Mano santuoka, anot LRT televizijos laidos „Stilius“ kalbintos pašnekovės, turėtų ilgainiui baigtis arba mano besąlygišku pasišventimu Islamui (ir vyrui) ir mano asmenybės sunaikinimu, arba skyrybomis, po kurių man prireiks psichiatro pagalbos.
Tokią kategorišką nuomonę apie santuokas tarp musulmonų ir krikščionių, apie pasaulio musulmonus, Islamą, arba „musulmoninę religiją“, cituojant pašnekovę, pateikia Maskvoje bei Lietuvoje kosmetikos verslu besiverčianti Erika Stankevičiūtė. Jai, su nerimu akyse bei pasitelkusi moralizuojantį balsą, antrina laidos vedėja, žurnalistė Violeta Baublienė. „Istorija nutyli, kokiomis nelaimėmis virsta moterų meilė kitatikiams vyrams“, – Lietuvos moteris įspėja V. Baublienė ir prisako saugotis „kito tikėjimo žmonių, besibraunančių į Europą pabėgėlių ir migrantų pavidalu“.
Be kita ko, dvidešimt dvi šio reportažo minutės persmelktos tendencingų stereotipų apie musulmonų-vyrų elgesį, o laidos rengėjai juos iliustruoja šokančių arabiškos išvaizdos vyrų vaizdo įrašo pagalba.
Esu krikštyta stačiatikė, nors labiau save laikau agnostike. Ir esu susituokusi musulmonu. Po tokio teiginio, net neabejoju, daugeliui prieš akis kaip filme vienas po kito praskrieja vaizdiniai: moterys apsidengusios galvas skaromis ar netgi visiškai nuo pasaulio slepiančios veidus, vyro geležinė ranka ir nenuginčijamas autoritetas, fanatinis pamaldumas, grėsmė mano augančiai dukrai būti apipjaustytai ar kiti siaubą keliantys, žiniasklaidos mums nuolat perduodami vaizdai, kuriuos vieną po kito, per 20 minučių, „Stiliaus“ laidoje vardina pašnekovė Erika Stankevičiūtė.
Galiu jus patikinti, kad mano gyvenimas tarpreliginėje šeimoje yra labai toli nuo verslininkės perpasakotų draugių Maskvoje patirčių. Na, gal tik dėl vieno tenka sutikti su pašnekove: mano vyras išties yra tobulas, jo akys dega ir širdis liepsnoja, jis yra apsiskaitęs, muzikalus ir laisvas, užaugęs gamtoje, tik va saulėgrąžų ir džiovintų vaisių jis nemėgsta.
Nors mano vyro gyvenime religija užima svarbią vietą (rytais jis meldžiasi, laikosi kasmetinio pasninko, nevartoja alkoholio bei kiaulienos), nesutarimų religiniu pagrindu per šešerius bendro gyvenimo metus negaliu prisiminti.
Jie atsiranda dėl kultūrinių, bet ne dėl religinių skirtumų. Tačiau dar dažniau barniai, kaip turbūt ir kitose standartinėse šeimose, kyla dėl buitinių detalių – kieno eilė plauti po vakarienės susikaupusius indus. Paklausta apie mūsų tarpkultūrinius ar tarpreliginius skirtumus, net nežinočiau ką ir atsakyti. Taip, vyras nevalgo kiaulienos, bet ir aš nebuvau didžiulė šios mėsos gerbėja. Ant mūsų stalo daugiausia paukštienos ir žuvies.
Mano vyras gyvenime nėra ragavęs alkoholio, tačiau jis nemano turintis teisę man prieštarauti ar uždrausti mėgautis vyno taure. Labiausiai žaviuosi savo vyro tvirta nuomone, grįsta teisingumo, socialinės lygybės siekiu. Ar tai religijos ar jo išsilavinimo nuopelnas? Mano vyras atsakytų, kad jo vertybinei skalei didžiausią įtaką padarė religija. O man atrodo, kad tokių vyrų galima rasti visame pasaulyje, o jie – pačių įvairiausių religinių įsitikinimų. Kaip kad ir tie, kurie smurtauja prieš savo moteris ir/ar vaikus.
Į klausimus, ar nebijau, kad vyras atims vaiką, arba kad privers mane priimti Islamą, reaguoju su didžiule nuostaba, tačiau tokie klausimai tik dar kartą patvirtina, kokie gajūs yra islamofobiški stereotipai mūsų visuomenėje.
Deja, net LRT, visuomeninis transliuotojas, išlaikomas iš mokesčių mokėtojų kišenės ir žurnalistikos kartelę turintis kelti aukštyn, demonstruoja pigių stereotipų tiražavimą, nenusileidžiantį komercinėms TV. „Stiliuje“ išsakyta asmeninė bei subjektyvi Erikos Stankevičiūtės nuomonė pateikta kaip universali tiesa.
Ir visa tai nacionalinio transliuotojo kanalu. Per 22 minutes užcementuojami ir taip gajūs stereotipai, žiūrovai skatinami dar labiau bijoti ir nepasitikėti pabėgėliais, nors Lietuvos visuomenės požiūris tiek į musulmonus, tiek į pabėgėlius jau ir taip yra ypač neigiamas.
Galima būtų diskutuoti apie kiekvieną laidoje išsakytą stereotipą, bet iš tikrųjų pakanka pasakyti, kad musulmonų pasaulyje yra apie 2 milijardus, o kiekvienoje valstybėje jie skiriasi, priklausomai nuo tos šalies istorijos, susiklosčiusios kultūrinės, ekonominės padėties. Religija niekada nėra vienintelė smurto priežastis, o patriarchalinės santvarkos ir moterų engimo atvejų pilna netgi pačiose liberaliausiose ir socialiai pažengusiose valstybėse.
Vienareikšmių bei neigiamų etikečių siejimas su musulmonais ir jų klijavimas pabėgėliams ne tik kad nepadės atvykstantiems žmonėms integruotis, bet gali paskatinti dar didesnį susvetimėjimą, izoliaciją, kas yra puiki terpė plisti radikalioms idėjoms. Skatindami baimę bei neapykantą nejučia patys sau kasame duobę.
Taip pat gal net labiau nei be užuolankų išdėstyti islamofobiški ir rasistiniai tiek pašnekovės, tiek laidos vedėjos pasisakymai, glumina pateikiamas požiūris į Lietuvos moteris. Susidaro įspūdis, kad esame kvailos, neišprususios tuščiagalvės, kurias lengva suvilioti ir pavergti savo valion. Kad moteris sudaiktina ir nuvertina vyrai, labai nestebina, bet kad taip kalba pačios moterys? (E. Stankevičiūtė užsimena, kad lietuvaitės-merginos yra gerai „nušlifuotos“, atrodo kaip statulos, paaiškina, kad į jas daug „investuojama“. Lyg būtumėm prekybai auginamos kiaulaitės).
Na ir pabaigai, kalbėdamos apie blogai paruoštą vakarienę ir jos pasekmes, „Stilaus“ vedėja su didžiule nuostaba balse klausia: „O ką, jas ir baudžia?“. Lyg smurtas neegzistuotų Lietuvos visuomenėje! Šioje vietoje norėtųsi klausti, kodėl smurtaujantis musulmonas taip šokiruoja, o smurtaujantis lietuvis tapo nūdienos norma ir pasislepia žiniasklaidos paskutiniuose puslapiuose? Kodėl negalime prievartos bei smurto prieš moteris atvejų vertinti taip pat rimtai visais atvejais, o ne tik kai kaltinamieji yra kitatikiai ar migrantai? Atrodytų, kad tik „laukiniai“ kitataučiai ir užkietėję nusikaltėliai gali smurtauti ir prievartauti moteris, kai statistika byloja, kad beveik kas antra lietuvė ir kas trečia europietė patiria fizinį ir/arba seksualinį smurtą artimoje aplinkoje. Moterų engimas gali skirtis skirtingose pasaulio kampeliuose, bet jis egzistuoja visur nepriklausomai nuo religijos. Laimingų santykių ar santuokos tikimybė priklauso ne nuo pasirinkto vyro religijos, bet nuo asmenybės.
Lina
2016 06 22
Netinkamas komentaras?
Smagu, kad manoteises.lt ir Eugenija reagavo į tokį reportažą, įdomumo dėlei būtų galima Žurnalistų etikos inspektoriui pateikti skundą dėl žurnalistinės etikos nepaisymo, pvz. kad nėra girdima kitokia nuomonė, o kaip ir čia rašoma, tiražuojami stereotipai ir neapykanta ar bent jau baimė ir kvietimas šalintis užseniečių/musulmonų/kitatikių/migrantų/pabėgėlių.
Vertinkime laisve
2016 02 01
Netinkamas komentaras?
Tos, kurios yra istekejusios uz musulmonu kaip susitarusios juos gina, gal ibaugintos?! Siaip ar taip, vertinkim laisve, ka esame pasieke iki siandien, nes islamas dar labai atsilikes, ju ir kalendorius 600 metu atgal, jie gyvena dar tik apie 1400-aisiais. Mes galime laisvai reikstis ir gyventi,o va, kai atvaziavo Irano prezidentas Rouhani i Italija vizitui, buvo pasibaisejes statulos Marco Aurelio arklio nepridengtais organais ir kitomis nuogomis Veneru moteru skulpturomis! Tai ar ne atsilikimas, tamsus miskas! Neskiria meno nuo tikroves. Jis nustebo kodel arklio organai iskalti nepridengti. O ka arklys kelnaites nesioja??? Vatikane, Sv. Petro bazilikoje daugiausia vienoje vietoje nuogu skulpturu sustatyta, ir nei vienas (krikscionis) net ausu nekrutina matydamas nuogos moters statula, tiesiog pasigrozi menu, ten gi neikainojami meno sedevrai ir jau seniai jokios nuodemes ten nera. O, va, musulmonai tokio meno neturi. Jie neturi tos laisves, kuria mes turime ir siekeme daug metu. Tad neatsisakykime jos, vertinkime ja ir bukime laimingi gime krikscionys.
Jone
2016 01 22
Netinkamas komentaras?
Ir straipsnyje ir komentaruose skaitau kokios nuostabios mišrios šeimos. Susidaro vaizdas, kad ištekėję už musulmonų jos atliko tokį žygdarbį, kuriuo būtina sekti. Na ištekėjote, pagimdėte vaikus, bet jie jau ne lietuviai (nes tai tėvų tautos atstovai), kiek teko matyti tokių vaikų, kurie su seneliais nebesusikalba, o jūsų proanūkiai, o gal ir anūkai neberas LIETUVOS, jeigu taip visos sieks ne tik pačios tekėti už kitataučių, bet taip aktyviai agituos savo tautietes. Siekis palaikyti tautines šeimas yra normali tautos išlikimo sąlyga, o jūs dėl to piktinatės. Kai nesusiklosto šeimyniniai santykiai, tada užtarimo ieškote toje taip jūsų nemėgstamoje (pasakyčiau net nekenčiamoje) Lietuvoje. Lietuvių patarlė sako:”Negeras tas paukštis, kuris savo lizdą teršia”. Ištekėjote už kitataučių, tai ištekėjote, ką padarysi – fiziologija šaukia, bet nereikia to pateikti kaip pavyzdį, nes jūs nežinote kiek jūsų motinos praliejo ašarų.
Vilija
2016 01 20
Netinkamas komentaras?
Puiku, kad tokia laida sulaukė argumentuoto komentaro. Laidoje pažeistas pagrindinis žurnalistikos principas- nėra kitos nuomonės. Ar stiliams toks principas neegzistuoja? Manau, kad laidos herojės pozicija, nors ir kraštutinė,turi teisę būti paviešinta, bet atsvara jai irgi turėjo būti. Tuo labiau neprofesionalu, kai vienai nuomonei, kokia ji bebūtų realistinė, antrina žrnalistai. Nacionalinė televizija neturi lygiuotis į žemą komercinių televizijų lygmenį. Nesvarbu,kad tuos žiūri dauguma. Bet mažuma, kuri labiau praprususi, savo dėmesį kreipia į nacionalinę televiziją. Tai įpareigoja.
Vida
2016 01 20
Netinkamas komentaras?
Labai džiugu, kad atsirado atsakas į būtent šią laidą. Aš taip pat maniau, kad bent jau LRT TV nėra supuvus, nes vien tik LRT ir bežiūriu, pasirodo klydau. Įdomu kiek buvo sumokėta Erikai Stankevičiūtei už visą šitą stereotipų išdėstymą ir kas rašė scenarijų, nes dykai tokių vėjų nelabai kas pasakotų. Laida “Stilius” iki šiol rodydavo žmonių laimingus gyvenimus, verslus, istorijas, o ką mačiau šį kart? O_o
Gyvenu su musulmonu ir tarp musulmonų jau 5 metai ir neteko nė vieno sutikt iš tokių, kas buvo laidoje paminėta. Mano vyras puikiausiai kalba angliškai, dirba 6 dienas per savaitę ir pilnai išlaiko šeimą (laidoje minėta – nedirba, gyvena iš pašapų), nepamenu, kada ką nors gavo mūsų šeima iš valstybės. Negeria ir nesmirda alkoholiu, niekada nėra pakėles rankos ir net balso nei prieš mane, nei prieš vaikus, gerbia ir nepamiršta parnešt gėlių, kai išmetamos nuvytusios. Kiek lietuvių moterų gali pasigirti tokiu vyru? Laida – visiškas absurdas!
Visiškai priešingai negu mūsų tautiečiai lietuviai, kurie gyvena vos už poros namo sienų, kiekvieną savaitgalį išgertuvės, muštynės, stiklų dužiai, vaikų ašaros ir baigiasi policijos vizitu apraminimui, nes patys nurimti nesugeba. Beje turiu paminėti, kad nuomininkai lietuvaičiai ten keičiasi maždaug kas 3-4 mėn, nes ilgiau neištveria agentūra ir iškrausto. ateina nauji ir vėl tas pats. Gal ir gerai, kad UK susiruošė visus DEGRADUS deportuoti iš UK, bent jau naktimis bus galima ramiai su kūdikiu išsimiegoti.
Dėl tokių ”eksperčių”, kaip Erika Stankevičiūtė yra gėda būti lietuviu svečioje šalyje, nes skleidžiama dezinformacija sklinda greičiau, negu realybėje skleidžiama tiesa. Jeigu pabandysi kam nors pasakyti, kad stereotipai – mitas, tai tave išdurnins, išjuoks, sutryps, ištrauks visą įmanomą informaciją, kad dar labiau pažemintų ir sumenkitų kitų akivaizdoje, nesuprantu tikslo?
KODĖL LIETUVIAI NIEKADA NEGIRDI, KAI PASISAKO MIŠRIŲ ŠEIMŲ ATSTOVĖS APIE LAIMINGĄ GYVENIMĄ? Ar jūs kurti? Ar prieštaraujate mums iš pavydo, kad gyvename geriau negu dauguma LT moterų? Kodėl lietuviai niekaip nesugeba integruotis į visuomenę ir priimti visus/visokius? Visą gyvenimą vyko migracija per visus žemynus ir jokia čia naujiena, jeigu kiekvienas pasidomėtų giliau savo gineologinio medžio istorija, suprastų ką aš turiu omenyje.
P.S. Šaunuolė Eugenija Kovaliova, labai ačiū už švietėjišką straipsnį. Gal kai kam padės atsimerkti ir praregėti.
Musulmono ir save katalike laikančios (nekrikštitos moters) vaikas
2016 01 19
Netinkamas komentaras?
Esu jau užaugusi ir galvojanti apie savo šeimą ir vaikus. Kad mano tėvas musulmonas supratau apie 6metus. Kad kažkas “kitaip” – būdama apie 4m. Kiemo vaikai pasakodavosi apie kiek kitokius santykius šeimose.
Trumpai: smurtas, kurį mama slėpė, nes bijojo dar didesnio smurto. Jis visai neturi draugų ir gyvena izoliuotai. Jis dirba ir yra išmokęs lietuvių kalbą, bet vis tiek kalba tragiškai. Kitas dalykas: keiksmažodžių lavina, kuri buvo pilama ant manęs nuo vaikystės…. fizinis ir psichologinis smurtas, gąsdinimai, žeminimai kitų akivaizdoje, t.t.
Ar čia tikėjimas kažkuo kaltas, religija? Nemanau. Tai žmogaus savybės. Dabar užaugus man kyla kitas klausimas: kodėl mama katalikė leido tam vykti? Kodėl ji leido, kad jos vaiką traumuotų, muštu? Ar katalikams taip Dievulis sako? Jei muša, atsuk kitą žandą… “aš kaltas kaltas labai kaltas” :)
Aš pati agnostikė, nors esu krikštyta. Bet tą rinkausi ne aš juk. Mano tėvai norėjo krikštyto vaiko. Arba tiesiog – taip reikėjo, nes taip visi :)
Manau, kad religijos tėra trafaretai, per kuriuos žmogus gali matyti pasaulį ir jį suvokti. Jei nori matyti pilną vaizdą (tiesą) domėkis, bendrauk,neklijuok etikečių žmonėms, nebijok prisiliesti prie įvairių tikėjimų (neapsikrėsi juk) :D
Kodėl mano musulmonas tėvas (bet jis valgo apsimurzinęs kiaulienos kojas, nesimeldžia…) smurtavo? Tikriausiai pats yra tą patyręs vaikystėje. Ar čia religija kalta? Vargu.
Beje, išoriškai mūsų šeima nėra degradai, bet tik išoriškai. Viduje viskas papuvę…
Akimirkos mintis: LT juk gyvena nemažai užaugusių musulmonų vaikų. Sukurkit erdvę jiems inkognito pasisakyt. Būtų įdomu :)
Ernesta
2016 01 19
Netinkamas komentaras?
Kaip gera skaityti šviesias mintis! Dėkoju už reakciją.
Gabija
2016 01 19
Netinkamas komentaras?
Ačiū už garsiai išreikštą nuomonę. Žiūrėjau jūsų aprašytą “Stiliaus” laidą ir negalėjau patikėti, kad tai žiūriu per LRT..Labai nuliūdau. Norėtųsi daugiau pozityvumo ir objektyvumo, žiūrint tokias laidas.
Elvyra
2016 01 19
Netinkamas komentaras?
Ačiū už šį straipsnį. Tokių straipsnių reikia daugiau, kad žmonės pradėtų kritiškai vertinti jiems pateikiamą informaciją, nepasiduoti žiniasklaidos sėjamai panikai ir ksenofobijai, bei galėtų praplėsti savo siaurą akiratį.