfinn Bårdsen), EŽTT teisėjai Mykola Gnatovskis (Mykola Gnatovskyy), Artūras Kučas (Artūrs Kučs), Gediminas Sagatys ir teismo II sekcijos kancleris Hasanas Bakirčis (Hasan Bakırcı). Svečiai susitiko su įstaigos vadove, Seimo kontroliere Erika Leonaite, Seimo kontroliere Jolita Miliuviene bei Žmogaus teisių biuro vyresniąja patarėja Fausta Viktorija Osičnaite.
„Esame be galo dėkingi už galimybę jus priimti mūsų įstaigoje. Tai yra istorinis momentas nuo įstaigos įkūrimo pradžios, kuomet Europos Žmogaus Teisių Teismo delegacija atvyko pas mus. Jūsų vizitas yra ne tik garbė mūsų institucijai, bet ir įrodymas, kad mūsų darbas žmogaus teisių srityje yra svarbus ir reikalingas tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Džiaugiamės galimybe pasidalinti tarpusavio patirtimi, siekiant bendro tikslo – stiprinti žmogaus teises,“ – pasitikdama svečius kalbėjo Seimo kontrolierių įstaigos vadovė Erika Leonaitė.
Susitikimo metu svečiams buvo pristatyta Seimo kontrolierių įstaigos kompetencija, diskutuota apie nacionalinių žmogaus teisių institucijų vaidmenį ginant žmogaus teises ir užtikrinant Europos žmogaus teisių konvencijoje (EŽTK) įtvirtintų vertybių apsaugą, apie šių institucijų reikšmę teismo veikloje.
EŽTT delegacija akcentavo, jog ombudsmenų institucijų veikla ir priimami sprendimai, glaudus bendradarbiavimas su valstybės ir savivaldybių institucijomis, kurioms skiriamos kontrolierių rekomendacijos, ir šių rekomendacijų įgyvendinimas, galėtų padėti išvengti bylų EŽTT, taip užtikrinant deramą žmogaus teisių ir laisvių apsaugą mūsų šalyje.
Susitikimo metu aptarta naujausia EŽTT jurisprudencija tose srityse, kurios tiesiogiai siejasi su Seimo kontrolierių įstaigos kaip Nacionalinės žmogaus teisių institucijos veikla, diskutuota apie EŽTT sprendimų privalomumą. Susitikimo metu teisėjai pastebėjo, kad nors EŽTT sprendimų rezoliucinė dalis yra sietina tik su byloje dalyvaujančia šalimi (pvz., valstybe), tačiau EŽTT formuluojamas Konvencijos aiškinimas ir ypač bendrieji principai yra privalomi visoms valstybėms, ratifikavusioms EŽTK. Kitaip tariant, valstybė negali ignoruoti EŽTT sprendimų, susiformavusios teismų praktikos ir laukti, kol identiška nacionalinė byla pasieks EŽTT tam, kad būtų priimtas sprendimas prieš ją pačią. Valstybės prevenciškai turėtų imtis veiksmų, kad jų nacionaliniai įstatymai ir praktika atitiktų Konvencijos standartus.