Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

„Nepatogaus kino“ renginiai: nuo nepatogių pokalbių iki išplėstinės realybės ir svirplių degustacijos

Nepatogus kinas | 2023 10 06

„Nepatogus kinas“ – daugiau nei filmai, kurie šiame festivalyje dažniausiai tampa įkvėpėjais gilesniems pokalbiams, atviriems prisipažinimams ir net naujiems patyrimams. Tad spalio 12-29 „Nepatogus kinas“ žiūrovams siūlo ne tik apsigyventi kino teatruose ir prie namų ekranų žiūrint beveik pusšimtį filmų, bet ir festivalio renginiuose susitikti su kūrėjais, žmogaus teisių aktyvistais, kitais žiūrovais ar net panirti į išplėstinę realybę.

„Nepatogus kinas“ šiemet pristato ne vieną naujovę, viena jų – istorijų pasakojimo renginys. Spalio 14 d. MO muziejuje festivalis ruošia sceną filmo scenarijaus vertoms istorijoms – čia vyks pirmieji „Nepatogūs pasakojimai“.

„Kasmet festivalio metu ekranuose stebime jaudinančias istorijas, tačiau juk ne mažiau įdomių, sukrečiančių ar įkvepiančių istorijų turime mes patys ir mus supantys žmonės – draugai, bendradarbiai ar tie, su kuriais kasdien prasilenkiame gatvėje. Tad šiemet nutarėme padėti jiems prabilti, suteikėme profesionalios istorijų pasakotojos pagalbą ir  paruošėme jaukią sceną – šalia mūsų vykstančios istorijos apie (ne)lygybę, aktyvizmą, įvairovę, laisvę ir pokytį bus išpasakotos, išgirstos, išjaustos ir pasidalintos“, – pasakoja festivalio vadovas Gediminas Andriukaitis. Renginys – nemokamas, festivalio puslapyje tereikia išsiimti bilietą, renginio idėją padeda realizuoti Nyderlandų Karalystės ambasada Lietuvoje.

Virtuali realybė „Nepatogiame kine“ – ne naujovė, tokius seansus festivalis organizuoja kasmet. Tačiau šiemet organizatoriai žengia dar toliau ir giliau – į išplėstinę realybę (XR), kurioje žiūrovo laukia ne tik virtualios realybės filmai, bet ir žaidimai, video instaliacijos ir įvairios interaktyvios patirtys, skatinančios naujai interpretuoti realybę. Programa „NK-Interactive“ spalio 18-28 d. vyks specialiai festivaliui vėl atveriamose Radvilų rūmų muziejaus erdvėse – rūsyje, kur kažkada buvo įsikūręs klubas „WOO“.

Kadras iš video instaliacijos Dancing with dead animals, Nepatogus kinas

Akimirka iš video instaliacijos „Dancing with dead animals“ (rež. Maarten Isaäk de Heer) | Nepatogus kinas

„Išplėstinės realybės kūrinių programos jau yra tapusios svarbia prestižinių filmų festivalių – Kanų, Venecijos, „IDFA“, „CPH:DOX“ – dalimi. Pirmą kartą tokia paroda atveriama ir kino festivalyje Lietuvoje. Žiūrovai turės išskirtinę progą patirti ryškiausius, plačiai įvertintus pastarųjų metų XR kūrinius – žaisti, tyrinėti ir atrasti“, – intriguoja festivalio koordinatorė Judita Ragauskaitė.

Kaip visuomet, „Nepatogų kiną“ aplankys ir festivalyje rodomų filmų kūrėjai. Vienas jų – spalio 13 d. pokalbiui po filmo „Žurnalisto nužudymas“ pasiliksiantis jo režisierius Matt Sarnecki. Prieš kelis metus jauno žurnalisto Jáno Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymas Slovakijoje sukėlė didžiausius protestus nuo komunizmo griūties. Nužudymą tiriantiems jo kolegoms pavyko rasti įrodymų, siejančių nusikaltimą su garsiu verslininku, kuris yra artimas vyriausybei ir jos premjerui. Belaukiant šio filmo „Nepatogiame kine“, jo kontekstas dar labiau sutirštėjo – buvęs premjeras ką tik vėl laimėjo rinkimus Slovakijoje. Tad prie šio svarbaus pokalbio apie politines naujienas prisijungs Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius ir publicistas Donatas Puslys.

Nepatogus kinas, kadras iš filmo Žurnalisto nužudymas

Akimirka iš filmo „Žurnalisto nužudymas“ (rež. Matt Sarnecki) | Nepatogus kinas

Festivalis tradiciškai rengia ir daugiau nepatogių, bet todėl dar svarbesnių pokalbių. Spalio 20 d. filmą „Gyvenimas kaip ir bet kuris kitas“ lydės pokalbis apie motinystės įvaizdžius, atvaizdus ir tikroves. Kokią tikrovę (o gal – iliuziją?) randame sklaidydami senus šeimos fotografijų albumus? Kokie mamų tikrovės fragmentai lieka anapus kadro? Apie tai festivalis kviečia pareflektuoti kartu su Vilniaus universiteto mokslininkėmis ir psichikos sveikatos ekspertėmis. O spalio 27 d. dar viena diskusija su jomis persikels į Kauną – po filmo „Is There Anybody Out There“ žiūrovai kviečiami pasikalbėti apie negalią ir supergalią, įvairovę ir motinystę.

Nepatogus kinas, kadras iš filmo Nuogi sodai

Akimirka iš filmo „Nuogi sodai“ (rež. Ivete Lucas, Patrick Bresnan) | Nepatogus kinas

Dar viena „Nepatogaus kino“ naujovė – patyriminiai filmų seansai. Priklausomai nuo filmo temos, po kai kurių peržiūrų žiūrovų lauks įvairios patirtys: filmus „Nuogi sodai“ ir „Is There Anybody Out There“ palydės judesio terapija, po filmo „Svetimkūniai“ apie ekologinį nerimą bus galima pasikalbėti su psichoterapeute, o po filmo „Žiogų respublika“ žiūrovai pasiliks žiogų degustacijai. Konkrečius filmų seansus su šiomis patirtimis žiūrovai gali rasti festivalio repertuare.

Nepatogus kinas, kadras iš filmo Svetimkūniai

Akimirka iš filmo „Svetimkūniai“ (rež. Nikolaus Geyrhalter) | Nepatogus kinas

„Nepatogus kinas“ spalio 12-29 d. vyks Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Marijampolės kino teatruose, daugiau nei 200-uose miestų ir miestelių bibliotekų bei kiekvienuose namuose – žiūrovai didžiąją dalį filmų galės žiūrėti ir „Nepatogaus kino“ namų kino platformoje sau patogiu metu. Gero kino labiausiai išsiilgę žiūrovai galės už priimtiną kainą įsigyti festivalio pasus ir neribotai mėgautis kad ir visais „Nepatogaus kino“ filmais.

Festivalio filmų ir renginių programą galima rasti adresu www.nepatoguskinas.lt. Kaip ir kasmet, žiūrovai galės išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti festivalio pasą į visus filmus, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai galės ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vieni pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras ir Vilniaus miestas.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki