Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Psichologų sąjunga ragina uždrausti seksualinės orientacijos keitimo „terapijas“: tai žaloja žmones 

Terapijos momentas, ginčyjasi psichoterapeutė ir klientė, pexels.com nuotr.

Terapija, asociatyvi pexels.com nuotr.

manoteises.lt | 2024 07 04

Lietuvos psichologų sąjunga (LPS) kreipėsi į Seimo komitetus ir Sveikatos apsaugos ministeriją, ragindama uždrausti seksualinės orientacijos keitimo „terapijas“. Psichologų sąjunga reaguoja į pasipiktinimą sukėlusį interviu, kuriame psichiatras Aleksandras Alekseičikas-Kirinovas homoseksualumą įvardijo „nedasivystimu“ ir bei leido suprasti, kad iki šiol konsultuoja dėl homoseksualumo „gydymo“.

„Savo laišku reaguojame ne tik į konkretaus psichiatro pasisakymus, bet ir raginame imtis būtinų priemonių, kad nebūtų žalojami žmones. Kreipėmės į Seimo komitetus ir komisiją, Sveikatos apsaugos ministeriją ir raginame uždrausti tokias praktikas“, – sako dr. Juliana Lozovska, LPS Valdybos narė, LPS LGBTQIA+ psichologijos grupės pirmininkė bei koalicijos „Psichikos sveikata 2030“ pirmininkė.

Juliana Lozovska, asmeninio archyvo nuotr.

Juliana Lozovska, asmeninio archyvo nuotr.

Anot LPS valdybos narės, valstybė ir psichikos sveikatos specialistų bendruomenės privalo imtis būtinų priemonių, kurios užtikrintų specialistų kompetencijas dirbti su LGBTQIA+ pacientais. „Šiuolaikinėje sveikatos sistemoje, besiremiančioje mokslu grįstomis žiniomis ir pagarba žmogaus teisėmis, negali likti vietos homoseksualumo, kitų orientacijų ar lyties tapatybių patologizavimui, LGBTQIA+ asmenų žeminimui, seksualinės orientacijos keitimo praktikoms“, – teigia J. Lozovska.

LPS laiške primena, kad homoseksualumas nėra patologija, ar „nukrypimas nuo normos“, o LGBTQIA+ bendruomenė dėl diskriminacijos ir nepriėmimo  nuolat patiria chronišką mažumos stresą. Psichologų sąjungą cituoja tyrimus, kurie rodo, kad homoseksualumo „gydymas“, kitaip dar vadinamas konversine „terapija“ ar seksualinės orientacijos keitimo praktikomis, yra laikomas ne tik neefektyviu, bet ir žalingu.

„Tokie, kaip p. Alekseičiko-Kirinovo, vieši pasisakymai ir praktikos gali neigiamai veikti LGBTQIA+ žmonių pasitikėjimą psichikos sveikatos specialistais. Žinant, kad mūsų šalyje savižudybių skaičiai vis dar išlieka aukšti, tai labai didelė kaina už kompetencijos stokojančių kolegų darbą“, – sako psichologė Miglė Motiejūnė, Humanistinės ir egzistencinės psichoterapijos instituto studentė.

Miglė Motiejūnė, asmeninio archyvo nuotr.

Miglė Motiejūnė, asmeninio archyvo nuotr.

Laiškas išsiųstas Seimo Sveikatos reikalų ir Žmogaus teisių komitetams, Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijai, Sveikatos apsaugos ministerijai. Taip pat Vilniaus psichikos sveikatos centro direktoriui Martynui Marcinkevičiui, kurio vadovaujamoje ligoninėje A. Alekseičikas-Kirinovas dirba skyriaus vadovu, Vilniaus miesto savivaldybei bei Lietuvos psichiatrų asociacijai.

Vadinamosios konversinės „terapijos“ yra draudžiamos daugelyje Vakarų valstybių – Vokietijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje ir kitur. Kai kuriose šalyse gresia ir baudžiamoji atsakomybė už tokią „terapijų“ taikymą.

Su laiško tekstu ir jame išdėstytais argumentais galima susipažinti ČIA.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki