Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Abortų draudimas pablogintų moterų socialinę padėtį Lietuvoje

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos inform. | 2017 09 21

Seimo Žmogaus teisių komitete vyko klausymai, skirti įvertinti Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą. Juose dalyvavę Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkai įsitikinę, kad tokio teisės akto priėmimas būtų žingsnis atgal moterų ir vyrų lygybės įtvirtinimo srityje.

Projekte numatomas abortų draudimas įtvirtinant nuostatą, kad žmogaus gyvybė prasideda nuo apvaisinimo. Nėštumo nutraukimas būtų leidžiamas tik, jei kiltų grėsmė moters gyvybei ar sveikatai ir esant įtarimams, jog pastota dėl nusikalstamos veikos. Šį įstatymo projektą dar 2013 m. įregistravo devyni parlamento nariai, daugiausiai priklausę Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai.

Pagal lyčių lygybės principus, moterims ir vyrams privalo būti sudarytos vienodos startinės galimybės realizuoti savo teises. Fiziologiniai skirtumai, šiuo atveju reprodukcinės savybės, negali daryti neigiamos įtakos nei vienos iš lyčių gyvenimo sąlygoms: dalyvavimui viešajame gyvenime, gaunamų paslaugų pobūdžiui ir apimčiai, valstybės garantuojamai teisinei apsaugai ir pagalbai. Trumpai tariant, biologiniai faktoriai negali lemti blogesnės žmonių padėties.

Projekte iš moters atimama galimybė apsispręsti dėl nėštumo eigos, o tai pažeidžia jos teisę į privatų gyvenimą. Be to, Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatyme draudimas diskriminuoti apima ir nėštumą. Todėl asmens teisių suvaržymas ar mažiau palankus traktavimas dėl nėštumo yra laikomas diskriminacija dėl lyties.

„Neabejotina, kad priverstinis gimdymas gali sukelti nepataisomas pasekmes: fizinės ir psichikos sveikatos pablogėjimą, galimus neigiamus pokyčius šeimyniniame gyvenime, savitvardos, pasitikėjimo praradimą, moters orumo įžeidimą, nepalankias savirealizacijos galimybes“, – sako klausymuose dalyvavusi Tarnybos Teisės skyriaus vyresnioji patarėja Laima Vengalė-Dits.

Nėštumo nutraukimo kriminalizavimą viešai smerkia tokios tarptautinės institucijos kaip Jungtinės Tautos (JT), JT moterų diskriminacijos panaikinimo komitetas, Pasaulio sveikatos organizacija, Europos Taryba. Jos ragina moterims garantuoti pasirinkimo laisvę, užtikrinti kokybišką lytinį švietimą ir prieinamą kontracepciją.
Šių metų balandį, kai Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas buvo svarstomas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete, daugiau nei 30 Lietuvos nevyriausybinių organizacijų pasirašė kreipimąsi, kuriuo išreiškė susirūpinimą neigiamomis galimo abortų draudimo pasekmėmis.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki