Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Daugiau nei šimtas psichologų ir psichoterapeutų ragina priimti partnerystės įstatymą 

Tos pačios lyties pora, Olia Danilevich/ pexels.com nuotr.

Tos pačios lyties pora, Olia Danilevich/ pexels.com nuotr.

manoteises.lt | 2021 04 14
Komentarų skaičius

3

Lietuvos psichologai ir psichoterapeutai ragina įteisinti tos pačios lyties partnerystes. Per šimtą visuomenėje žinomų specialistų atviru laišku kreipėsi į valstybės vadovus ir Seimo narius, teigdami, kad toks žingsnis pagerintų LGBT bendruomenės psichikos sveikatą bei visos visuomenės saugumą.

„Tiek vienalytės, tiek skirtingų lyčių poros patiria tuos pačius jausmus ir poreikius  – meilę, prieraišumą, norą rūpintis, įsipareigoti vienas kitam, todėl ir visoms poroms suteikiamos teisės turėtų būti lygios. O kuo daugiau žmonių jausis saugūs ir laimingi, galėdami kurti ir įteisinti savo santykius, tuo tvirtesnė ir saugesnė bus ir mūsų visuomenė“, – sako psichologė-psichoterapeutė dr. Ieva Bieliauskienė.

Ieva Bieliauskienė, asmeninio archyvo nuotr.

Ieva Bieliauskienė, asmeninio archyvo nuotr.

Anot laiško autorių, neigiamos nuostatos, diskriminacija ir priekabiavimas LGBT asmenų atžvilgiu didina psichikos sveikatos problemų paplitimą šioje bendruomenėje. Tyrimai rodo, kad šalyse, leidžiančiose tuoktis ar sudaryti partnerystę tos pačios lyties poroms, situacija ženkliai pagerėja.

„Tiek psichoterapinėje praktikoje, tiek artimoje aplinkoje susitinku su puikiais, kūrybiškais, talentingais žmonėmis, kuriems neigiamos  nuostatos LGBT atžvilgiu ženkliai apsunkina galimybes save realizuoti, kurti artimus santykius, jaustis pilnaverčiais visuomenės nariais. Tos pačios lyties partnerysčių įteisinimas prisidėtų prie LGBT asmenų psichikos sveikatos stiprinimo, o taip pat būtų žingsnis į priekį siekiant kurti įvairovę priimančią ir sutelktą visuomenę, kurioje visi jos nariai jaučiasi laimingesni“, – sako psichologė Irma Skruibienė.

Irma Skruibienė, asmeninio archyvo nuotr.

Irma Skruibienė, asmeninio archyvo nuotr.

Palaikymą tos pačios lyties partnerystėms ir santuokoms anksčiau yra išsakiusios Amerikos psichologų asociacija, Amerikos psichiatrų asociacija, Australijos psichologų sąjunga, Britanijos psichologų sąjunga ir kt.

„Norime paskatinti įstatymų leidėjus užtikrinti visų Lietuvos piliečių teises. Įstatymai,  įtvirtinantys lygybės principus, nėra tik formalumas, jie daro realų poveikį žmonių gyvenimams. Džiaugiamės, kad prie šios iniciatyvos prisijungė toks didelis būrys psichologų ir psichoterapeutų. Raginame profesionalus vienijančias organizacijas užimti aktyvesnę poziciją ginant žmogaus teises bei pasipriešinti neapykantos kurstymui visuomenėje“, – sako psichologė dr. Juliana Lozovska.

Juliana Lozovska, asmeninio archyvo nuotr.

Juliana Lozovska, asmeninio archyvo nuotr.

Viešojoje erdvėje valdančiosios koalicijos atstovai teigė partnerystės įstatymą teiksiantys šiuo metu vykstančioje pavasario sesijoje.

Su atviro laiško tekstu susipažinti galite ČIA.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

  1. G. Vaitoškai

    O gal jūs ir paskaitykite tuos tyrimus, kurie nurodyti čia, o ne mojuokite senais ir diskredituotais? 90’jų šaltiniai – pasenę, vienok. Regnerus tyrimas- visiškai diskredituotas, tam užtenka menkos google paieškos. Olandijos skyrybų skaičius- kažkaip labai mažas, hetero porų vien pirmais metais išsiskiria pusė. O kiek gi iš jų neištikimi? Kiek hetero vyrų turi 100 partnerių, ar dar blogiau – antrų šeimų? Gana įprasta, kad hetero šeimose nerasta nei emocinės, nei fizinės ištikimybės.
    Neaišku, kurie įvaikinimo duomenys tariamai falsifikuoti, bet kartu moterų auginamų vaikų sveikatos tyrimų yra ne 1, ir ne 2. Jau net ne 5.
    Bet čia ne apie tai. Partnerystė, santuoka – tarp dviejų suaugusių žmonių. Patronizuokite savo parapijiečius, bet ne visi yra praktikuojantys katalikai, neprimetinėkite vieno kelio visiems.

  2. A

    ?

  3. Džiauli

    Situacija sudėtinga, Straipsniai, kuriuose rodoma, kad hs ‘santuokos’ pagerina psichinę būklę reikalingi ištyrimo, kol kas tai padaryta nėra. Greičiausiai bus taip kaip ir su įvaikinimo “naudos” straipsniais, kurie pasirodė visi sufalsifikuoti.

    Šiuo metu aš randu tokių duomenų:
    Olandijos duomenimis per 10 metų išsiskyrė 30 proc. lesbiečių (“santuokoje”), 18 proc. vyrų-moterų ir 15 proc. Galima kvestionuoti psichologinę gerovę “susituokusių” moterų atveju. Kad skiriasi mažai gėjų- jų meilė dažniausiai apima tik emocinę, tačiau ne kūnišką ištikimybę.

    Vaikai hs porose dažniau išauga hs orientacijos. Tai kalba ir žymus Mark Regnerus 2012 m. tyrimas, ir duomenys publikacijų, aprašytų šiame straipsnyje (publikacijos jo apačioje): https://a20ceadd-0fb7-4982-bbe2-099c8bc1e2ae.filesusr.com/ugd/ec16e9_fa98cab207774f05be0081997ce5db8d.pdf

    “Emocinė monogamija” yra logiškas dalykas, turint omenyje, kad pagal įvairius duomenis, hs vyrai turi daug partnerių, pvz. https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2458-11-189,
    ar čia: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3334840/, nekalbant apie garsius 1997 m. Van der Ven duomenis, parodžiusius kad pagyvenę Australijos hs vyrai vidutiniškai turėjo nuo 100 iki 500 partnerių.

    Taip pat išlieka nepasikeitusi užsikrėtimo HIV statistika: apie 70 proc. naujų infekcijų krenta “MSM” (man who have sex with men)., JAV ir Vokietijos duomenimis. Tyrimų, kad ‘santuoka’ sumažintų skaičius dar nėra, nors greičiausiai išvysime…

    Gintautas Vaitoška