Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Queer filmų klasika „Arbūzė“: juodaodžių lesbiečių realybė

Filmo „Arbūzė“ stop - kadras.

Filmo „Arbūzė“ stop - kadras.

Beatričė Žemelytė | 2021 07 15

Prieš 25 metus pasirodė filmas „Arbūzė“ (angl. „The Watermelon Woman“). Queer kino klasika tapusi juosta buvo pirmasis filmas, režisuotas afroamerikietės lesbietės Cheryl Dune. Juosta pagaliau pasiekia ir sostinės kino mylėtojus – į nemokamą filmo peržiūrą kviečia festivalis „Kreivės“.

Pagrindinė vaidmenį atlieka režisierė Ch. Dunye, filme tampančia tiesiog Cheryl. Protagonistė yra afroamerikietė lesbietė, kuri dirba vaizdo kasečių nuomos punkte ir laisvalaikiu domisi senais filmais, ypač juodaodžių aktorių reprezentacija juose.

Cheryl atranda seną, 1930 metais sukurtą juostą, ir susižavi joje vaidinančia aktore, tačiau filmo titruose nepavyksta rasti moters vardo – ten ji įvardyta tiesiog kaip „Arbūzė“. Cheryl nusprendžia sukurti savo dokumentinį filmą ir išsiaiškinti aktorės tapatybę bei parodyti, kokie stereotipiški ir menkinantys vaidmenys buvo skiriami juodaodėms aktorėms.

Tačiau tirdama stereotipus filmuose, pagrindinė veikėja neišvengia jų ir realybėje. Kaip anuomet mažai kam rūpėjo „Arbūzė“, taip ir Cheryl projektas bei jo asmenybė aplinkinių priimama stereotipiškai. Įtampos jaučiamos ne tik su tradiciniais tradiciškai queer bendruomene represavusia policija, tačiau ir baltaodžiais gėjais.

Filmo „Arbūzė“ stop - kadras.

Filmo „Arbūzė“ stop – kadras.

„Manau, kad [filmas] iki šiol gyvena dėl šios priežasties, nes žmonės vis dar nežino, kaip atrodo queer juodaodis žmogus, nebent tai yra farsinis drag queen ar komercinis pristatymas. Tai ne visi mes esame tokie. Mes esame graži vaivorykštė tapatybių“,  –  interviu „Los Angeles Times“ yra sakiusi . Ji pridūrė, kad filmas yra įrodymas „ką gali padaryti, kai esi nematomas”.

Nors per 25 metus atsirado pokyčių filmų industrijoje, tačiau ekranuose vis dar retai išvysime juodaodžių lesbiečių ar translyčių asmenų. Būtent New Queer kinas ir fokusuojasi pakeisti nusistovėjusias heteronormatyvumu paremtas struktūras. Filmas „Arbūzė“ buvo vienas iš šio pokyčio pradininkų.

„Tai galingas meno kūrinys, leidžiantis mums reflektuoti apie tai, kas turi prieigą, kas yra reprezentuojami […] kodėl moterys, nebaltaodžiai žmonės ir queer neturėjo galimybės naudotis šiais galingais instrumentais bei įrankiais“, – sakė viena iš filmo prodiuserių Alexandra Juhasz.

Filmą „Arbūzė“ išvysti nemokamai galima liepos 15 d., ketvirtadienį, 21.00 val. „Patiltės“ erdvėje po Liubarto tiltu Vilniuje. Filmo peržiūrą organizuoja Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ kartu su medijų edukacijos ir tyrimų centru „Meno avilys“, remia JAV ambasada Lietuvoje, Aktyvių piliečių fondas, EEE finansinis mechanizmas, Lietuvos kino centras ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Filmo peržiūra  –  dalis renginių serijos „Gilios upės tyliai plaukia”, kurios truks nuo liepos 13 iki rugpjūčio 26 d. po Liubarto tiltu. Daugiau informacijos galima ČIA.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki