Šiandien atidaroma nauja košerinio maisto kavinė „Beigelių krautuvėlė“’. Kavinėje pagal judėjų taisykles, laikantis itin griežtų tradicijų ir prižiūrint rabinui, vietoje bus gaminamas košerinis maistas, įvairūs tradiciniai saldumynai.
Beigelis – tradicinis Europos žydų, jidiš kultūros kulinarinis gaminys –„baronka“ – kuri iškepta dažniausiai pjaunama pusiau ir daromas sumuštinis. Knygoje „Jidiš džiaugsmai“ pateikiama versija, jog beigelių receptas buvo sukurtas Krokuvoje 17 amž. pradžioje, tuomet juos kepdavo kaip dovaną gimdančiai moteriai. Ten pat rašoma, kad beigelis simbolizavo „gyvenimo ratą“, nes yra apvalios formos. Baigelių populiarumas greitai augo, jie plito po kitas šalis, kur gyveno jidiš kalbantys žydai, juos greitai pamėgo Jungtinėse Valstijose, kur dabar kepama maždaug 5 mln. beigelių per dieną!
Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pirmininkė Faina Kukliansky sako beigelius dažniausiai ragaujanti Izraelyje bei tikisi, kad ir LŽB ,,Beigelių krautuvėlės“ kavinėje pasiseks juos iškepti tokius, kokie būdavo anksčiau – tikrus, tradicinius, žydiškus. ,,Skaniausi beigeliai buvo vaikystėje ir jaunystėje, nes mes patys buvom jauni ir gražūs. Norėčiau, kad ir LŽB jaunimas sušuktų „Kokie skanūs beigeliai!“. Žydų patiekalų receptus paveldėjusi iš mamos, bendruomenės pirmininkė savaitgaliais gamina tradicinius pietus – verda sultinį iš naminės vištos, farširuoja žuvį, tačiau beigelius kepti advokate dirbančiai F. Kukliansky laiko nepakanka, todėl juos pirks naujai atidaromoje kavinėje.
Kavinės vadovė Jurga Nagrockytė tikisi geranoriškų lankytojų, kurie pamils šią kavinę, nes patiekalų gaminimas tobulės. Kol kas ,,Beigelių krautuvėlės” kavinės meniu puikuosis keletas rūšių beigeliams skirtų užtepėlių: iš baklažanų – chacilimas, iš avinžirnių – humusas, dar bus sūrio ir alyvuogių: „Meniu bus atnaujinamas, nebijosime keistis ir eksperimentuoti. Lankytojai ragaus įdomių skanių beigelių sumuštinių. Šaltais vakarais visi bus kviečiami mėgautis karštu sultiniu su kneidlah. Taip pat lankytojai galės skanauti tradicinius žydų saldumynus“.
Žodis ,,beigelis“ yra germanų kilmės, jis reiškia žiedą ar apyrankę. Paprastai beigelis pirma verdamas, po to kepamas. Gaminimo receptai priklauso nuo šeimininkų. Seniau beigeliai gaminti tik rankomi, pagal iš kartos į kartą paveldėtus senus receptus. Kiekvieno šeimininko beigelis kitoks, skiriasi tešla ir skonis. Londone ar Niujorke beigelių kepėjai juos dažnai gamina pagal šimtamečius receptus. Sakoma, kad tikri, geri beigeliai gali būti laikomi šaldiklyje, o atšildyti skrudintuve, jie vėl tampa traškūs ir skanūs.
„Prisimenu vaikystės beigelius puikiai. Nusipirkę, namie juos perpjaudavom pusiau, skrudintuve pakaitindavom, oho tobulai skanu būdavo. Laukiu atidarymo, manau ir ,,Beigelių krautuvėlės“ kavinėje bus skanu“, – sako LŽB narė Liuba Šerienė.
Kavinės „Beigelių krautuvėlė“ atidaroma šiandien Vilniuje, Pylimo g. 4, nuo 15.00 iki 17 val.