Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Pasirašyk

Nedidelio kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimas

Pasibaigusi
2021 04 12
Komentarų skaičius

130

Grafinis elementas

Lietuvos Respublikos Prezidentui
Lietuvos Respublikos Seimo nariams

„Vienas iš efektyviausių būdų spręsti su vartojimu susijusias problemas – nedidelio kiekio narkotinių medžiagų disponavimo be tikslo platinti dekriminalizavimas ir alternatyvų bausmėms taikymas“ – tokia yra Pasaulio sveikatos organizacijos pozicija.

Lietuvos Respublikos Seime bus svarstomi įstatymų projektai, kuriais siūloma už nedidelio narkotinių  medžiagų kiekio turėjimą ar kitokį disponavimą be tikslo platinti (tik savo reikmėms) baudžiamąją atsakomybę pakeisti administracine atsakomybe. Ši nuostata įtvirtinta ir 2018 m. Seimo patvirtintoje Valstybinėje narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 m. programoje.

2020 m. už šias veikas pradėti 2 206 ikiteisminiai tyrimai (2019 m. – 2 375, 2018 m. – 2 320) ir tai sudaro didžiąją dalį visų veikų, susijusių su narkotinių medžiagų disponavimu. Tai reiškia, kad daugiausia baudžiamąjį persekiojimą patiria asmenys, neturintys tikslo platinti. Jie gali būti baudžiami laisvės atėmimu arba gauti didelę baudą (iki 19 tūkst. eurų) ir gauti teistumo įrašą. Svarbus ir nusikaltusių asmenų amžius  – tokio pobūdžio veikas įvykdo jauni 18–39 m. amžiaus asmenys.

Tyrimai rodo, kad nepaisant visų priemonių, skirtų mažinti narkotinių medžiagų vartojimą, tokia represinė narkotikų politika nėra veiksminga, ji ne tik nesprendžia vartojimo problemų, bet sukuria naujas. Baudžiamosios atsakomybės taikymas veikoms, susijusioms su nelegaliu narkotinių ir psichiką veikiančių medžiagų turėjimu be tikslo platinti, sukelia didelę žalą ir naštą ne tik asmeniui, bet ir visos visuomenės sveikatai, ekonomikai ir gerovei. Jungtinių Tautų organizacija taip pat ragina valstybes nares atsisakyti tokių baudžiamųjų įstatymų, o su vartojimu kylančias problemas spręsti per sveikatos ir socialinę prizmę.

Matydami viešojoje erdvėje sklandančias melagienas, esą priėmus minėtus įstatymų pakeitimus, narkotikai Lietuvoje bus legalizuoti, pabrėžiame, kad teikiami įstatymų projektai susiję tik su dekriminalizavimu – veikos perkėlimu iš baudžiamojo kodekso (ultima ratio – kraštutinės priemonės) į administracinių nusižengimų kodeksą, todėl už minėtas veikas išliktų įspėjimas arba nedidelė bauda, bet neliktų baudžiamosios atsakomybės.

Mes, žemiau pasirašiuosios nevyriausybinės organizacijos ir Lietuvos piliečiai, raginame Lietuvos Respublikos Prezidentą ir Seimo narius atsižvelgti į išsakytus argumentus, vadovautis mokslu grįstais įrodymais, tarptautinių organizacijų rekomendacijomis ir priimti nedidelio narkotinių medžiagų kiekio turėjimo be tikslo platinti dekriminalizavimo įstatymo projektus.

Kreipimosi iniciatorius:

Koalicija „Galiu gyventi“

Palaikančios organizacijos:

Žmogaus teisių stebėjimo institutas

Lygių galimybių plėtros centras

Psichikos sveikatos perspektyvos

Krizių įveikimo centras

Lietuvos priklausomybių ligų institutas

ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacija „Demetra“

Pilietinių iniciatyvų centras

Atviros Lietuvos fondas

Lietuvos žmogaus teisių centras

Lietuvos neįgaliųjų forumas

„Jauna banga“

VšĮ Kultūros vartai (Yaga Gathering)

Paramos fondas „Rigra“

Eurazijos žalos mažinimo asociacija

Lietuvos liberalus jaunimas

VšĮ „Nepatogus kinas“

VšĮ „Europos namai“

VšĮ Kanapių kultūros draugija

Vilniaus naktinis aljansas

Šeimų asociacija

Nacionalinis švietimo NVO tinklas

VšĮ „Stebėk teises“

Tolerantiško jaunimo asociacija

VšĮ „Laimingas žmogus“

VšĮ „Švietimo nuotykiai“

*Organizacijas, norinčias palaikyti kreipimąsi, raginame atsiųsti savo palaikymą el. paštu: jurgap@osf.lt (jūsų organizacijų pavadinimai bus įtraukti čia, kaip palaikančių organizacijų).

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

 1. Rytis

  Dar truputį… Ukraina mus jau aplenkė šiuo klausimu. Tokiais tempais mus aplenks labai daug šalių, o mes liksim toli užnugary, vietoj to kad legalizuoti šią milijardinę rinką ir papildyti valstybės biudžetą, mes liekam šešėly…

 2. Rytis

  Baudimas už augalą yra apsurdas… Dabar yra madoj tikėti mokslu, tai kodėl gi negalima remtis mokslu kuris jau milijonus kartų yra įrodęs jog kanapė nėra kenksminga žmogaus organizmui, priešingai ji yra Dievo dovana mūsų organizmui…

 3. Indrė

 4. Laura

  pritariu

 5. vytas

  nes kanapė nėra sukurta.

 6. THC

  Kaip galima bausti, drausti tokį nuostabų augalą? Ko gero vienintėlis augalas, kuris suteikia dešimtis kartų daugiau naudos, nei bet koks kitas, praktiškai be jokių pašalinių poveikių. Rūkyti už vairo žinoma negalima, bet vakare po sunkios darbo dienos, bežiūrint filmą tai savo kūno ir sielos gydymas.
  Alkoholis, cigaretės, baisūs nuodai kurių dėka kiekvieną savaitę miršta žmonės, o dėl augalo nuo kurio visi jaučia tik malonumą, be jokios agresijos ar noro imtis kažko negero, turime atsakyti lyg kažką nužudę. Kanapė ne ką baisesnis narkotikas nei kavos puodelis ar saldainis su dideliu kiekiu cukraus.

 7. Egidijus

 8. Židrūnas

  Mane spalio 22 diena naktį, sustabdė važiuojant automobiliu. Turėjau kišenei žolės maisytos su tabaku. Jos gal buvo 0.2g. Kaip dydziause nusikaltėlį vežiojo busiuke uždaryta. Masina atime, vežė į ligoninę tirti. Šiuo metų teisė vairuoti yra sustabdyta. Laukia baudžiama byla.

 9. Viltė

  Narkotikų prekybos tinklas vis platėja, o pasakiški pelnai iš sužlugdytų gyvenimų dalinami visiems kurių pirštai lenkti į save.

 10. ignas

  palaikom uz

 11. Paulius J.V.

  .

 12. Martinas

  TIK PADETI! NEGALIMA BAUSTI UZ SAMONES PRAPLETIMA AR ATSIPALAIDAVIMA KITOKIAIS BUDAIS NEI ALKOHOLIS IR CIGARAI. DIDZIAUSI BARYGOS -ALKOHOLIO IR CIGARECIU BARONAI

 13. Kornelijus Ražanskas

  Palaikau

 14. ESTD

  I kaleima reikia sodint tikrus kaltinamosus o ne mus jaunus kurie norejo išvandit kaško naujo nejaustis kaip robatai kure visko bijo
  Tai va noriu pasakit kad man20metu babanciau padarau klaida ir po mokiklos nekur jau neagalu eit dirbp ar mokitis nes jau antrus metus viksta reismai ir nesenai buvo paskutinis posedis ir man priskire laisves atimina 2metus 3men nu ir ka toliau viskas mano givenimas sugadintas.
  Tai noriu pasakit kad tokiu kaip aš dauguma.
  (Cia žmonius ušmucia ir gauna 6m o užka mus sodint man labai ludna kad tokie niesaziningumai) 😢

 15. Karilė Levickaitė

  Palaikymas.

 16. Karina

  Bausti negalima, padėti!

 17. Laurynas

  greiciau tik!

 18. Mindaugas

  Palaikau

 19. karolis

  Palaikau

 20. Miglė

  Padėti, o ne bausti!

 21. Jolanta

 22. Marius

  kaip be bebūtų, tai dar ir vaistas kai kurioms ligoms, todėl aš pritariu.

 23. Gintare

 24. Tautvydas

  Tai yra visuomenės žingsnis į priekį ir paskata stiprinti švietimą.

 25. Kęstutis

  Už realios situacijos suvokimą – vartojimas vyksta slapta, žala neapčiuopiama (palyginus su legaliu alkoholiu – žalos nėra), tačiau žmonės sodinami į kalėjimus, naikinami likimai, valstybė praranda pajamas atiduodama į šešėlį.
  Už mokesčių mokėjimą
  Už kokybės kontrolę
  Už laisvę rinktis

 26. Diana

  Seniai laikas buvo

 27. Asta

  Padėti, o ne bausti, juolab už kanapes.

 28. Rokas

  Čia netik žmogaus pasirinkimo ir teisių klausimas, bet ir pragmatiško ekonomiškumo ir visuomenės sveikatos klausimas. Mokslininkai ir istorinė kitų šalių patirtis patvirtina – visiems bus saugiaus ir sveikiau dekriminalizavus narkotines medžiagas, nepaisant ar tai yra “moralu” ar ne.

 29. Evaldas

  pritariu.

 30. Dominykas

 31. TADAS

  UZ

 32. Tomas

  Už požiūrio keitimą

 33. Miglė

 34. kazimiez krasniakov

  uz

 35. Tadas

  Ironiška, kad daugiau žalos daro dabartiniai įstatymai nei pati medžiaga.
  Be abejo UŽ!

 36. Vitaliojus

  kaip išvis galima bausti, jei niekam kitam nekenki, tik sau (o kaikurios medžiagos net naudingos gali būti, tinkamai dozuojant)

 37. Lukas

  !

 38. Rytis Rukuiza

  Taip!

 39. Erlanas

  Uz

 40. Justas

  reikia dekriminalizuoti

 41. Edvinas

  taip

 42. Andrius

  Bausmes neadekvacios

 43. Lukas

  Pritariu!!!

 44. Evaldas

  Pritariu, kad bausmės neadekvačios.

 45. Vytas

  Senai laikas

 46. Mindaugas Dalakovas

  Vienu zingsniu arciau civilizuotos, o ne posovietines valstybes.

 47. Justas

  Pritariu

 48. Ineta

  Už! Pradėkim gyventi logiškai ir teisingai!

 49. Gabija

  Pritariu! Bausmės neadekvačios visiškai..

 50. Darius

  Pritariu

 51. Marius

  Pritariu

 52. Tomas

  Pagaliau bent diskusija apie tai įmanoma.. Seniau net šnekėt buvo tabu :)

 53. Erika Avetisian

  Pritariu

 54. Paulius

  sutvarkykim tai!

 55. Airidas

  visiskai pritariu!

 56. Jokubas

  Geras sprendimas!

 57. Wacys

  Taip

 58. Mindaugas

  Aišku, kad už…. jeigu dekriminalizavimas neveiktų, tai Portugalai būtų vėl kriminalizavę, bet tokių minčių net nekyla niekam, svarbu, kad pinigai kurie dabar skiriami žmonių persekiojimui ir nuteisimui būtų nukreipti gydymui ir pagalbai tam kam jos reikia. Alkoholio priklausomybė tai gydoma, kodėl už kitas baudžiama? Laikas atsikvošėti.

 59. Tautvidas

  Pritariu

 60. Remigijus

  Palaikau!

 61. Saulius

  Palaikau

 62. Lukas

  Tiksliai! Sutinku! Prisidedu.

 63. Brigita

  Sutinku

 64. Marius

  Pritariu

 65. Tomas

  Palaikau

 66. Mantas

  Pritariu

 67. Kęstutis

  Kovoti reikia su priežastimi, o ne su pasekmėmis. Didinti prevenciją ir švietimą, o ne bausti.

 68. 420

  poleteli karuseli

 69. Ginta

  Palaikau!

 70. Grafas

  Grafas

 71. antanas

  Ką reiškia mažinti Baudžiamosios atsakomybės taikymą veikoms, susijusioms su nelegaliu narkotinių ir psichiką veikiančių medžiagų turėjimu be tikslo platinti?̨ Narkotikų turėtojas dažnai atvejais visada bus įsigijęs narkotikų iš platintojų. Gudrūs platintojai niekada prie savęs nelaikys narkotikų didelio kiekio. Tie visi, kurie kreipėsi į prezidentą dėl dekriminalizavimo, jie visi yra susiję su narkotikų gamyba, platinimu ir artojimu, turi gerai apgalvotą tikslą užsiimti narkotiku platinimu masiškai bendro lavinimo mokyklose, taip sau susikrauti turtus, apnuodindami visos Lietuvos vaikus. Narkomanais tampama tik nuo mažų kiekių. Platintojai puikiai žino, kad kelis kartus pavartojęs narkotikus, vėliau jų atsisakyti būna sunku ir tampa priklausomas narkotikams. Prekeiviams to tik ir reikia…

 72. Paulius

  seniai laikas

 73. Augustas

  PALAIKAU!!!!!!!!

 74. Emilis

  Sekat vakarų pavizdžiu, vakarai senai šneka apie dekriminalizavimą, puikiai matosi ir iš jų veiksmų. Olandija ir kitos šalys į šalies biudžetą įnešą ne vieną milijoną eurų apyvartos, skamba saldžiai? Susiprotėkit ir paprotinkit savo kolegas, tai nėra nusikaltimas. Įvairaus amžiaus asmenys rūko marihuaną jau nuo seno ir tai išliko iki šių laikų. Alkoholio žala manau daug didesnė nei augalo, kuris ne tik nedaro tiek žalos aplinkiniams bet ir gelbėja pasiligotūs žmonęs, žmonęs, kurie pavargę psichologiškai, pasimetę, tai padeda susifokusuot tie reikalingais dalykais ir permastyt viską iš kitų pusių! AŠ SAKAU TAIP DEKRIMINALIZAVIMUI ir baudžiamo kodekso panaikinimu už mažą kiekį augalo, kuris kaip ir medis, atlieka fotosintezę, gerią vandenį, mėgaujasi saulės šiluma ir padeda žmonėms

 75. Eva

  CIA NET KLAUSIMAS NETURETU BUTI. DEKRIMINALIZIVAMIAS JAU TUREJO BUTI SENIAUSIAI PADARYTAS.

 76. Girvydas

  mielieji, ačiū, kad pasirašote. stebina, kad tiek daug “duomenys neskelbiami”. juk peticijos pasirašymas kol kas nėra kriminalizuotas :)

 77. Karolis

  Uz rinkos legalizavima kuri senai yra ir kievienais metais vis didesne ar uzdrausta ar neudrausta nieko tai nekeicia ir lietuvos biudzeto papildyma

 78. Evelina

  Palaikau ❗️

 79. Virginija

  Palaikau.

 80. Justas

  Važiuojam

 81. Paulius N.

  Palaikau peticiją.

 82. Andrius

  Ta prasme atsibuskim žmones. Užtenka tu nesąmonių, gal geriau reiketu uždrausti ir panaikinti alkoholį ir tabaką kuris jau uzsistovejo čia per ilgai ir kelia daugybe problemu , jau nebesovietmetis, užteks mūsų seneliai ir kai kurių tėvai pragėrė kepenys ir smegenys, vaiksto pamelinave drebantis alkoholikai ir čia ale normalu, legalu, va o pluostine kanape narkotikas ir nežinau kas nuo jų bus, ne nepabandę ne nežino, geriau šnapso vodkes ir alaus kas vakarą… ta prasme nėra žodžiu vienareikšmiškai alkoholiui stop ir gal pabandykime gyventi su kanape kaip mūsų protevei gyveno? Valge, gėrė, rūke, rengėsi ir statė su kanape.. mes nekalbam apie hidroponine modifikuota privatyta chemikalu… kalbame apie organica

 83. Ieva Kungytė

  Palaikau kanapių dekriminalizavimą

 84. Andrius

  Už legalią ir kontroliuojamą rinką, o taip pat už laisvę rinktis.

 85. Erikas

  Uz

 86. Pijus

 87. Mts

  Uz

 88. Anonimasss

  UZ !!!

 89. Anonimas

  UZ!!!!!

 90. palevnas

  už!

 91. Rimas

  Už!

 92. lukas

  Už!!!

 93. Antanas

  Valdžia nori sumažinti alkoholio vartojimą, bet alternatyvių svaigalų žmonėms nepasiūlo. Kanapių organizmui daroma žala yra mažesnė už alkoholio, apsvaigęs žmogus netampa agresyvus, o net jei sėstų už vairo, tai greičiausiai važiuos taip lėtai kad net sukėlęs avariją niekam didelės žalos nepadarys. Svarbu vartoti saikingai, kaip ir svaigiuosius gėrimus.

 94. Aurelija

  Už!

 95. Deividas

  Nu jau matysim kaip čia bus, nenustebčiau kad ženkliai padidės žmonių reabilitacijose, kad ir kaip tai skamba :)

 96. Domas

  Seime jau svarstomas dalykas, kokia prasmė šios peticijos?:D

 97. Augustas

  Pritariu,, palaikau, skatinu

 98. Monika

  Aišku, kad už… Jau laikas yra nustoti tyčiotis iš žmonių ir taip pirmi pagal savižudybęs visam pasaulyje.

 99. Tadas

  Pritariu

 100. Valdas

 101. Rytis

  Laikas keistis. Ir bausti už korupciją, kitus sunkius nusikaltimus.

 102. Jonas

 103. Simona

  Laisvė rinktis! 420 4 Life 😍

 104. Natalija

  Labai bijau dėl vaikų, nesu naivi, žinau, kad parūko tos žolės, visam pasaulyje legalizuoja, moksliniai tyrimai rodo, kad ta žala tokia pat ar net mažesnė už kavos puodelį, jie viską tai mato, skaito naujienas, girdi muzikoje, mato filmus, jau to nebenuslėpsim nuo jų, todėl tokie griežti įstatymai pakliuvus jiems padarytų daug daugiau problemų, nei tos suktinės, o jeigu prisižaistų ar per kvailumą pradėtų vartoti kažką pavojingesnio, noriu, kad galėtų nebijodami, nesislėpdami kreiptis pagalbos laiku. Policininkai ne gydytojai, o kalėjimas – ne ligoninė ir ne auklėjimo priemonė, ten turi būti izoliuoti asmenys už smurtinius nusikaltimus, o ne už tai, kad kažką vartoja, todėl palaikau, negriaukite mūsų vaikams gyvenimų, o jiems padėkite.

 105. Georgij

  Uz

 106. D laivo kapitone

  Dekriminalizavimo priešininkus (policininkus teisejus skundikus) kviečiu įsivaizduoti gyvenančius vienoje iš valstybių kurioje marijuana legalizuota. Olandijoje ar Kanadoje Valstijose, Slovenijoje, Ispanijoje. Ir ką tada skūsti ką areštuoti ir ką sodinti i kalėjima? Kodėl dekriminalizavimo priešininkai žvelgia atgal i TSRS ir nori sekti buvusiu TSRS valstybių pavyzdžiu kur už tai kalėjimas? Kodėl?

 107. laisvė

  Tik už adekvačią atsakomybę ir laisvę žmonėms patiems rinktis ką daryti, o ko ne! Pasidomėkit pasauliu, koks yra požiuris ties tokiais klausimais, nelikit baimėj jog viskas tik blogės priėmus pataisas. Bausmės niekada nepadės išspręsti problemos, prives tik prie didesnių problemų, o tik mokslas,šviesa ir gydymas atves žmones į teisingą kelią. “Jaunimas mūsų ateitis”, kokia ta ateitis, jeigu vis daugiau jauno amžiaus žmonių emigruoja arba yra pasodinama už kanapių vartojimą…. Visi nori bėgti iš tokios visuomenės, kuri vis žlugdo jaunų žmonių gyvenimą už pvz. mažą kanapių ( žolės, marichuanos) suktinės pabandymą….

 108. Adomas

  Palaikau

 109. Vaidas

  Kodel negalime rinktis laisvai.Kas nori tas geria,kas nori tas ruko cigaretes.Sie du yra labai zalingi sveikatai,bet tai legalu.Tai kodel dabar augalas turintis geru savybiu yra draudziamas?leiskite man paciam nuspresti

 110. Mantas

  esu visiškai prieš narkotikus, nevartoju net kofeino ir noriu, kad kuo mažiau narkomanų būtų, todėl esu už gydymą, o ne sodinimą į kalėjimą ar įrašus biografijoj, kurie apsunkina susirast darbą ir kalėjimai ligų tikrai negydo, tik daugina žmonių skaičių su teistumais ir iš zonos išėjusių žmonių su kriminalinio pasaulio laipsniu, jei taip ir toliau lietuvoj vyks, tai toj į gatvę išeit be ginklo bus neįmanoma, tegul pagauna ir jei turi priklausomybę, tegul gydo, bus mažiau narkomanų, kaip ir portugalijoj, ten jų išvis nėra, nes jie gydomi…

 111. Rolandas

  Laikas pradet mastyt galva, o ne uzpakaliu!

 112. 420

  Už dekriminalizma

 113. Matas

  Laikas islyst is Sovietmecio :)

 114. Giedrius

  laisve ir adekvati atsakomybe

 115. Karolis

  Už dekriminalizma

 116. Karolis

  Gerbiama Daiva,
  suprantu, kad šis projektas iš pirmo žvilgsnio atrodo pavojingai, tarytum atlaisvinamas narkotikų vartojimas. Taip nėra. Labiau pakeičiamas požiūris į kaip reikia tvarkytis su šia problema.
  Vien dėl to, kad turėjo reikalų su narkotikais nedaug ką sako. Visko būna, kunigai išprievartauja vaikus, saugūs vairuotojai nutrenkia žmones ir panašiai.
  Priklausomybė yra liga už kurią žmogus yra baudžiamas. Tokiam žmogui jau ir taip nesiseka gyvenime, todėl pradeda vartoti. O ką mes darome? Dar labiau giliname jo duobę. Juk žmogaus su depresija nesodiname į kalėjimą dėl jo depresijos. O ir depresuotas žmogus gali padaryti žalos aplinkiniams, šeimai.
  Kiekvienas iš mūsų esame susidūrę su priklausomybe vienokiu ar kitokiu laipsniu, sunku ir įsivaizduoti kaip narkomanui jaustis, kai nebeturi pinigų, pagalbos kreiptis baisu, visas pasaulis nusistatęs prieš tave, tai ką bedaryti tik pamiršti visą tai su narkotikais.
  Taip šviesti reikia, supažindinti su narkotikų žala. Nežinau ar gėdos jausmas padės. Gal būtų geriau žinojimas ir sąmoningas pasirinkimas, mokėjimas atsispirti spaudimui?

 117. Ignas

  palaikau!

 118. Agnė Senvaitė

  <3

 119. Kipras

  Būtina

 120. Justinas Dvilevičius

  Palaikau pilnai! Parklupusį reikia pakelti o ne spardyti!

 121. Kerlingasfest

  Linkejimai, repas gyvas

 122. Tiodars

  Už kasiaka baudžiaka :D Kai kitose pasaulio vietose tai yra normalu :)

 123. Goodie

  Ačiu ir pagaliau !!! Tikiuosi atejo nauja karta ir teisingi sprendimai, ateis patys.

 124. Gerulinis

  Baudos neadekvačios nusižengimams

 125. Laimis Valatka

  Visiškai nesutinku su dabartiniais įstatymais. Manau, kad jie absolučiai kenkia vietoj to, kad būtų veiksmingi.

 126. Sandra

  Auzacalitaitė

 127. Simonas Kušlys

  !

 128. Tadas

  420 4 LIFE

 129. Viktorija Kolbešnikova

  !

 130. Daiva

  Jokiu budu negalima atlaisvinti narkotiku. Narkomanai yra labai vieningi. Dabar interneto laikais, jie sugeba sudaryti drupes,taip vienas kita remti. Gali daryti itaka net policijos pareigunams.
  Mes atsimename, kad Mantuka uzmuse vyras anksciau turejes reikalu su narkotikais. Labai svarbu: sviesti visuomene, sudaryti nepalankes salygas narkomanams. Kad butu geda naudoti narkotikus. O dabar. Zmogus ikelia peticija! Kyla klausimas, koki rysi jis turi su narkotikais.